שלי לרה"מ: "התחייבת לפצות את תושבי בת חפר שאיבדו בתיהם בגלל ההצפה - עמוד במילתך. אין כל הכרח לגרום להם סבל נוסף"

18 בפברואר, 2013

לכבוד
ראש הממשלה
ח"כ בנימין נתניהו

 

הנדון: הסיוע המובטח לפליטי ההצפה בבת-חפר לא מגיע

ב-8/1/2013 בשל הצטברות מי גשמים והתמוטטות גדר הביטחון אשר תוחמת את הישוב בת חפר מכיוון נחל שכם, הוצפו אזורים משמעותיים בישוב והרס רב נגרם לבתים ולמכוניות בישוב. באורח נס, וכמובן בשל פעילות נחושה ומהירה של כוחות החילוץ, לא היו נפגעים בנפש. בסך הכל הוצפו באותו הארוע כ-130 בתים בישוב ונזק כבד נגרם הן למבנים עצמם והן לתכולתם.
שעות מעטות אחרי ההצפה ביקרתי בישוב, והזדמן לי לסייר יחד עם ראש המועצה האזורית רני אידן ועם נציגי משרדך ובראשם מנהל בכיר מאגף תאום ובקרה, אשר היה קשוב ומודע לחלוטין להרס יוצא הדופן  (שהזכיר את תוצאותיו של גל צונאמי) ולעובדה שיש לייצר מנגנון בהול לפיצוי מי שנשארו בלא קורת גג לראשם.
נציגי משרדך גיבשו יחד עם ראש המועצה מודל להסדר פיצויים לדיירים אשר בתיהם נפגעו ולא היה בידיהם ביטוח המכסה על הנזקים שנגרמו. ברצוני להזכירך כי אף אתה התבטאת בנושא בהערכת המצב שעשית כיממה לאחר מכן,והצהרת מפורשות כי תדאג לכך שנפגעי ההצפה יפוצו בהקדם.
ב-27.1.2013 קיבלה ממשלת ישראל החלטה מס' 5343 אשר קובעת כי יש לגבש הסדר למתן סיוע ולמצוא את המקורות התקציביים לכך בסך 8 מיליון ₪ על מנת לאפשר לאזרחים שנפגעו לחזור בהקדם לשגרת חייהם.
כמעט חודש חלף מאז אותה החלטת הממשלה, דבר לא נעשה, והנפגעים הופקרו לגורלם. טרם גובש ההסדר, וטרם נמצאו המקורות הכספיים. מי שבתיהם נפגעו, אנשים רגילים שאין להם עתודות כספיות, נושאים כעת בהוצאות כספיות גדולות מנשוא אשר מקשות עליהם לחזור לשגרת חייהם הרגילה. משרד האוצר גם טרם העביר לרשויות המקומיות את הסיוע הנדרש בגין תיקון התשתית שנפגעה ופעולות החירום אשר אלה נקטו ביוזמתן ובחריצותן לטובת האזרחים.
אני מבקשת ממך להורות לאלתר לכל הגורמים הרלוונטיים, ובראשם משרד האוצר, להעביר את הסיוע המובטח לאזרחים ולרשויות, בהתאם לסיכומים ולפי להחלטת הממשלה.
בשולי הדברים אוסיף כי ההצפה לא היתה תוצאה של פגיעת איתני טבע, אלא של רשלנות. ראש המועצה האזורית התריע שוב ושוב כי יש לתחזק ולנקות את נחל שכם הנמצא מעבר לגדר הבטחון, ואיש לא שעה לו. חסימת הנחל היא זו שגרמה לבסוף לקריסת הגדר ולאסון.
גם לבדיקה של הרשלנות הזאת תגיע העת, אולם כעת יש לדאוג בבהילות לתושבים. נגרם להם סבל עצום. זה היה מכמיר לב לראות אותם מביטים באין אונים בבתיהם שחרבו בבת אחת, מהמבנה עצמו ועד צעצועי הילדים. אין כל הכרח לגרום להם סבל נוסף.

 

בברכה,

יו"ר מפלגת העבודה

ח"כ שלי יחימוביץ'