שלי בריאיון לגלי ישראל: "ליברמן הוא איש מושחת ביותר שניצל את כל עמדות הכוח שהוא היה בהן כדי לגרוף הון רב לכיסו. אני מצפה מהציבור לשפוט בחומרה את נבחריו"

13 בדצמבר, 2012

שלי בריאיון לאלעד קינסט ברדיו גלי ישראל:

בוקר טוב ליו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', חנוכה שמח

בוקר טוב אלעד, חנוכה שמח

לפני שנצלול לעניינים השוטפים, חשבתי על זה הבוקר לפני השיחה איתך, החג הזה, חנוכה, אמור להיות משמועתי עבורך. אנחנו מעלים על נס את ניצחון המעטים מול הרבים, החלשים בכוח והחזקים ברוח מול בעלי העוצמה.

נכון, יש כאן אתוס לאומי, דתי, ציוני שהוא בהחלט מעורר השראה. וגם מבטא עוד תפיסת עולם שלי, תפיסת עולם של אנחנו, של הכוח של ההתקבצות של קבוצה לעומת כוחו הדל לפעמים של היחיד כשהוא מתעקש להתכנס בתוך עצמו.

כינית אתמול בעמוד הפייסבוק שלך את אביגדור ליברמן "מושחת". יכול להיות שהיום בצהריים תצטרכי להתנצל בפניו לאחר שיתברר שהוא קצת פחות מושחת ממה שחשבנו כולנו בעשור האחרון, לפחות על פי החקירות והכותרות בעיתונים?

אביגדור ליברמן הוא איש מושחת ביותר שניצל את כל עמדות הכוח שהוא היה בהן כדי לגרוף הון רב לכיסו. היום הוא אדם מאוד עשיר, הוא גרף מיליונים. על פי חומר החקירה, חברות קש, שהיו קשורות אליו עם טביעות אצבעות גסות שלו, הזרימו לכיסו מיליונים. גם אם כתב האישום בעניין הזה ייסגר וזה יצער אותי מאוד שזה ייסגר, כיוון שברור לחלוטין שהייתה כאן גם הכשלה של מערכת שלטון החוק מצידו, הוא מסמס את החקירה הזאת עוד ועוד ועוד ועינה את חוקריו שנים רבות, אבל גם סוג של ריפיון ידיים של היועץ המשפטי לממשלה, גם אם התיק הזה ייסגר ולא תהיה שחיתות פלילית, עדיין יש שחיתות ציבורית. ובעיניי היא לא פחותה בחומרתה משחיתות פלילית.

אבל אדם שנסגר נגדו תיק שכזה, תיק כל כך מרכזי, כל כך בולט, כל כך משמעותי, זה לא מרשים אותך? בעינייך הוא אשם גם אם הוא לא הגיע לבית המשפט והורשע?

לפי דעתי תהיה המלצה להרשיע אותו באחת הפרשות, של השגריר בבלארוס, שהדליף לו חומר חקירה מתוך אותה חקירה חמורה יותר ונתן בידו כלים כדי לשבש חקירה ובתמורה קודם. וחשוב לי להבחין. משהו השתבש אצלנו בדיון בין רע לטוב. מרוב שאנחנו מקדשים את האפור ואת "לכל מטבע יש שני צדדים" ו"כל דבר הוא מורכב", לפעמים יש גם טוב ורע ולפעמים יש גם מושחת ולא מושחת. והתאהבנו יותר מדי בהרשעות הפליליות כסמן למוסרי או לא מוסרי. לא מספיק לי שאדם, לא יוגש נגדו כתב אישום בשל היעדר ראיות, כדי שהוא ייחשב כאיש ציבור נקי כפיים. הוא צריך להיות גם נקי כפיים מהבחינה הציבורית. ואנשי ציבור במיוחד, נבחרי ציבור, אני ביניהם, חייבים להישפט בחומרה יתרה כיוון שהם נמצאים במקומות שבהם הם יכולים להיות נתונים גם לשוחד, גם להצעות כספיות מגונות וגם לאפשרות לייצר בעצם לעצמם הזדמנויות כספיות מרחיקות לכת כפי שהיה לאיווט ליברמן. לכן אני מצפה מהציבור לשפוט בחומרה את נבחריו ולאו דווקא לפי הסרגל הפלילי.

 

בהמשך הריאיון: על מאבק האחיות, על התכנית לכלכלה הוגנת, על החברה לישראל וניר גלעד, על עמיר פרץ ו"התנועה", הבחירות לכנסת ועוד