שלי ל"מטה הבחירות" בערוץ 10 על תקציב הגזירות של לפיד: "יש כאן יניקה שוב מהעניים באמצעות מיסים רגרסיבים והורדת אנשים אל מתחת לקו העוני, יש כאן פגיעה במעמד הביניים כך שהשוליים שלו יזלגו אל העוני, ואין כאן פגיעה בכלל במקורות ההון הגדול"

18 במאי, 2013

 

שלי התראיינה הערב (18 למאי) לתכנית "מטה הבחירות" בערוץ 10, והתראיינה על ההוצאות המופרזות שהציבור מוציא על מעונותיו של ראש הממשלה, על ההפגנה שהתקיימה הערב נגד לפיד, על תקציב הגזירות של ממשלת נתניהו-לפיד-בנט וכן על תפיסת עולמה המדינית

 

 

על ההוצאות המופרזות על מעונותיו של ראש הממשלה:

צפיתי באייטם הקודם, היה בליל של פרטים זה בכלל אל משנה. יש כאן תחושה שנחצה גבול. זה לא רק סימבולי, זה גם המון כסף. ובזמן שראש ממשלה מטפח חיים אישיים כל כך ראוותניים, חסרי רסן, מנקרי עיניים, וחצי מהעובדים במשק מרוויחים פחות מ-5,500 שקלים, ואנחנו בראש צמרת המדינות העניות ב-,OECD יש כאן צרימה שהיא בלתי נתפסת, היא מקוממת והיא כבר הרבה יותר מרמת הסימבול, ולכן באמת התחושות הקשות של הציבור.

יחיו חיים נורמלים, יעשו קניות לפעמים, ינקו את הבית לפעמים, יארחו בצורה נורמלית. יש משהו בנתק הנורא הזה, בחיים מלוכנים שהוא מעל החברה הישראלית שהוא גם בסוף הופך את ליבך ללב גס שהוא מבין מה המשמעות של חיים נורמלים של בן אדם נורמלי, ואני כבר לא מדברת על חיים של אדם עני.

על האמירה של לפיד שההפגנה הערב הינה "הציבור מפגין נגד עצמו":

הדברים האלה הם בגדר חוצפה. למה לצאת ולהפגין נגד נתניהו על אותה מדיניות בדיוק זה לגיטימי, אבל לצאת ולהפגין על אותה מדיניות קשה, לא נכונה, שגויה מבחינה כלכלית, פלוס פלוס בונוסים של לפיד – הרי זו מדיניות עוד יותר מגדילת פערים ומחוללת עוני משל נתניהו, אני לא מאמינה שאני אומרת את זה אבל זו עובדה – אז למה לא לגיטימי להפגין נגד המדיניות של לפיד? פתאום זה הפך ללהפגין נגד עצמי? יש משהו נדב, חייבים לומר אותו, מעבר לביקורת הכלכלית על התכנית הכלכלית – ויש לי מכאן ועד הודעה חדשה, ובראשה שאין בה בכלל מחוללי צמיחה, היא רק ממיתה, היא רק מדכאה את המשק ואת בני האדם – אבל אנשים יודעים ששום פוליטיקאי, גם הזך ביותר, לא יכול לממש במאה אחוז את השקפת עולמו. אבל היפוך כזה של 180 מעלות? ההיפך המוחלט?

מה הייתה עושה אחרת מלפיד:

קודם כל הייתי עושה ההיפך. להגיד שבמאה אחוז הייתי מצליחה, לא, אבל בודאי לא הייתי עושה עוד מאותו הדבר של מדיניות נתניהו ושטייניץ שנגדה הוא יצא. מה זה ההיפך? ההיפך זה לא לדכא את מחולל הצמיחה. מה מחולל הצמיחה העיקרי שיש במשק? כוח הקנייה של מעמד הביניים והכוח שלו לשלם מסים. מה אתה עושה? אתה נותן להם נבוט בראש, פוגע בהם במע"מ, פוגע בהם במס הכנסה.

לא הייתי מעלה מיסים ולהיפך, הייתי מפחיתה מיסים על שכר שהוא מתחת ל-8,000 שקלים, כי אז גם היכולת לצרוך הייתה מניעה את המשק ומחולתת צמיחה. דבר נוסף, אי אפשר להתעלם מהעובדה שהחברות הגדולות והעשירות ביותר בישראל משלמות אפס עד ארבעה אחוזים מס חברות. זה דבר שלא קיים גם במדינות עולם שלישי.

על הטענה שלפיד כן משנה את המדיניות, לוקח מהעשירים עם חוק הריכוזיות ושהוא לוקח מהחרדים אחרי שנים שלא נגעו בהן, שהוא כן שם את טביעות האצבע שלו על התקציב:

פשוט לא נכון. אין כאן שום היפוך של הפירמידה. יש כאן יניקה שוב מהעניים באמצעות מיסים רגרסיבים והורדת אנשים אל מתחת לקו העוני, יש כאן פגיעה במעמד הביניים כך שהשוליים שלו יזלגו אל העוני, ואין כאן פגיעה בכלל במקורות ההון הגדול.

על עמדתה המדינית:

תפיסת העולם המדינית של מפלגת העבודה וגם שלי היא לא לא-ברורה, אנחנו מפלגה שוחרת שלום בצורה פרגמטית, בצורה ציונית. אנחנו בעד פתרון שתי המדינות, אנחנו בעד מתווה קלינטון. אבל, יש ציבור מסויים שהיה פוטנציאל הצבעה למפלגת העבודה שרצה חידוד יותר גדול של המסרים האלה ואת זה אני מפנימה ואת זה אני לוקחת בחשבון ואת זה אני מתקנת, ואני מקשיבה לקולו של הציבור בעניין הזה. זה לא עניין של טעות, זה עניין של השקפת עולם. לי היה ברור שקודם כל סדר יום חברתי כלכלי – קודם כל הוא סדר היום האותנטי שלי אידאולוגית והוא זה שיושיע את מפלגת העבודה, ואכן הוא הושיע אותה – אבל כן יש מקום, אל אותו ציבור שכן רואה בנו כתובת מסויימת, לחדד את המסרים המדיניים שלנו, לא לכתוב אותם מחדש.

אנחנו נמצאים עכשיו בנקודת זמן שהיא מאוד מעניינת. כל פעימה מדינית שנתניהו יעשה יש לו את האצבעות שלנו מהאופוזיציה. אם נהיה ערב חתימה על הסדר שהוא הסדר היסטורי – אני לא חיה באשליות, אני לא מדברת על שלום כולל במזרח התיכון – אם נהיה ערב הבקעה מדינית, הסדר ביניים חתום והסימן יהיה באמת שבנט פורש מהממשלה ונתניהו אומר שאין לו רוב פוליטי להסדר מדיני, אנחנו אומרים אל דאגה אדוני ראש הממשלה, אנחנו איתך, נשקול בחיוב רב מאוד הצטרפות לממשלה. אגב, אני מקווה שהדילמה הזאת בכלל תעמוד לנגד עיניי.