שלי על תופעת קניית הקולות שנחשפה ב"ידיעות אחרונות": "אנחנו מגנים בחריפות את התופעות שמתוארות בכתבה, ומביעים שאט נפש מהן. לשמחתנו מי שביצע את המעשים לכאורה הוא כבר לא חבר במפלגת העבודה."

5 במרץ, 2013
האזינו:

(הראיון המלא באודיו בתחתית הכתבה)

בראיון ל"נכון להבוקר" בגלי צה"ל, אומרת שלי: "אני מנהלת קרב תמידי כבר יותר משנה וחצי על טוהר המפקד וטוהר הבחירות, ואנחנו ביצענו באמת שורה של מהלכים מאוד דרמטים: בדיקה קפדנית לכל טופס הצטרפות, אנחנו לא מאפשרים לאנשים לשלם על אחרים וקבוצות אנשים אחרות, דורשים התפקדות אישית, אנחנו עושים הצלבות מול מפלגות אחרות כדיי שלא יהיו "מתפקדים מקצועיים". על שלילתה את האפשרות שתכהן כשרת אוצר בממשלת נתניהו: "אתה מתאר לך אותי מעבירה קיצוץ של 20 מיליארד בתקציב שמחסל את החינוך והבריאות והרווחה בישראל? אתה רואה אותי מעבירה שורת גזירות נוראות על הציבור?"

ניב רסקין: האם סיפור הרכבת הפאנל הפוליטי זה סיפור גמור או שיתכנו עוד הפתעות?

שלי: "אני לא יכולה לומר לך ניב. אני יכולה להגיד לך איפה מפלגת העבודה נמצאת. אנחנו החלטנו פה אחד ערב הבחירות שלא נשב בממשלה שבראשה יעמוד בנימין נתניהו. לא חלילה בגלל פסילה אישית של נתניהו, אני מכבדת אותו, אפילו מעריכה אותו, אלא בגלל התהום האידאולוגית העמוקה שרובצת בינינו. ההחלטה הזאת התקבלה שוב אחרי הבחירות, ואני יכולה להגיד לך שחרף שיחות לא מעטות ביני ובין ראש הממשלה, גם פנים אל פנים, גם בטלפון, שכמובן את תכנן אני לא אמסור, חרף השיחות האלה לא חל שום שינוי בעמדותיו וגם לא בעמדותיה של מפלגת העבודה והדוגמאות הן רבות מספור. אני אשמח לפרט אבל אני אתן לך אחת: נתניהו מתכוון מייד אחרי הרכבת הממשלה להעביר חוק הסדרים עב כרס מלא בגזירות בלתי אפשריות כלפי מעמד הביניים וכלפי העניים – אנחנו דורשים לבטל את חוק ההסדרים כליל. כך שתבין איזה פער עצום יש כאן."

תיק האוצר הוא מספיק חשוב ומכריע. את יושבת פה על השיבר, מה שנקרא.

"אני לא רוצה חלילה להפחית מכוחו של תיק האוצר. תיק האוצר הוא תפקיד מאוד מאוד חשוב. אבל שר האוצר הוא מאוד מאוד כפוף לגיבויו של ראש הממשלה. בוא נאמר שב-2003 כשבנימין נתניהו היה שר אוצר הוא נהנה מגיבוי וחופש פעולה מוחלט ממי שהיה אז ראש ממשלה, אריאל שרון, מה ששטייניץ למשל לא נהנה ממנו בכלל והוא היה זרוע כפופה למשרד רוה"מ שהיה שר-על כלכלי. לכן בפועל בסיטואציה שנוצרת שבה נתניהו, בנאדם מאוד מאוד מגובש מבחינה כלכלית: הוא שייך לימין הכלכלי העמוק שמאמין שצנע למעמד הביניים ולעניים רק היא תציל את המשק – אני מאמינה שההיפך, שמעמד הביניים הוא מנוע הצמיחה של המשק, שחייבים להשקיע בו ולהגדיל את ההכנסה הפנויה שלו כדיי שהמשק יצמח ויפרח – לכן נתניהו, שהוא אדם שעמדותיו הכלכליות מאוד מאוד מוצקות, מאוד מאוד קפיטליסטיות קיצוניות, תחת שלטונו מי שיכהן כשר אוצר יהיה התליין והזרוע המבצעת של המדיניות של נתניהו. אתה מתאר לך אותי מעבירה קיצוץ של 20 מיליארד בתקציב שמחסל את החינוך והבריאות והרווחה בישראל? אתה רואה אותי מעבירה שורת גזירות נוראות על הציבור?"

אם הוא (נתניהו) הולך עם האג'נדה הכלכלית שלך, בסופו של דבר את מתיישבת במשרד האוצר ומגלה בור של 40 מיליארד שאת צריכה לכסות אותו באמצעות דרך כזו או אחרת. בסוף בסוף זה הרי יתכנס לקיצוצים או למיסים. ואולי את אומרת לעצמך – מה אני צריכה להיות חתומה על הדבר הזה?

