שלי לרדיו צפון ללא הפסקה: "אומר לפיד שעוד שנתיים יהיה יותר טוב. למה? מה הוא התחיל להאמין באלוהים? זו תכנית שאין בה אפילו מנוע צמיחה אחד. זו תכנית שהיא מדכאה. אין בה אפילו שבריר של תקווה לצמיחה"

9 במאי, 2013
האזינו:

 

- הראיון המלא באודיו בתחתית הכתבה - 
 
זה לא שאנחנו צריכים להיות כל כך מופתעים. מעבר לעובדה ששמענו הצהרות לפני הבחירות ואפילו אמירות חדות, ברורות שהיום הופכות לשקר אחד גדול, ידענו שהכל יהיה בסופו של דבר עניין של מספרים, ידענו גם לאן הבחירה של ראש הממשלה ושר האוצר ואנחנו בכל זאת מופתעים. 
 
הסיבה שאני לא הסכמתי לשבת בממשלת נתניהו - הוא הציע לי, הרי, להיות שרת האוצר - היא הידיעה שאם אני אהיה שרת אוצר זה אמנם יהיה תואר מאוד מאוד מכובד ויקראו לי "גברתי שרת האוצר", אבל מעבר לתואר לא יהיה בזה ממש כי אני אצטרך להיות הזרוע המבצעת של מדיניות נתניהו. לפיד הסכים לזה, אבל אני מודה שעצמת הבגידה בציבור הבוחרים שלו - ואני משתמשת במילה הזאת, כי מדובר בבגידה - ועצמת ההיפך המוחלט שהוא עושה היום מהבטחות הבחירות שלו, אני חושבת שהיא חסרת תקדים בפוליטיקה הישראלית. עוד לא היה דבר כזה שאדם נבחר על סמך רטוריקה מסוימת והבטחות מסוימות למעמד הביניים שלו הוא ידאג והוא לא יתנהג כמו הפוליטיקאים הישנים שבסוף לוקחים למעמד הביניים מהכיס, ועושה לא בדיוק ההיפך אלא אפילו הרבה יותר מזה, ואני חושבת שבגלל זה ההלם, התדהמה והזעזוע. 
 
אני רוצה לשאול אותך שאלה כחברת פרלמנט בכירה במדינת ישראל. ראש הממשלה מתייצב מול מצלמות הטלוויזיה שלושה ימים לפני הבחירות ומתחייב לא פעם, לא פעמיים, כמה פעמים - הוא אפילו נשאל על כך יותר מפעם אחת - באמירה שבאמת אין דרך אחרת לפרש אותה: אני לא אעלה מיסים. לא עוברים שלושה חודשים וחצי מאז שהממשלה הזאת נבחרת, מאז אותן אמירות והוא כן מעלה מיסים. אין איזו שהיא דרך מסודרת להעניש אדם על שקר? הרי אם אני הייתי הולך לבית משפט ומשקר לשופט בפנים אני הייתי נענש על כך. 
 
זה לא שקר לבנאדם אחד, זה שקר למדינה שלמה. אין מנגנון, אני מניחה שאתה שואל את זה בציניות. המנגנון היחיד הוא זיכרונו של הציבור. לפעמים יש נטיה בגלל שאנחנו חיים בעולם מאוד חזיתי, לשכוח מה פוליטיקאים הבטיחו שניה לפני ולמחול להם, ואני חושבת שאת החשבון הזה בסופו של דבר בבחירות הבאות יצטרכו לעשות הבוחרים עם מי שהונו אותם במידה רבה מאוד. אבל נגעת כאן בסוגיה העקרונית שהיא מאוד חשובה, שהיא סוגיית המיסים. השאלה היא לא מיסים השאלה היא ממי לוקחים את המיסים. לא הטילו מיסים על מי שהרוויח 50 אלף שקלים ומעלה שהייתי אומרת שזה הגיוני, לא ביטלו פטור ממס לחברות העשירות ביותר, כשהתבררה השבוע שערוריה שארבע החברות הכי עשירות קיבלו 4 מיליארד שקלים הטבות מס ושילמו מיליארד שקלים מס. הרי ההבדל ביניהן לבין איש עסקים רגיל, בינוני, לבין בעל חברה קטנה עד בינונית בטח ביניהן לבין אדם פרטי, כל כך תהומי, שאתה שואל את עצמך למה בשביל לבטל להן את הפטורים, שישלמו מס מופחת, אבל לא אפס מס, צריך להקים ועדות, שיבדקו, וישבו, וימליצו, ובסוף לא ייצא מזה כלום, ואילו כדיי לשלוח את היד לכיסים של אנשים רגילים, עובדים ושל עניים, באמצעות מס לכולם - כולל למי שהרוויח 6,00 שקלים - ומע"מ שאותו משלמים באופן הכי קשה העניים ביותר, כי הם קונים בכל מה שהם מרוויחים, למה בשביל זה היד כל כך קלה ולמה שוב הולכים למקום הקל הזה של פגיעה בציבור בינוני ועני במקום באמת לקחת ממקורות הכסף הגדולים? וכשעושה את זה אדם שהבטיח לעשות בדיוק ההיפך, אתה אומר: זה לא הגיוני. 
 
עוד דבר אחד חשוב לי להגיד, התכנית הזאת, מעבר לביקורת המאוד גדולה שיש על כל סעיף וסעיף בה, אם הייתה בה תקווה ואם הייתה בה הבטחה לצמיחה, הייתי אומרת בסדר. אומר לפיד שעוד שנתיים יהיה יותר טוב. למה? מה הוא התחיל להאמין באלוהים? הוא חזר בתשובה ומאמין שאם יתפלל חזק חזק יקרה נס ויהיה יותר טוב? זו תכנית שאין בה אפילו מנוע צמיחה אחד. זו תכנית שהיא מדכאה. היא מדכאה את האנשים, היא מדכאה את המשק, אין בה אפילו שבריר של תקווה לצמיחה והיא תעשה בדיוק ההיפך מצמיחה, היא תעשה מיתון, אכזבה ויאוש, וזאת הביקורת הכי גדולה שלי. זאת גם הביקורת הכלכלית, שכן כדיי לחלץ את המשק ממיתון אתה חייב לייצר תקווה במנועי צמיחה, זה לא קיים שם אפילו בשורה אחת. 
 
טוב, אז העם לא ייצא לרחובות, האופוזיציה קצת נחלשה לאור חוק המשילות שהממשלה מקדמת, מה עושים?
 
עוד לא קודם חוק המשילות המחריד הזה של איווט ליברמן. אגב זה גם מצב שאני לא מקבלת אותו מוסרית. יושב אדם על ספסל הנאשמים, הוא מנוע לשמש כשר, והוא גורם לממשלה לעשות מה שמתחשק לו? אני מדברת על אביגדור ליברמן. מביא חוק משילות שתבין כמה הוא לא הגיוני: כדיי להגיש אי אמון בממשלה צריך חתימות של 61 ח"כים. עכשיו, מראש לאופוזיציה אין 61 ח"כים, אם היו לה 61 ח"כים היא הייתה הממשלה ולא האופוזיציה. זה אומר שאתה פשוט מוחק חצי מהמפה הפוליטית ואומר אתם עכשיו תשבו בשקט ואני אמשול לנצח. לא רק זה, ראש ממשלה יכול לקום בבוקר ולהחליט שהוא הולך לבחירות. יש שם המון דברים שהם באמת פוגעניים ביותר ואנחנו לא נתן זה לעבור.