שלי לירון וילנסקי: "כשם שאפשר לצאת למלחמה ערב בחירות, כך אפשר לשבת ולנהל מו"מ עם האחיות"

12 בדצמבר, 2012
האזינו:

 

שלי בריאיון לירון וילנסקי בגלי צה"ל:

"הקריאה שלי היום הייתה קודם כל – קח אחריות אדוני ראש הממשלה. שב אתה עם האחיות למו"מ ותסיים את המשבר הזה. ואני דוחה על הסף את הטיעון שאי אפשר ערב בחירות להגיע להסכם עם האחיות. ערב בחירות יצאנו למבצע עמוד ענן, שהיה כרוך בשיקולי חיים באופן לא פחות.

אני אומרת לך שהטיעון הזה הוא טיעון צבוע ומתחמק כיוון שמבצע עמוד ענן עלה על פי ההערכות כ-3 מיליארד שקלים. בוודאי שהיו בו החלטות שכרוכות בחיים ומוות והממשלה יצאה אליו, אגב בגיבוי שלנו, של מפלגה אופוזיציונית מובילה. אז כשם שאפשר לצאת למלחמה, כך אפשר לשבת ולנהל מו"מ עם האחיות.

יכול להיות שגם אחרי הבחירות יגידו אנשי האוצר – חלק מהאחיות מרוויחות יפה, לא צריך לתת להן, צריך לתת דיפרנציאלי.

אני לא נכנסת איתך עכשיו לפרטים ואני גם חושבת שמו"מ על שכר צריך להתקיים בין איגוד מקצועי ובין המעסיק, במקרה הזה המדינה. יש להם איגוד מצוין, בראשו עומדת אילנה כהן. יו"ר ההסתדרות עופר עיני נותן להם גיבוי. הם צריכים קודם כל לשבת ולהגיע להסכמות ולסיים את העניין הזה. ולמה קראתי לראש הממשלה לסיים את העניין הזה? כיוון שהטענה של ערב בחירות היא לא רלוונטית, כי אני שעומדת בראש המפלגה השנייה בגודלה אחרי הליכוד, מתחייבת בפני ראש הממשלה שגם אם אנחנו נרכיב את הממשלה, אנחנו נעמוד מאחורי ההסכם שהוא יחתום עם האחיות.

מעדכנים אותי שממש עכשיו רוה"מ הנחה את שר התחבורה לא לחתום על הסכם השמיים הפתוחים בגלל שגם זה לפני בחירות. הוא עקבי בדבר הזה.

נראה לי שיש כאן סלקטיביות מאוד גדולה. יש כאן קמפיין בחירות. וקמפיין בחירות זה לא איזה תשובות אתה נותן לשאלות אלא מה השאלה שאתה שואל. לנתניהו ולליברמן, שמפזר ביומיים האחרונים אמירות הזויות, קיצוניות ומסוכנות, יש עניין שהשאלה תהיה אך ורק על סדר יום מדיני בטחוני.

אבל גם את בקמפיין בחירות. גם ההבטחות שלך יגידו – זה קמפיין בחירות. כשתהיי שם את לא תתני כל כך הרבה כסף.

אנחנו המפלגה היחידה שמציגה תכנית כלכלית מפורטת, עם מקורות תקציביים, עם אתוס, עם השקפת עולם. תכנית שבסופו של דבר מגדילה את הנטו של משפחה ממוצעת.

את מדבר על 16 מיליארד שקל שתתני למערכת הבריאות. מאיפה יבוא הכסף הזה?

אנחנו מפרטים בדיוק את המקורות התקציביים. אתה מוזמן לקרוא את החוברת שלנו, מסמך מפורט, של 66 עמודים, שינוי מדיניות המס, תמלוגים נורמאליים על אוצרות הטבע של מדינת ישראל שהיום נחמסים בידי קומץ ולא מחולקים בין הציבור, מניעת תכנוני מס אגרסיביים שכרגע האוצר נותן להם יד ומשתף איתם פעולה ועוד כהנה וכהנה מקורות. הכל מפורט בצורה מאוד מאוד ברורה. אבל חשוב לי לומר כאן דבר עקרוני. אנחנו חשופים בימים האחרונים לעקשנות, עקביות, צריך לומר גם הצלחה מסיומת, של נתניהו וליברמן, להבעיר את הקרקע תחת סדר היום המדיני. בלי כיסוי, אגב. נתניהו לא מתכוון באמת לבנות ב-E1. גם לשיטתו, גם כלפיי הציבור שלו הוא מוליך אותו שולל. הוא מעוניין שהשאלה תהיה אך רק מדינית ובטחונית, כי הוא יודע שהבטן הרכה שלו היא סדר היום החברתי והכלכלי.

...

אני שבה ואומרת בוודאות גמורה שיש עניין מאוד גדול של נתניהו וליברמן שהדיון יהיה על סדר יום מדיני. מבחינתם שהאמריקאים יפנו לנו כתף קרה, שהקהילייה האירופית תגנה אותנו, שהאו"ם יקבל החלטות נגדנו. כל עוד הדבר הזה קורה, הם מוכנים לספוג כל נזק ובלבד שהציבור לא ישאל את השאלות הרלוונטיות שבגללן הוא יצא לרחובות.