"אני רוצה להגיד לך את האמת, ואני אהיה גלויה כאן. לו הייתי יודעת שאנחנו יכולים באמת לשנות את סדר יומה של החברה הישראלית ולשים על סדר היום את האג'נדה שלנו שהיא היחידה שיכולה להקטין את הפערים ולתקן את מה שטעון תיקון כאן וליישם מדיניות אמיתית שבונה, שמשקמת, לא רק שמונעת ומכהה כאב קטן פה ושם – אופוזיציה זו לא מטרה מקודשת. היינו שותפים לממשלה הזאת. לו יכולנו לדעת שאנחנו באמת באמת יכולים לשנות את מתווה הצעידה של מדינת ישראל למקום שממנו רק הפערים גדלים וגדלים כל הזמן ומעמד הביניים נשחק כל הזמן. אבל רגע ניב, להיות קבלני ביצוע של בנימין נתניהו ושל ראש ממשלה בכלל את זה מפלגת העבודה לדורותיה עשתה באיזה די.אן.איי הרסני וקטלני שגרם לה תמיד לחשוב שבלעדינו אי אפשר להנהיג את המדינה. אז אפשר להנהיג את המדינה, ומדיניות אמיתית נועדה לבנות ולא למנוע, לשקם, לשנות, כל זה – אם נבחרת להנהיג. שום כיבוד לא עושים את ההבדל בין מניעה לבין מדיניות אמיתית."

צביקה ברוט מפרסם על כך ששני חברי כנסת מעורבים בקניית קולות במפלגה נוספת – לא הבית היהודי, שאת הסיפור הזה אנחנו מכירים – כולל תיאור של חבר כנסת ותיק, שר לשעבר, שהשתתף בפגישת השוחד. כמובן אין פרטים. מה את יודעת, האם את יכולה לסבר את אוזנינו על זה, משהו על הסיפור המאוד, מאוד מטריד הזה.

"כן אני יודעת כיוון שאתמול ביקש ממני צביקה ברוט תגובה על הדברים אז אני יכולה לומר לך, אני מניחה שזה גם יפורסם ממילא בזמן הקרוב. אני יודעת שלצערי הרב מאוד זה התרחש בפריימריז במפלגת העבודה. אני יודעת שהשר הבכיר לשעבר הוא עמיר פרץ, וכבר אתמול אנחנו הוצאנו הודעת גינוי שתתפרסם היום בשמי ובשם מזכ"ל המפלגה חיליק בר שבה אנחנו מגנים בחריפות את התופעות שמתוארות בכתבה, ומביעים שאט נפש מהן. לשמחתנו מי שביצע את המעשים לכאורה הוא כבר לא חבר במפלגת העבודה, ולא רק הוא, מתוארים שם אנשים נוספים. חשוב לי לומר בהקשר הזה: אני מנהלת קרב תמידי כבר יותר משנה וחצי על טוהר המפקד וטוהר הבחירות, ואנחנו ביצענו באמת שורה של מהלכים מאוד דרמטים: בדיקה קפדנית לכל טופס הצטרפות, אנחנו לא מאפשרים לאנשים לשלם על אחרים וקבוצות אנשים אחרות, דורשים התפקדות אישית, אנחנו עושים הצלבות מול מפלגות אחרות כדיי שלא יהיו "מתפקדים מקצועיים". בפריימריז, תשים לב, לא פירסמנו את התוצאות בישובים והן נעולות לא מעובדות בכספת כדיי למנוע לחץ על המצביעים."

וידעת בזמן אמת ?בזמן הפריימריז ידעת, שמעת על השמועות הללו, יש כאן תיאורים ממש מסמרי שיער על כך שאת אומרת אותו חבר כנסת שר לשעבר שאת נקבת בשם עמיר פרץ הגיע לפגישות עם קבלני קולות כולל פגישה אחת בצומת בית קמא בדרום במהלך מבצע עמוד עננן אחרי שלגמו כמה ספלוני קפה...

"לא, מדובר שם ככל שאני יודעת... השר הבכיר הוא עמיר פרץ אבל מי שמתואר שם עוד הוא סמי שושן גיסו ככל שאני יודעת. ואם אתה שואל אם ידעתי בזמן אמת, אז התחושה שיש תופעות שוליות. רוב המתפקדים היום במפלגת העבודה הם מתפקדים עצמאיים, אידאולוגים."

אגב מדווח שם גם על שני שרים נוספים לשעבר שאינם מכהנים בכנסת היום שקיבלו צ'קים בתמורה לתמיכתם.

"אז את זה אני לא יכולה לומר לך לצערי, תצטרך לחכות לפרסומים. אבל אתה שואל אותי אם ידעתי או לא ידעתי. ראשית, לו היה בידי בדל ראיה, מפלגת העבודה מייד הייתה מגישה תלונה למשטרה, ואני גם קוראת עכשיו, לכל מי שהיה עד למעשה כזה, לעשות תיקון ופשוט ללכת להתלונן במשטרה. אני גם יודעת שכבר מתנהלת חקירה של יאח"ה בעניין הזה. דווקא בגלל שרצינו באמת פריימריז מאוד מאוד נקיים, אנחנו כמפלגה, ועדת הבחירות, שכרה את שירותיהם של עורכי דין ושל חוקרים פרטיים בפריימריז. אני לא יודעת אם זה פורסם אפילו. אנחנו ביצענו את זה בצורה מאוד ממוקדת והם אכן התריעו בזמן אמת על כל ניסיון הטעייה של ההצבעה בקלפיות ובקלפיות האלה ההצבעה הופסקה באופן מיידי. אנחנו באמת עושים מאמצים גדולים שהמפקד יהיה כפי שהוא, ואכן ברובו הוא מפקד אידיאולוגי. אני בהזדמנות הזו קוראת לאנשים שהם אידאולוגים והם מזדהים עם הדרך שלנו להתפקד התפקדות ראויה למפלגת העבודה ולהשפיע עליה מבפנים ושוב – אני מגנה בחריפות רבה ומרגישה תחושת סלידה מהתופעה המכוערת הזאת."