שלי בראיון לגל"צ: קודם זה היה שטייניץ, עכשיו זה לפיד, הם מתחלפים בתורם, מתעמרים בציבור, מגדילים את אי השוויון, ממשיכים לשחוק את מעמד הביניים, לא מייצרים מחוללי צמיחה, לא נוגעים במקורות הכסף הגדולים. קיבלנו עוד מאותו הדבר בתצורה קצת אחרת

12 במאי, 2013
האזינו:

- הראיון אמלא באודיו בסוף הכתבה - 

 

את שומעת חלק מהדברים האלה וממשיך לומר שר האוצר לשעבר, המצב טוב יחסית, יחסית למדינות אחרות בעולם, תבינו את זה. המצב יחסית למקומות אחרים בעולם טוב.


יאיר לפיד צריך לעשות בדק בית מאוד משמעותי וחשבון נפש עמוק ונוקב ולשאול את עצמו איך שר האוצר הקודם שנגדו הוא יצא, לו הוא אפלים ויעשה הצגת תיאטרון ויעשה היפך ממנו, איך הוא הביא את עצמו למצב שבו שטייניץ, הזרוע המבצעת של בנימין נתניהו, מהלל ומשבח את המדיניות של יאיר לפיד ורואה בו את ממשיך דרכו. באמת, לפניש אנחנו נכנסים לגופו של עניין, וחשוב לי להכנס לגופו של עניין. נאמרו פה שורה של דברים חסרי שחר, לא מייצגים את המציאות, לא מייצגים את הנתונים. מעבר לזה, אנחנו עדים ממש, בימים האלה...


זו המציאות של מקבלי החלטות, הם יגידו שהמציאות שלך היא אחרת.


הציבור הוא לא נאיבי. הוא יודע שרבים מהפוליטיקאים לא יממשו 100% מההבטחות שלהם. אם הם אנשים טובים הם יעשו כמיטב יכולתם לממש את ההבטחות שלהם ומן הסתם הם יעשו קרוב או חלק ממה שהם הבטיחו. אנחנו עדים עכשיו באמת באופן חסר תקדים בפוליטיקה הישראלית לאדם שנבחר על סמך הבטחות מסויימות, נחרצות, נאמרות בטון הראוי, בשבועות, בהבטחות, בלעג לקודמיו, עושה לא רק בדיוק מה שעשו קודמיו ולא רק בדיוק ההיפך, אלא בדיוק יותר גרוע.


הוא פשוט אומר קודם אני צריך לגמור את החוב הזה, את הבור הזה, ואז אני אעשה את הדברים שתכננתי. זה זמני.


הזמנים משתנים לפי סטטוס בפייסבוק. לפני יומיים זה היה בעוד שנתיים, עכשיו תסבלו ובעוד שנתיים יהיה יותר טוב. אתמול התבשרנו שעכשיו נסבול ועוד שנה יהיה יותר טוב. חוסר הרצינות הזה שצריך לשים לו קץ, באמת. לא הכל מילים, בסוף מדובר בגורל של בני אדם. עכשיו נגיד שבאמת הייתה כאן אסופת גזירות שבסופה הבטחה. אני רוצה לדעת מאיפה יהיה יותר טוב. אין כאן אפילו מנוע צמיחה אחד. אין כאן אפילו סעיף אחד בכל התקציב הזה שמהווה איזה שהיא אנרגיה, איזה שהיא תקווה...


וכששאלתי אותו "תקח מהרווחים הכלואים" הוא אומר "אנחנו עשינו הכי הרבה מכל ממשלה אחרת כדיי לקחת רווחים מהחברות הגדולות האלה"


אתה אפשרת כאן לשטייניץ לשאת נאום של דברים חסרי שחר שנמשכו חצי שעה. תן לי בבקשה לומר מילה. ואגב, צודק שטייניץ, שר האוצר ההמכהן הוא יאיר לפיד. יאיר לפיד היה צריך לעשות כפי שהבטיח, ההיפך ממה שעשתה הממשלה הקודמת. אנחנו מקבלים עוד מאותה מחלה קשה. הרי למה נוצר בור? למה נוצר הגרעון? הוא נוצר משתי סיבות: סיבה אחת - לא נגבו כספים ממקורות השומן הגדולים ביותר וכך אנחנו שומעים על דבר בלתי נתפס שארבע החברות העשירות ביותר קיבלו הטבות מס בשווי 4 מיליארד שקלים ושילמו מיליארד שקלים. כל אחד מהמאזינים שלנו עכשיו, אנשים עובדים, רגילים, היו לוקחים את הסידור הזה בשתי ידיים, לשלם מינוס מס הכנסה.


יגידו לך כתגובה שהחברות האלה גם מייצרות מקומות עבודה וכל אחד מהנישומים לא מייצר מקומות עבודה כמו החברות האלה.


החברות האלה מייצרות מקומות עבודה והן גם צריכות לשלם מס. הרי גם במדינות עם הקלות המס הכי גדולות אין חברות שמשלמות 0% מס, מדובר באבסורד, ולמה שהחשברות העשירות ביותר ישלמו 0% מס וכל בעלי העסקים הקטנים והבינוניים והיזמים והתעשיינים ישלמו 25 ועכשיו 26? איפה השוויון בין הסקטור העסקי? אבל יש סיבה שניה והיא קריטית לגרעון, והסיבה היא ייבוש מחולל הצמיחה הגדול ביותר במשק, מעמד הביניים שלו נשבע לפיד אמונים. המעמד הזה חוטף מכה על הראש, כושר הקניה שלו קטן.


אמר כאן שטייניץ "נתנו למעמד הביניים אבל אין ארוחות חינם", צריך למממן את זה, בגלל זה הבור.


אבל יש ארוחות חינם. הייתה כאן מסיבה כמו שאמר לפיד. אבל הציבור לא השתתף במסיבה הזאת, לפיד השתתף בה, נוחי דנקנר השתתף בה, היה קומץ אנשים שהשתתפו במסיבה, כל העם לא השתתף במסיבה. ועכשיו יותר מזה, אומרים לו, כן אנחנו נמשיך לחלק את ההטבות האלה לטייקונים, ואתם, אתם תשלמו את מחיר המסיבה שהם חגגו. אנחנו עשינו עכשיו בשלושה ימים האחרונים ניתוח מאוד מעמיק של הגזירות על בסיס מסד הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה והביטוח הלאומי. גילינו, שהעשירון העליון, הגזירות שחלות עליו מהוות 2.5% מהכנוסתיו ואילו העישרון התחתון, הגזירות שחלות על הציבור מהוות 25% על מההכנסות שלו. מעמד הביניים נגרס.


את יודעת מה יגידו לך, היית נכנסת לממשלה היית שרת האוצר והיית יכולה לעשות את הדברים האלה, לא נכנסת.


לו הייתי נכנסת להיות שרת אוצר הייתי יושבת על כורסא והיו קוראים לי גבירתי שרת האוצר הייתי מקבלת הרבה כבוד והרבה שררה אבל תחת שלטון נתניהו אפשר לעשות כמעט רק מה שנתניהו מאמין בו. והנה, אתה רואה? קודם זה היה שטייניץ, עכשיו זה לפיד, הם מתחלפים בתורם, מתעמרים בציבור, מגדילים את אי השוויון, ממשיכים לשחוק את מעמד הביניים, לא מייצרים מחוללי צמיחה, לא  נוגעים במקורות הכסף הגדולים. קיבלנו עוד מאותו הדבר בתצורה קצת אחרת, תאמין לי קשה לי להחליט את מי אני מעדיפה, את שטייניץ או את לפיד.