שלי לרדיו ירושלים: "אני שואפת לממש את השקפת העולם שלי למקסימום, אבל אני לא יכולה לעשות שקר בנפשי ולחבור לאדם שהשקפתו מנוגדת להשקפתי. ישיבה לצד מושב הנהג כטרמפיסטים, כפי שכל שאר המפלגות ללא יוצא מן הכלל רוצות - הדבר הזה לא יהיה בביתי"

20 בינואר, 2013
האזינו:

שלי בראיון לרדיו ירושלים:

אמרת שאו שתרכיבי את הממשלה או שתנהיגי את האופוזיציה. הניסיון של ציפי לבני וקדימה שנחמקו באופוזיציה לא עושה עלייך רושם? עשית עבודת קודש מאז שנבחרת, אבל את עלולה לבזבז את זה באופוזיציה במקום להקים שני גושים גדולים - אחד מהם בראשותך.

אני מסמכימה איתך בדבר אחד - בפוליטיקה נורמלית צריכה להיות בחירה בין שתי מפלגות גדולות שמתנגדות זו לזו ושמנהלות וויכוח לגיטימי. שתי המפלגות האלה הן מפלגת העבודה והליכוד. אין מפלגות אחרות. לכל מפלגה יש אג'נדה מאוד ברורה, דרך אידאולוגית מאוד ברורה, ובפוליטיקה טובה הן אמורות להתעמת זו מול זו ראש-בראש ולהציג שתי השקפות עולם חלופיות לגיטימיות.

אז מה היה רע אם היית נכנסת לממשלת נתניהו, יושבת שלוש שנים בקואליציה ואחרי כן מפרקת את הממשלה והולכת לבחירות כשאת בראש ממשלה והייתה לך הזדמנות לעשות דברים?

פוליטיקה זה לא גן של שושנים, ויש בה מאבקים פוליטיים שהם מאבקים על כוח ועל שליטה ואני בעד המאבקים האלה כל עוד מאחוריהם עומדת אידאולוגיה. סתם להיאבק, לעשות שרירים ומניפולציות פוליטיות זה דבר שמגעיל אותי, אבל זה לא מגעיל אותי כשזה כדי לממש אמונה בסדר יום. בסוגיית הכניסה לממשלה כדי לצבור ניסיון אני חייבת להגיד לך משהו - בחירה בדרך שאני בחרתי בה זה לא מסלול קריירה, שבו אתה מתכנן לעצמך רזומה שבו תתמחה בזה ובדבר אחר. זו אידאולוגיה, זו דרך, אני סוציאל דמוקרטית. יש לי דרך שבגללה אני בפוליטיקה. את הדרך הזו אני מממשת למקסימום. אני לא תמימה וחולמת חלומות, אני יודעת לבצע. כח"כית חוקקתי 42 חוקים, יותר מכל חבר כנסת אחר. אתה יודע מה - יותר מכל סיעת קדימה כולה עם 28 הח"כים שלה. אבל אתה לא יכול לעשות שקר בנפשך ולחבור לאדם, לראש ממשלה, שהשקפתו מנוגדת להשקפתך. הדבר הבא שמחכה לנו אחרי הבחירות זה גיהנום חברתי וכאוס כלכלי שבו נתניהו ואני עומדים משני צידי מתרס שונים לחלוטין. הוא מאמין שאת הכסף הוא צריך לקחת ממעמד הביניים ומהעניים. לי יש תזה הפוכה לחלוטין.

...

אני לא פוסלת מפלגות ואני לא פוסלת אנשים. אני אגיד לך יותר מזה. אם יקרה הדבר הזה שבאמת סיכוייו לא גבוהים אבל בהחלט קיימים ואני הולכת להילחם עליו בכל הכוח, ואני רוצה שהמצביעים שלי יקומו בבוקר שאחרי הבחירות ויגידו שכל הסוקרים וכל הפרשנים טעו וניצחנו - אם זה יקרה, ועלי יוטל להרכיב ממשלה, אני אקרא לבנימין נתניהו לחבור לממשלה הזאת. אני לא פוסלת אותו באופן אישי. אני מודעת לכשרונותיו, אבל אני חלוקה עליו מחלוקת עמוקה מאוד בהרבה מאוד דברים. כל עוד נתניהו הוא ראש הממשלה, שום דבר לא ישתנה. לא חברתית, לא כלכלית, לא מדינית. לכן ישיבה ליד מושב הנהג כטרמפיסטים, כפי שרצות לשם כל המפלגות האחרות, ללא יוצא מן הכלל לרבות, לבני ולפיד שכבר נשבעים לו אמונים פחות או יותר, הדבר הזה לא יהיה בביתי.

...

יש לך משהו חיובי להגיד על בנימין נתניהו?

כן, שהוא אידאולוג. הוא לא סתם עושה את הדברים. הוא באמת קפיטליסט קיצוני מאוד ובאמת מאמין כנראה שככל שתתן יותר לעשירים ביותר מתישהו זה יזלוג למעמד הביניים ולעניים, דבר שמעולם לא הוכיח את עצמו. הוא כמעט דתי בעניין של הקפיטליזם הקיצוני. הוא לא עושה את זה סתם, אלא כי הוא מאמין בזה. זה הדבר הטוב שיש לי להגיד עליו. לצערי, האמונה הזאת היא בשורה מאוד קשה לאזרחי מדינת ישראל.

הוא יגיד את אותו הדבר עלייך. הוא יגיד שאת סוציאליסטית שעלולה להביא את ישראל למצב של יוון וספרד.

ועל זה אני אומרת שאנחנו הרבה הרבה יותר דומים כבר לצ'ילה ולמקסיקו. אנחנו שווים למרבה הצער והזוועה לשתי המדינות האלה בפערים בין עוני ועושר. זו עובדה לפי המדדים הבינלאומיים. לפי כל המדדים של ה-OECD אנחנו כמו צ'ילה ומקסיקו בפערים בין עוני ועושר, וחצי מאזרחי מדינת ישראל מרוויחים פחות מ-5,800 לחודש.