שלי בראיון ל"קול הים האדום": "אני מברכת את יאיר לפיד על ההחלטה שלו לפרוץ את מגבלת ההוצאה, וככה גם להביא להקטנת הקיצוץ שצפוי בתקציב"

2 במאי, 2013

- הראיון המלא באודיו בתחתית הכתבה - 

 

הגדלת יעד הגרעון היה חלק מהמצע הכלכלי של מפלגת העבודה?

אנחנו מדברים במצע שלנו על שמירה של יעד הגרעון, לא לעבור את השלוש אחוז. כלומר, ההודעה היום – אני לא יודעת אם זו החלטה כי יש כל כך הרבה הודעות שמתבררות כספינים – ההודעה היום של שר האוצר לפיד מעלה את יעד הגרעון מעבר אפילו למה שאנחנו רצינו. אנחנו דיברנו אבל כן על גמישות ביעד הגרעון אם המצב מצריך את זה, ואני חושבת שהמצב היום מצריך את זה באופן יוצא דופן אני חייבת לציין, אני מברכת את יאיר לפיד על ההחלטה שלו לפרוץ את מגבלת ההוצאה, וככה גם להביא להקטנת הקיצוץ שצפוי בתקציב. בעצם, מודי, בפעם הראשונה מאז שהוא נכנס לתפקיד הוא עושה צעד נכון.

זה נדחה, אבל ב-2014 זה יגיע ובגדול. האם הכמה חודשים שנשארו לנו זה הפתרון?

לא, זה לא הפתרון. אני לא אומרת שהמדיניות הכלכלית שלו מוצאת חן בעיני. זאת מדיניות כלכלית שהיא קופי של המדיניות של נתניהו, זה פשוט תאומו הסיאמי של נתניהו. הכי מגוחך בעיניי אגב שהוא הולך לנתניהו ומראה לו את התכנית הכלכלית שלו. אני מתארת לעצמי שנתניהו צוחק בליבו כי זה התכנית הכלכלית של נתניהו שהוא יכול להסביר אותה ללפיד יותר משלפיד יכול להסביר לו.

את חושבת שנתניהו היה מגדיל את הגרעון השנתי?

יכול להיות, אבל אני רק רוצה להסביר את המשמעות של הדבר הזה. זה לא פותר לנו את כל הבעיות, הקיצוץ המיותר הזה, תמשך הפגיעה באנשים העובדים ומעמד הביניים. אבל הצעד הזה, אתה צודק במאה אחוז בזה שאתה אומר שזה רק לשנה הזאת לכמה חודשים ובשנה הבאה אנחנו צפויים לחזרה מוחלטת למדיניות נתניהו, אבל עצם ההחלטה יש בה משהו טוב, וכששר אוצר, גם כשאני באופוזיציה והוא בקואליציה, עושה משהו טוב, אני רוצה לשבח אותו על זה. ההחלטה הזה, יש בה כדיי למתן קצת את הגזירות ואת המחנק הקשה של כל המשק ושל כל הציבור. ואפילו האיחוד האירופי וגדולי הכלכלנים נעשו כבר מאוד ספקנים באשר ליעילות של מדיניות הצנע. כל הזמן יש קולות שגוברים וקוראים להזרים חמצן למשק כדיי לאושש אותו ולמנוע האטה ומיתון ולא לחנוק ולדכא אותו כמו שביבי יודע כל כך טוב. ובמקביל למה שהוא עשה היום, חייבים לייצר חבילת תמריצים שיחוללו את הצמיחה במשק.

אז בואי תנסי לפרט איתנו מה יקרה ב-2014, מה אמור לבוא עלינו. אם זה לא יבוא עכשיו, זה יבוא ב-2014, למה אנחנו צריכים להיות ערוכים?

מע"מ, שזה המס הכי לא צודק בעולם. זה הוחלט, זה יקרה באופן מיידי. מע"מ זה המס הכי לא צודק בעולם, כי ככל שאתה עני יותר, אתה משלם אותו יותר. זה אבסורד. מס נורמלי והגון ככל שאתה עשיר יותר אתה משלם יותר, ואם אתה עני מאוד אתה לא משלם בכלל כי אתה לא מגיע לסף המס. מע"מ, הרי ככל שאתה מרוויח פחות אתה קונה יותר במה שאתה מרוויח, אז שיעור המסה שאתה משלם על ההכנסה שלך הוא הרבה יותר גדול מאשר מישהו שהוא עשיר.

הטלת מסים על כולם, לרבות אותו מעמד ביניים ששר האוצר התיימר לייצג אותו. שחיקת שכר, אנחנו כבר יודעים. קיצוץ מאוד גדול בבריאות ובחינוך. זה ישירות לכיס שלנו, כי ככל שמקצצים את החינוך, ככה אנחנו צריכים לשלם מהכיס שלנו על ה"חינוך חינם" של הילדים שלנו. ככל שמקצצים בבריאות, ככה אנחנו צריכים יותר ביטוחים משלימים. בקיצור, אותו מעמד ביניים ששמו נישא לשווא בפיו של לפיד ערב הבחירות הולך לחטוף מכות מאוד קשות.