שלי בראיון למהדורה המרכזית בערוץ 2: "הקול קול לפיד הידיים ידי נתניהו; מעולם לא נראתה כאן פוליטיקה כל כך ישנה"

2 באפריל, 2013

 

 

 

 

לפיד הבטיח לדאוג למעמד הביניים והוא מקיים את הבטחתו לבוחר.

הקול קול לפיד הידיים ידי נתניהו. אותן ססמאות ישנות וחבוטות על כך שמי שצריך לשלם את המחיר זה מעמד הביניים והעניים, עוד מאותו הדבר. מעולם לא נראתה כאן פוליטיקה כל כך ישנה. גם אותה ריקי כהן דמיונית שאינה קיימת במציאות, של לפיד, תספוג גזירות קשות. יעלו לה את המע"מ, יעלו לה את המסים, יגזלו ממנה שירותי בריאות וחינוך בגלל הקיצוץ בתקציב, וגם צריך לציין עוד דבר אחד, חצי מהעובדים במדינת ישראל מרוויחים פחות מ-5,500 שקלים. חצי מהעובדים ועוד לא דיברנו על העניים באמת, על הקשישים, על החד הוריות. ממשלה היא ממשלה של כולם, גם של העניים, גם של העשירים.

את מדברת על פוליטיקה ישנה ויש פה אולי בכל זאת פוליטיקה חדשה. בפעם הראשונה מזה זמן מדברים על אותו מעמד ביניים שכמעט ולא ספרו אותו, שאף אחד לא דאג לו, המעמד היצרני העובד שהולך לצבא, שגר לפעמים בפריפריה הקרובה לגוש דן. מדוע לא?

אותו מעמד ביניים אנחנו עוסקים בו, ודואגים לו, ומדברים עליו שנים רבות, ואותו מעמד ביניים ישלם שוב – על פי כל הדברים ששמענו – את המחיר. שמענו מלפיד שהייתה פה מסיבה בכלל בשנים האחרונות. מי השתתף במסיבה הזאת? ריקי כהן מחדרה השתתפה במסיבה הזאת? הרי אם היינו שומעים כאן פוליטיקה חדשה, והייתי שמחה, באמת שמחה, לתמוך במהלך כזה, היינו קוראים פוסט בפייסבוק – אגב, זאת הפוליטיקה החדשה, שאנחנו שומעים על הגזירות בפייסבוק – היינו קוראים פוסט שאומר "חג שמח לכל עם ישראל. החלטתי לפתוח בפוליטיקה חדשה ובכלכלה חדשה. מעכשיו לא עוד מעמד הביניים והעניים ישאו בנטל. לא עוד מע"מ, לא קיצוץ בקרנות ההשתלמות שהן כבשת הרש, לא העלאת מחירי המזון. כל זה נגמר. אני הולך להעלות, למשל, את התמלוגים על אוצרות הטבע של המדינה. אני הולך לגבות מס אמת מהחברות העשירות ביותר. אני הולך להגביל את שכר הבכירים, לפרק את הריכוזיות, להיאבק בטייקונים שלוקחים את הנתח השמן ביותר." זאת הייתה פוליטיקה חדשה אבל אנחנו שומעים עוד ועוד פוליטיקה ישנה.

חברת הכנסת יחימוביץ', הרי לפיד מדבר על אותה בורגנות שזה קהל היעד של מפלגת העבודה, אותו קהל שאת פספסת – הרי לפיד קיבל יותר ממך מנדטים – אולי כאן הטעות שלך, שאת שוב מפספסת את הקהל שאמור להיות של מפלגת העבודה.

דני, אני לא עושה פוליטיקה ולא עושה בחירות, אני דואגת לציבור בישראל. לאלה שהצביעו מפלגת העבודה, לאלה שהצביעו לפיד, לאלה שהצביעו נתניהו, לא הכל זה ססמאות של בחירות. יש השקפת עולם. יש אמונה. חלוקת המשאבים כפי שהתנהלה עד כה בניצוחו של נתניהו במשך עשור שלם הביאה לפערים מטורפים בין עוני ועושר ולהקטנה ולשחיקה של מעמד הביניים, ועכשיו אנחנו רואים עוד מאותו הדבר. קודם זה היה נתניהו ושטייניץ, עכשיו זה יהיה נתניהו ולפיד. הם מדברים באותה שפה, הם הולכים לעשות את אותם דברים. החינוך מחדש של נערי האוצר הושלם כהלכה, יצא מוצר תואם נתניהו לחלוטין, קצת, יותר צעיר ממנו, מדבר בעיקר בפייסבוק, אבל התהליכים הם אותם תהליכים קשים והחובה שמוטלת עלינו היא לדאוג עכשיו לציבור. ואין דבר, אין דבר שהייתי רוצה יותר וזה היה נפלא מבחינה לאומית אם היינו יכולים לחבור היום, אופוזיציה וקואליציה, ואני מתחייבת שעל כל מהלך צודק ונכון שתעשה הממשלה הזאת אנחנו נתייצב שכם אל שכם. אבל בכל עת שאנחנו נשמע את הקלישאות החבוטות האלה שבסופן יש שוב פגיעה ויניקה של כל המשאבים של אותו מעמד ביניים יצרני ושל העניים, ועוד מתנות לעשירים ביותר – אז אנחנו נאבק בממשלה הזאת ונגן על כל הציבור. ממש לא משנה עבור מי הוא הצביע.