שלי ל"שש עם" על אבדן השליטה של נוחי דנקנר בחברת אי.די.בי: "אנחנו מדברים על אנשים ששכר העבודה שלהם שהם חסכו במשך שנים מעבודת אמת והפקידו אותו בידיו של נוחי דנקנר, השכר הזה הופך לאבק ברוח"

26 במאי, 2013

את שומעת את הדברים הללו. קודם כל, יהיה נכון אם אני אגדיר שאין שמחה כשמחה לאיד של טייקונים שקורסים?

מה שאמרת עכשיו לא רלוונטי לחלוטין לשיחה שלנו. הקשבתי לראיון הזה, אמא יש רק אחת. זה טבעי לחלוטין שאמא של נוחי דנקנר אוהבת את נוחי דנקנר. גם אני מאוד אוהבת את הילדים שלי וגם אמא שלי מאוד אוהבת אותי ואת האחים שלי, אבל השיח הזה הוא לחלוטין לא רלוונטי. עם כל הכבוד לאהבת אם, שזה דבר שאני לחלוטין יכולה להזדהות איתו, אנחנו מדברים על אנשים ששכר העבודה שלהם שהם חסכו במשך שנים מעבודת אמת והפקידו אותו בידיו של נוחי דנקנר, השכר הזה הופך לאבק ברוח, והוא מועל בהם, הוא מועל באמון שלהם. הוא השתמש בהם בעסקאות סיבוביות, בהימורים כפייתיים, בחוסר אחריות, בניצול ממש. החשבון הוא לא בין נוחי דנקנר ואמא שלו אלא בין נוחי דנקנר לציבור הרחב שאת כספו הוא בזז בשיטתיות והדבר הזה צריך להיאמר. הוא מוצג כאן כמו איזה גיבור הירואי שנאבק על הממלכה שלו.

את לא חוששת שההסדר הזה שמדברים עליו עכשיו, שיבוא פתאום ג'רמי בלנק מקרן יורק, ויבוא חגי בדש מפסגות, והם יקחו את הנכסים הללו שהצגנו בפירמידה הזאת שמרכיבים את אי.די.בי, מי אמר שהם יהיו טובים יותר מהתנהלותו וניהולו של נוחי?

הם היו חייבים לעשות את זה בשלב הרבה יותר מוקדם. הם מעלו בתפקידם כשבהצבעות חוזרות ונשנות הם הלכו עם נוחי דנקנר בעסקאות מפוקפקות, שיתפו איתו פעולה, אישרו את העסקאות האלה. עכשיו סוף סוף בדקה התשעים הם עושים את מה שהם היו צריכים לעשות מלכתחילה, לעמוד בהתחייבויות שלהם לחוסכים הפשוטים שזה אתה, אני ואנשים הרבה יותר עניים מאיתנו שכספם מושקע שם.

את חושבת שיש לי ממה לחשוש בנושא כספי הפנסיה שנמצאים בכלל ביטוח?

בוודאי שיש לך מה לחשוש, תראה את שורת הדברים שהוא עשה. את ההימורים הכפייתיים בקרדיט סוויס, את הקרקע בלאס וגאס שהוא קנה עם תשובה, את חליבת הדיבידנדים חסרת האחריות. בוא נדבר על דבר אחד, דוגמא אחת, שהיא לא נעשתה בתום לב, זה לא כשל, זה לא טעות, זה בעיניים פקוחות: עסקת גנדן ישראייר, שבה חברת גנדן הפרטית של נוחי דנקנר, שלו אדם רגיל היה נקלע לחובות בגין החברה הפרטית שלו הוא היה צריך למכור את הבית שלו, מה עשה נוחי דנקנר? זה היה לפני שלוש שנים, אני נלחמתי על זה ואף אחד לא הבין מה אני רוצה, הוא גם הצליח להשליט את כוחו על חברי כנסת, על מקבלי החלטות. מה עשה נוחי דנקנר כשהחברה הפרטית שלו שקעה בחובות? הוציא מהכיס שלו ושילם כמו בעל עסק קטן או בינוני רגיל? לא, הוא אילץ את אי.די.בי לקנות את החברה הפרטית השוקעת בחובות, ולכן הוא אילץ אותך, עודד, ואת מי שצופה בנו עכשיו, לשלם את החובות שלו מהכיס שלנו.

ואתה אמרת, אתה שאלת את גברת דנקנר, אם יש חשש שנוחי יחזור הביתה והוא ישאר בלי כלום. אני רוצה להרגיע אותך, הוא לא יצטרך לחזור הביתה כי הרכוש הרב מאוד שלו והעושר המופלג שלו ישאר בידיו. הוא לא ישלם את המחיר. מי שישלם את המחיר יהיו החוסכים. ועוד משפט אחד ברשותך, אחרי החיים שכאלה שעשית לאמא של נוחי דנקנר. ממש בקצרה מה עשה נוחי דנקנר: זה כאילו אדם מאוד עשיר יקח חמישים שקל לאדם עני ויגיד לו "אני אחזיר לך בעוד כמה שנים מאה שקל", ואז עוברות כמה שנים והוא אומר "לא רק שלא תקבל מאה שקל, גם את החמישים שלך לא תקבל". זה מה שעשה נוחי דנקנר, והגיע הזמן באמת לטפל בו.