שלי בראיון ל"יומן" על התכנית הכלכלית של לפיד: "מעולם בתולדות הפוליטיקה הישראלית לא נרשם פער כל כך עצום, כל כך תהומי, כל כך מביך, בין הצהרות בומבסטיות של ערב בחירות לבין מימושן. אני חושבת שנשבר כאן שיא חדש של הפרת האמון כלפי הציבור"

10 במאי, 2013

 

 
מעולם בתולדות הפוליטיקה הישראלית לא נרשם פער כל כך עצום, כל כך תהומי, כל כך מביך, בין הצהרות בומבסטיות של ערב בחירות לבין מימושן. אני חושבת שנשבר כאן שיא חדש של הפרת האמון כלפי הציבור. 
 
אז זאת מנהיגות, יושבת ראש האופוזיציה. להגיד לא לאזרחים, ואולי את אמרת לא לתפקיד הזה כי לא רצית. את הבנת מה קורה לכלכלה, לכן לא רצית להיות במקום הזה. 
 
הבנתי מה קורה בכלכלה, הייתה לי תכנית משלי, היה לי ברור שעם נתניהו בראשות הממשלה אי אפשר יהיה ליישם ולו שליש מהתכנית שלי. אני חייבת להגיד שהקשבתי למילים האלה, הן נאמרו עם הפניית הצדודית הנכונה, עם השכנוע הפנימי הנכון המתאים, אבל שום ערימות מילים לא יכסו על העבודה שנאמר כאן ההיפך המוחלט, באופן טוטאלי, ממה שנאמר ערב הבחירות. לו הייתי רואה כאן את בנימין נתניהו יושב ואומר "יוון, ספרד, אחריות, חייבים לקחת" הייתי אומרת ניחא, לבנאדם הייתה השקפת עולם, הציבור ידע למה הוא מצביע. כאן עומד אדם שנבחר על ידי הציבור בגלל דברים הפוכים לחלוטין למה שהוא אמר עכשיו, זה פשוט בלתי נתפס. לראיון איתך הוא הגיע מפגישה עם ג'רמי לוין מנכ"ל טבע, חברה ששילמה 0.3% מיסים. אדם רגיל יכול לחלום על זה בחלומות הלילה, אדם עני בכלל לא, חברה רגילה לא יכולה לחלום על זה. הוא הלך לג'רמי לוין לשוחח איתו על האפשרות שביום מן הימים הוא יפגע ברווחים הכלואים ויטול משהו מהפטורים ממס לחברה ענקית, שמנה ומדושנת שלא משלמת מסים. מדוע? מדוע ההליכה העדינה הזאת לג'רמי לוין שעה שהפטיש יהלום על ראשם של העניים ושל מעמד הביניים באופן אלים ואכזרי ולא מחושב בלי לדבר עם אף אחד?
 
זה מאוד נכון לומר את זה, אבל מה יקרה אם ג'רמי לוין או טבע או חברה אחרת שיהלמו לה חזק על הראש תחליט שהיא לא עושה את העסקים בישראל, אנחנו בעולם גלובלי, הם יעבירו את העסקים למקום אחר. זה מקומם אותנו שחברות גדולות משלמות את המסים הנמוכים האלה אבל גם להן יש חרב. 
 
איילה, החברות האלה לא משלמות מסים נמוכים - הן לא משלמות מיסים. 
 
אבל תתייחסי לשאלה שלי שיש להן יכולת לעבור. 
 
אני מודיעה לך כאן חגיגית שאין שום מדינה בעולם... יצא לי להפגש לפני שבועיים עם שגריר סינגפור בישראל שם מס החברות הוא הכי נמוך בעולם. את יודעת כמה החברות משלמות שם? 23 אחוזים מס. הוא שמע שאצלנו החברות החזקות משלמות 0  אחוז או 0.3 או 0.5, הוא לא האמין לי. לכן אומץ לב ועמידה בהתחייבויות לבוחר ומידתיות וחלוקת משאבים הוגנת וכלכלה נכונה והגיונית היא ללכת למקומות האלה, אלה המקומות הקשים, לא המקום שאתה עולה לרגל לג'רמי לוין.
 
אבל יושבת ראש האופוזיציה, שלי יחימוביץ', אומץ לב הוא גם להכנס לתוך היורה הרותחת הזאת, גם לבוא להיות שרה - כן, שרת אוצר אצל נתניהו - כן, למרות שהוא לא נותן לך לעשות הכל אבל הנה הוא נותן ללפיד לעשות לא מעט, וזה לא רק לשבת בעמדה הנוחה שלך, שלנו, ולמתוח ביקורת. עמדה דמוקרטית, עמדה לגיטימית, עמדה ראויה, אבל בינינו, זו לא העמדה שעושה, זו העמדה שמותחת ביקורת. 
 
