שלי בראיון ל"פוליטיקה" עם עודד שחר: "נתניהו הוא אותו נתניהו, תכניותיו הן אותן תכניות, התקציב הולך להיות תקציב נתניהו, חוק ההסדרים הולך להיות גדול ואכזרי והוא חוק ההסדרים של נתניהו"

12 במרץ, 2013

 

שלי התראיינה לתכנית "פוליטיקה" עם עודד שחר בערוץ הראשון, ודיברה עמו על דרכה הכלכלית של ממשלת נתניהו-בנט-לפיד המסתמנת, על האפשרות לפגישתהּ עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, על הישיבה באופוזיציה, על מפלגת העבודה ועל התמלוגים השערורייתיים שמשלמים היום על אוצרות הטבע השייכים לכולנו.

 

 

ליאיר לפיד יש סיכוי להצליח באוצר לדעתך?

תראה, אני לא מסתייגת מאנשים שאין להם נסיון. ככה מתנהל העולם הדמוקרטי: הציבור הלך לקלפי, בחר אדם, הציבור הזה ידע שאין לו תעודת בגרות, וידע שאין לו השכלה כלכלית וידע שהוא ככל הנראה יעשה תפקיד בממשלת נתניהו. הכל היה גלוי וידוע. הבעייה המרכזית והקשה למדינה ולאזרחיה, שלפיד הולך להיות זרוע הביצוע של בנימין נתניהו. אני יודעת את זה, יש לי הרבה שעות נתניהו מהחודש האחרון. נתניהו הוא אותו נתניהו שהולך להמשיך להכות מכות אנושות במעמד הביניים.

 יהיו כאלה שיגידו לך, חברת הכנסת יחימוביץ', שנתניהו הוא אותו נתניהו, שהוריד את האבטלה לשישה אחוזים וארבע עשיריות נדמה לי שזה הנתון האחרון, ומשק שבסך הכל מול המשבר העולמי צומח בשלושה אחוזים, שלושה אחוזים ועשירית. כלומר אנחנו - שוב, ברמת המקרו – אנחנו לא במשבר גדול.

עודד, אני חולקת עליך לחלוטין. כלכלה היא לא צפלין שמרחף מעל כדור הארץ. כלכלה היא בשירות האדם. ואם הצמיחה הזאת שאתה מדבר עליה נשארת רק במאיון ובאלפיון העליון, ומעמד הביניים נשחק, והעניים נעשים יותר עניים, ואותם עובדים יכולים לעבוד מבוקר עד לילה ולהשאר עניים – הצמיחה הזאת לא מחלחלת לשום מקום בניגוד לתאוריות נתניהו. רגע אחרי שתוקם הממשלה ורגע אחרי שיעבור תקציב, מעמד הביניים יוכה מכה אנושה. בגלל הקיצוץ בתקציב הוא יצטרך לשלם יותר בבריאות, כשכבר ממילא הוא משלם משלימים ומושלמים. בגלל הקיצוץ הוא יצטרך לשלם מכיסו על חינוך שהוא לכאורה חינוך חינם. הוא ישלם מע"מ, הוא ישלם יותר על מוצרי מזון, עולם שלו יפגע, קרנות ההשתלמות – שדיבר עליהם כאן אמנון דיק שמרוויח מיליונים ומבחינתו הסדר שצריך להשאר זה שהוא ימשיך להרוויח מיליונים ואילו קרנות ההשתלמות של עובדים שמרוויחים שכר ממוצא ישחקו. במי הם יפגעו? במעמד הביניים. לכן הדבר שאותי מטריד, וזו גם הסיבה שלא לקחתי על עצמי את תיק האוצר.

את תשארי באופוזיציה, יושבת ראש האופוזיציה, חברייך ישבו בועדת כספים, תשמיעו קול עז נגד, אבל בסופו של דבר, וחווית את זה, ואולי זה אפילו מתסכל – נתניהו יוביל בדרכו.

קודם כל אני לא מתוסכלת אף פעם. אני חורשת את התלם הארוך, ומסתכלת קדימה, ולא צריכה לגרוף מייד בונוסים מיידים בדמות כסאות עור צבי סליחה על הקלישאה. ואני חייבת להגיד לך על סמך נסיון של שבע שנים, שלפעמים שלא מתוך הממשלה אתה יכול להשפיע הרבה יותר. להוביל מהלכים, לשנות שיח, למנוע מזימות רשע, לחוקק חוקים, לגייס אליך ציבור – דווקא מתוך ממשלה שאינך מסכים עם דרכה, שהיא מנוגדת לחלוטין לאמונות שלך. אתה כלוא וכבול, לא יכול להצביע נגד, כפוף להחלטות הרבה בממשלה, והדבר הזה לא מתיישב עם הדמוקרטיה, לא מתיישב עם עולם הערכים שלי, לא מתיישב עם ההתחייבות שלנו לבוחרים שלנו. ויש לנו סבלנות, ויש לנו חריצות, ואנחנו מבינים את החומר, ואנחנו הולכים להיות אופוזיציה קשה ולוחמת, אם כי אם יעשו דברים נכונים וטובים, אנחנו לא נהיה אופוזיציה אוטומטית ודווקנית.  

אני מנצל את העובדה שאת באולפן כדיי לחבר אותך לדיון הבא שלנו כאן. בדיון הבא אנחנו הולכים לדבר על התמלוגים שמשלמים בעלי ההון על משאבי הטבע של המדינה. לדעתך צריך להעלות את התמלוגים האלה ואולי אפילו להלאים את אותם נכסי טבע.

הנה עוד דבר שנתניהו לא יעשה, ולכן אני לא יכולה לשבת בממשלתו. לא רק שאני סבורה, אני משוכנעת שהתמלוגים שמשלמים היום על אוצרות הטבע ששייכים לכולנו, הם שערורייתיים, הם מאפיינים מדינות עולם שלישי. ים המלח למשל, שייך לכולנו: לך, לי, לכל מי שצופה בנו עכשיו. כימיקלים לישראל השיגה רווח נקי של שבעה מיליארד שקלים בשנה שעברה לא כי יש שם איזה מנהל גאון, אלא פשוט כי מחירי הפוספט והאשלג בעולם עלו. שבעה מיליארד שקלים הם שילמו על זה פחות מחמישה אחוז תמלוגים. זאת שערורייה וחרפה והם צריכים לשלם תמלוגים ריאלים על אוצרות הטבע. גם להרוויח הרבה כסף, גם לשלם משכורות טובות לעובדים, וגם לחלוק את רווחי העתק האלה עם אזרחי מדינת ישראל לטובת החינוך, התרבות, הרווחה, התעסוקה, התשתיות וכל הדברים שבמדינה מתוקנת מתחלקים באיזהשהו אופן בין האזרחים ולא נשארים בידיים של קבוצה מאוד מאוד קטנה.