שלי בנאום במליאת הכנסת על התקציב: "התאומים האמיתיים הם לפיד ונתניהו. תאומים סיאמיים – אותה רטוריקה, אותה מדיניות, אותן שגיאות כתיב בחוק ההסדרים. במקום להפוך את הפירמידה אתם מעצימים אותה"

20 במאי, 2013

גברתי יושבת-ראש הכנסת, חברי חברי הכנסת, אני מבקשת קודם כול להשתתף בצערם של מי שאיבדו היום את יקיריהם באירוע הקשה, האלים, המזעזע, מכמיר הלב שהיה היום בבאר-שבע.

 

עכשיו לדברים שנאמרו כאן. כמה, כמה, אדוני ראש הממשלה בנימין נתניהו ואדוני שר האוצר יאיר לפיד – כמה אתם יכולים לסמוך על הזיכרון הקצר של הציבור? כמה אפשר לחשוב שכולם מטומטמים? רק השבוע, רק השבוע פורסם הדוח של ה-OECD, ששם אותנו במקום הראשון בעוני מכל המדינות המפותחות. במקום הראשון. מזנבות בנו צ'ילה, טורקיה, מקסיקו, אבל אנחנו מככבים שם. מה אתם רוצים, שנמחק את זה, שנשכח את הנתון הזה?

 

ניסיתם להעלים את דוח מינהל הכנסות המדינה. לפני הבחירות ניסיתם להעלים אותו ואחרי הבחירות ניסיתם להעלים אותו, שנטל המסים – זו הידיעה האחרונה שיוצאת משם בחלקים-חלקים – נטל המסים על המאיון העליון הולך ויורד ואצל מעמד הביניים הוא הולך ועולה כל הזמן. נתון עובדתי, מספרים,לא אגדות, לא סיפורים, לא תרגילים, לא ספינים, לא מסעי פרסום עם שחקנים שמשלמים להם כסף. האמת, האמת, בנתונים ובמספרים.

 

ודוח אחר, שגם אותו התאמצתם להסתיר, שכבר אתם סומכים עלינו שנשכח, ש-70% מהטבות המס הלכו לארבע החברות העשירות והגדולות ביותר במשק. הם קיבלו 4 מיליארד שקלים הטבות מס ושילמו מיליארד שקלים הטבות מס.

מה אתם רוצים שנעשה עם הנתונים האלה? שנעלים אותם? נמחק אותם מהדיסקט? מה לעשות שבסוף הם זולגים אל בני האדם והם יודעים את האמת. הם מרגישים את האמת. עכשיו אני שומעת שאתם מבינים שיש לכם קצת בעיות אז אתם מעלים קצת את מס חברות ל-27% במקום 25%. הבעיה היא לא מס על העסקים הקטנים והבינוניים, שנלחמים על הישרדות. הבעיה היא ההטבות שאתם ממשיכים וממשיכים וממשיכים לשפוך על החזקים ביותר. איתם אתם הולכים לדבר שיחות אישיות, מדברים איתם שאולי כדאי שהם ישלמו קצת מיסים, אולי, בטובם, בפגישות אישיות. למה אתם לא מבקשים את הטובה הזאת ממעמד הביניים? מהעניים? ומה אתם עושים? מנסים להפוך את הפירמידה? מנסים לעשות את ההיפך מהשגיאהה הזאת? לא! עוד ועוד ועוד ועוד מאותה מחלה. עוד מיסים על העניים ביותר – מע"מ, המס הכי לא צודק שיש. עוד מס הכנסה על כולם. והמשך חגיגת הפטורים. והמשך אי העלאת התמלוגים על אוצרות הטבע של כולנו, של כל אזרחי מדינת ישראל – עניים ועשירים כאחד.

כל הזמן מדברים על התאומים הפוליטיים בנט ולפיד – לא, לא. התאומים האמיתיים הם לפיד ונתניהו. תאומים סיאמיים – אותה רטוריקה, אותה מדיניות, אותן שגיאות כתיב בחוק ההסדרים, זה מגיע לאבסורד, באמת.

במקום להפוך את הפירמידה אתם מעצימים אותה.

עכשיו, שמעתי את לפיד אומר שריקי כהן קנתה תעודת ביטוח ב-300 ומשהו שקלים. קודם כל, שקר. זה יעלה הרבה יותר למשפחה ממוצעת.
שנית, למה שהיא תקנה מכם תעודת ביטוח? למה שהיא תאמין לכם? אחרי הפרה מוחלטת של כל הבטחה אפשרית, ומילא הפרת הבטחה, נגיד שבאמת, הרי עם ישראל זה עם שמוכן לשאת סבל וגזרות ומלחמות ומילואים ומסים, הכל, אבל בתנאי שתהיה איזושהי תקווה למשהו טוב. איפה תראו לי מנוע אחד של תקווה וצמיחה בכל התכנית הזאת? אחד, אחד של תקווה וצמיחה. במקום זה אתם הורגים את מנוע הצמיחה המרכזי של המשק והוא מעמד הביניים. פוגעים בכושר שלו לשלם מסים, פוגעים בכושר שלו לקנות, בעצם אתם מצמצמים גם את השירותים הממשלתיים, גם את יכולת הפעילות של העסקים הקטנים והבינוניים, גם את יכולת הצריכה של האזרחים, אז מאיפה אתם חושבים שתבוא צמיחה? מאיפה תבוא התקווה? למה שנקנה מכם תעודת ביטוח? וכל הזמן אנחנו מדברים על מעמד הביניים, ובצדק אנחנו מדברים על מעמד הביניים, כי הוא חוט השדרה של המשק. אבל מה עם העניים? מה עם העניים? מישהו מכם, צמד התאומים החדש נתניהו ולפיד, ניסה פעם לפרנס משפחה שלמה מ-5500 שקלים בחודש? אז זה מה שמרוויחים חצי מהעובדים בישראל. העובדים. לא מקבלי הקצבאות, חצי מהעובדים.

ראיתי את האיור בדף הפייסבוק של לפיד עם האיור של המובטל שוכב על ערסל על חוף הים. איזו חוצפה, איזו זילות של העוני, איזו אכזריות כלפי עניים. ככה נראה מובטל? שוכב על ערסל? אתם לא מתביישים?

אני אסיים ברשותך גבירתי יושבת הראש, ברוחך, במילים מהמקורות:

תהילים ל"ח:

מציל עני
מחזק ממנו
ועני ואביון
מגוזלו

שוועת עניים
אתה תשמע
צעקת הדל
תקשיב ותושיע

תודה רבה.