לשבת במשרד כדיי להקרא "גברתי שרת האוצר" זה אתגר מאוד קטן. לשבת במשרד האוצר כדיי לממש מדיניות כלכלית זה דבר שיש טעם בשבילו לבוא, להאבק, לעשות עבודה מאוד קשה. הרי אין שום ויכוח בין נתניהו לבין לפיד, לפיד מבצע עכשיו את מדיניות נתניהו אחת לאחת ואף ביתר קיצוניות. עליי היה נגזר לעשות אותו דבר. 
 
את כזאת היית עושה מה שנתניהו אומר לך, לא היית נלחמת, לא היית משתמשת בכוח הפוליטי שלך? היית נלחמת והיית משיגה הישגים. 
 
את יודעת מה, יש משהו בדברייך, היו הישגים מסויימים, יכול להיות שגזירות מסויימות לא היו, בודאי לא הייתי מעזה להעלות את גזירת העיוועים הזאת של להכנס לכיס של עקרות הבית שאפילו לא מרוויחות כסף ולקחת מהן מס, אבל יש מקום שבו אתה אומר "האם אני יכול לממש את השקפת עולמי ולו בחלק? אם לא, אתכבד ואשב באופוזיציה"
 
לדעתך הוא לא מבין בכלכלה? לדעתך הוא לא מבין מה קרה? מי סובב אותו לשם? מי ניתב אותו לשם? נערי האוצר?
 
אני ראיתי דברים אבסורדים בתכנית הכלכלית של לפיד במרכאות. ראיתי את תכנית ויסקונסין שנמחקה, ומה אני רואה בה? אני רואה בה את אותן שגיאות כתיב שהיו בה לפני שלוש שנים, נתונים שלא עודכנו לפני שלוש שנים, כלומר הפוליטיקה החדשה הזאת היא ישנה יותר ממה שאפשר לשאת. ויש עוד דבר אחד, אני יכולה לנתח כאן סעיף סעיף, לפיד עושה ההיפך ממה שהמשק צריך. בדיוק ההיפך. זו תכנית שמדכאה את האדם, מדכאה את המשק, היא תביא למיתון, היא לא תכסה את הגרעון, אין בה אופק, אין בה מנוע צמיחה.
 
חסר כסף, מאיפה היית מביאה אותו?
 
אם ארבע החברות הגדולות במשק קיבלו פטורים בשיעור של ארבעה מיליארד שקלים ושילמו מס של מיליארד, למה לא ללכת אליהן? למה להטיל מע"מ - ואגב, הוא לא אמר אמת, אדם שמרוויח עד 5,000 שקלים ישא בנטל המס הרבה יותר מאשר מעמד הביניים והעשירים כיוון שהוא ישלם מע"מ, ועל כל ההכנסה שלו הוא ישלם את המס הזה, יותר מהעשירים - לכן יש כאן תכנית שמעבר לפגמים שלה אין בה ולא מנוע אחד של תקווה וצמיחה, וכאן השגיאה המאוד מאוד גדולה שלו. 
 
לסיום, יושבת ראש האופוזיציה, לפיד אמר לי בראיון ארבע וחצי שנים הממשלה הזאת חייבת לתפקד - את מאמינה לתחזית הפוליטית הזאת?
 
אין לי מושג, אני לא נביאה והעיסוק שלי כרגע הוא ממש לא בפוליטיקה אלא במהות. אנחנו מדברים כל הזמן על מעמד הביניים - בצדק, זה עמוד השדרה של המשק - אבל מה עם העניים? 23 אחוזים מתושבי מדינת ישראל חיים מתחת לקו העוני, הם נרמסים לגמרי בתכנית הזאת. אני רוצה לדעת, ישבה ועדה שאמרה לשר האוצר כמה ידעו עוד מתחת לקו העוני? נעשתה כאן איזו שהיא עבודה רצינית? האחריות שלנו לעניים היא מוסרית וכלכלית, אני רוצה לדעת אם הוא שאל כמה ירדו. מאתיים? חמש מאות אלף? חוסר הרצינות והזילות שבגורלם של בני אדם רגילים לעומת הכבוד שהוא רוחש לג'רמי לוין זה דבר שאי אפשר לקבל אותו.