שלי: נתניהו מקצר בחצי את זמן הדיונים בכנסת על התקציב ומאריך פי שתיים את הדיונים בממשלה – זו פגיעה קשה בדמוקרטיה הפרלמנטרית, שתייצר במכוון דיון שטחי וחפוז בכנסת

11 במרץ, 2013

בפתח ישיבתה של סיעת העבודה היום בכנסת אמרה יו"ר העבודה שלי יחימוביץ' כי הקרב על התקציב כבר החל עוד טרם הקמתה של הממשלה. יחימוביץ' אמרה כי היום הגיע לידיה תזכיר חוק שהוציא משרד המשפטים בימים האחרונים, ועל פיו מבקשת הממשלה לבצע שינוי בחוק יסודות התקציב, כך שזמן הדיונים בכנסת ובועדותיה על פרטי התקציב וחוק ההסדרים יקוצר מ-60 יום הקבועים בחוק ל-30 יום בלבד.

תזכיר החוק מתייחס לתקציב המדינה לשנים 2013 -2014, ומאריך בהוראת שעה את התקציב הדו שנתי וקובע כי לממשלה תהיה תקופה של 120 יום לאישור חוק התקציב מיום הקמתה, בניגוד ל-45 הימים הנהוגים כעת בחוק.

יחימוביץ' אומרת: "ממש בשעה שהממשלה מאריכה לעצמה את התקופה הקבועה בחוק להגשה ואישור של התקציב ל-120 יום היא גם מקצרת את לוחות הזמנים של הכנסת לדיונים בתקציב ל-30 יום בלבד, בניגוד ל-60 יום הקבועים בחוק- קיצור בחצי של תקופה שהיא מלכתחילה קצרה, דחוסה, חפוזה ושטחית בשל אופיו הדורסני של חוק ההסדרים הנלווה לתקציב".

יחימוביץ' מציינת כי הדבר בוטה ונאמר מפורשות בדברי ההסבר לתיקון החוק, שחור על גבי לבן: "המועד המאוחר ביותר להנחת הצעת חוק התקציב יהיה 30 ימים לפני המועד האחרון לקבלת החוק, וזאת בשונה מההסדר הרגיל הנוקב בתקופה של 60 ימים."

היום פנתה יחימוביץ' לשר המשפטים יעקב נאמן שמשרדו הפיץ את תזכיר החוק, ואף לשרת המשפטים המיועדת, ציפי לבני, ודרשה מהם לשנות לאלתר את נוסח החוק. "אציין כי איני מלינה על הארכת הזמן שהממשלה מבקשת לעצמה. זה לגיטימי בתנאים שנוצרו, ואכן אין זה ראוי שממשלה חדשה תגיש תקציב זהה ככתבו וכלשונו לתקציב שנכתב בידי ממשלה שכבר אינה מכהנת. ואולם אין זה סביר, ואף מהווה פגיעה בוטה בדמוקרטיה הפרלמנטרית, שבעת שהממשלה מאריכה לעצמה את זמן העבודה על התקציב, היא מקצרת את הזמן השמור לכנסת לבצע את עבודתה הפרלמנטרית החיונית", היא כותבת במכתב למשרד המשפטים.

בישיבת הסיעה אמרה יחימוביץ' כי תזכיר החוק הוא סנונית ראשונה שמבשרת רמיסה גסה של הדמוקרטיה הפרלמנטרית והצהרת כוונות בדבר גזירות מרחיקות לכת ודורסניות שיש בכוונת הממשלה המיועדת להעביר במהירות, בברוטאליות, ובלא כל דיון מעמיק. "בכוונתנו להסתער על כל כוונה כזאת של הממשלה ולסכל אותה מן האופוזיציה. להערכתי, נהיה מאוד אפקטיביים כך ונוכל לייצר לעצמנו מנוף רציני ביותר למאבק בתקציב דורסני".

הנה לינק למכתב המלא שנשלח היום ובו פרטי תזכיר החוק החדש.

 http://www.shelly.org.il/node/8061