שלי בראיון לניסים משעל: "אני מתכוונת להיות אופוזיציה מאוד עניינית ורצינית כשתהיה התעמרות באזרחי מדינת ישראל"

14 באפריל, 2013
האזינו:

- הראיון המלא באודיו בסוף הכתבה - 

את תוקפת כבר את יאיר לפיד. אפילו לא שלושה-ארבעה ימים של חסד.

"תוקפת כבר" זו מילה מוגזמת. נסים אתה מכיר אותי. כשאני תוקפת אני תוקפת.

אני שמעתי אותך מבקרת אותו בסגנון דווקא חריף.

לא יכול להיות שמערכת בחירות שלמה תתבסס על הססמא איפה הכסף ותאמר שמעמד הביניים לא יכול להיות יותר הכספומט של המדינה, ואפילו ממש במקרה אני יושבת עם המחשב מולי ורואה את דברי "יש עתיד", תגובה לאיזה פרט כלכלי שעלה ערב הבחירות: "ראש הממשלה טעה לחשוב שהעלאת המסים שוב ושוב על מעמד הביניים תפתור את בעיית הגרעון. בפועל הטלת המסים על מעמד הביניים והעסקים הקטנים רק חונקת את מדינת ישראל. יש עתיד סבורה שיש דרך אחרת. לפני ששוב הופכים את מעמד הביניים לכספומט של האוצר ושוב סוחטים את העסקים הקטנים, יש לקצץ קודם בתקציבים לחרדים, בהתנחלויות ובממשלה מנופחת ובזבזנית".

לכן כשיש סתירה כל כך כל כך עמוקה לרטוריקה, להבטחות, לאשליות שזורעת מפלגת ערב בחירות, עם התנהגות כל כך ברוטאלית ביום שאחרי, אי אפשר שלא להגיב על כך.

אבל גם את שלי הלכת לכיוון של הגדלת הגרעון. גם את הרי אני זוכר שדיברת על הגדלת הגרעון כדיי להרחיב את הכספים. והנה הוא הולך בשיטה שאת התווית. אז אולי באמת תתני לו קצת תקופה לראות, אולי השיטה הזאת עובדת?

קודם כל אני לא מתנגדת להגדלה מידתית של יעד הגרעון, זה אמרנו כבר בהתחלה ואגב גם נתניהו הגדיל את הגרעון אבל הדבר הזה נעשה לא בצורה מושכלת ובלי שליטה. תרשה לי נסים להסביר דבר אחד כלכלי קצר שיסביר עד כמה אין תוחלת לשום שינוי עד שלא משנים אותו.

יש כלל שקוראים לו כלל ההוצאה שהמציא בנימין נתניהו כשהוא היה שר אוצר לפני עשר שנים בדיוק, ב-2003. הכלל הזה אומר דבר נורא פשוט: לא משנה כמה הכנסות יהיו לך, נגיד יהיו עכשיו הכנסות מהגז של מאה מיליארד שקלים, או נגיד שסוף סוף יעשה שר האוצר את מה שהוא צריך ויעלה את התמלוגים על אוצרות הטבע של ים המלח מארבעה אחוז לחמישה אחוז ויהיו כמה מיליארדים נוספים. על פי הכלל שהתווה בנימין נתניהו ושיאיר לפיד הולך לאורו, אי אפשר לקחת את הכסף הזה ולהשתמש בו לחינוך לרווחה ולבריאות, כי יש כלל הוצאה שאומר שצד ההכנסה הוא שונה מצד ההוצאה. לכן כל עוד לפיד כבול בתוך הכלל הזה, ולא מנסה לשנות אותו, ולא הכניס אותו להסכם הקואליציוני, לא יעזור שום דבר.

למה לא לתת לו זמן? אולי הוא באמת יצליח, למרות שאין לו נסיון, אבל בגלל מה שהוא נפגש ולומד, אולי הוא יצליח?

נסים, אני אומרת את מה שאמרתי המון פעמים. כל דבר טוב שהוא יעשה, כל דבר נכון שלפיד יעשה, אני אתייצב לצדו ואעזור לו באופן ענייני.

כן, אבל אתם התחלתם לתקוף אותו מהיום הראשון.

כשהוא הודיע שהוא התנגד למכירת כימיקלים לישראל לידי ענקית הכימיקלים פוטש – בירכתי אותו על כך. חשוב לי לומר את זה. בכל פעם שהממשלה תעשה דבר שהוא נכון... כשנתניהו הודיע שהוא מתנצל בפני ארדואן כדיי ליישר את ההדורים עם המעצמה הכל כך חשובה הזאת תורכיה – בירכתי אותו על זה. אני מתכוונת להיות אופוזיציה מאוד עניינית ורצינית. כשתהיה התעמרות באזרחי מדינת ישראל. כשנשמע על הטלת מע"מ שהוא המס הכי לא צודק שפוגע בך ככל שאתה עני יותר, כשנשמע על העלאת מסים למעמד הביניים, על קיצוץ בבריאות ובחינוך, אנחנו נהיה אופוזיציה מאוד חדה. אבל כשיעשו דברים טובים, אין לך מושג כמה אני רוצה שנתייצב יחד אופוזיציה וקואליציה לטובת הציבור, ואני מתחייבת כאן בשידור שזה מה שיהיה כפי שעזרתי לשטייניץ להעביר את החלוקה מחדש של רווחי הגז הטבעי. כל דבר יהיה ענייני.