שלי לערוץ הכנסת על העלאת המע"מ: למה עושה את זה לפיד? ולמה הוא מביא דווקא את הקיצוץ הזה של הפחדנים - כי זה קיצוץ של פחדנים, אתה לא מתעמת עם שום קבוצת לחץ – כי הוא יכול.

28 במאי, 2013

גם את התרשמת מהקיצוצים ומהבור התקציבי? אגב, לך יש עובדות? את יודעת כמה להגיד לנו כמה עמוק הבור הזה שצה"ל נמצא בתוכו, ולא הבור בקריה?

בודאי שאני לא יכולה לתת פרטים כאלה, אבל אני יכולה להגיד לך כמה דברים: קודם כל, לצה"ל יש צרכים, בטחון המדינה הוא דבר חשוב ביותר, ולא צריך לדבר בזלזול על הצרכים הצה"ליים כי הם צרכים של כל אזרחי מדינת ישראל. דבר נוסף בפרקטיקה, אני הייתי חברה עקבית בועדת תקציב הביטחון במשך שנים. תאמיני לי, בסופו של דבר לא יקוצץ ולו שקל אחד בתקציב הביטחון אם צריך או לא צריך. בסופו של יום, גם אם הוכרז קיצוץ, אז מגיע בשלב מסויים שר הביטחון בפנים חמורים לועדת הכספים, חברי הועדה מסמיכים את יו"ר הועדה לדבר עם שר הביטחון בסודי סודות, הוא חוזר ואומר "חבר'ה, אין ברירה". באותו יום מקצצים בתקציב – אני מדברת על תסריט שהיה – הבינוי והשיכון מיליארד שקלים, מעבירים אותו לתקציב הביטחון. זאת הפרקטיקה, אפשר לדבר מהיום ועד להודעה חדשה. בסופו של יום לא יהיה קיצוץ משמעותי בתקציב הביטחון, ולסוגיה היותר רחבה, השינויים המאוד דרמטיים במזרח התיכון שיש בהם גם פוטנציאל של סכנה וגם פוטנציאל של איום בסופו של דבר מפחיתים את רמת האיומים על מדינת ישראל.

אני שמעתי את שר הביטחון מדבר היום בפיקוד העורף "אסד מורתע, הוא לא יתקוף את מדינת ישראל" אז לכאורה במצב כזה כשמאזן האימה הוא כזה, ואסד לא יתקוף וגם מצרים לא נמצאת כרגע במקום של עימות צבאי מול מדינת ישראל, אז אני לא מבינה את העניין.

אם כך אני מסכימה עם שר הביטחון. באמת האיומים האסטרטגים הגדולים על מדינת ישראל בודאי לא נעלמו, אנחנו מדינה מוקפת אויבים, יש עלינו איומים, אבל הם בודאי מאפשרים חשיבה חדשה באשר לסכומי העתק שזורמים לתקציב הביטחון של מדינת ישראל.

כלומר, אפשר לקצץ הרבה יותר משלושה מיליארד וגם ביטחונם של אזרחי ישראל לא יפגע.

אפשר לקצץ יותר, לצערי בפרקטיקה – גם אם יוכרז עליו עכשיו – בסופו של דבר הוא לא ייצא לפועל.

ואין דרך להלחם בזה? את כמעט מניפה דגל לבן.

אני מספרת לך על הפרקטיקה, צריך להלחם בזה, יש מלחמות אחרות גם שצריך לנהל במקביל, כמו למשל מה שמתרחש ככה מתחת לרדאר והוא לקחת ארבעה מיליארד שקלים מכיסי האזרחים באמצעות מע"מ ולהעביר אותם לתקציב המדינה.

אז בואי נדבר על זה, כי זה עניין שככה בלהט הדיון על השוויון בנטל והמשבר הקואליציוני עבר אתמול בועדת הכספים לקול מחאה, צריך לומר, דקה של חברי הכנסת שרצו בכל זאת שיהיה דיון עם שר האוצר. שמענו גם היום את יו"ר ועדת הכספים, לא בדיוק הבנתי מה הוא רצה לומר כי הוא לא רצה לדחות את הדיון להיום ובסופו של דבר ביטל, מה קורה פה?

קורה פה דבר מאוד חמור. מחר כל חברי הכנסת התבקשו להצביע בעד העלאת מע"מ שתכנס לתוקף במוצאי שבת והיא תחול באופן אחיד ושוויוני על כולם. זה ההיפך המוחלט מאיך שנראה מס נורמלי: לא מטילים אותו על מי שמגיע לסף המס, מטילים אותו באופן בינוני אם זה שכירים, ומטילים הרבה על מי שמרוויח הרבה. מע"מ הוא ההיפך מזה: לא רק שמטילים אותו על כולם, אלא שככל שאתם עניים יותר, ככל שאתם משתכרים פחות, ככה אתם משלמים יותר מע"מ. העשירון התחתון בעקבות ה-העלאה הזאת במע"מ שמטיל שר האוצר יאיר לפיד ישלם 40% מהכנסתו, העשירון העליון פחות.

הוא יצרוך פחות בגלל שהמע"מ עולה, בגלל שהכל מתייקר. את אומרת שבכל זאת, למרות שהוא עשוי לצרוך פחות, הוא ישלם יותר.

בנאדם שמרוויח מעט, כל המשכורת שלו הולכת לקניות: לקנית אוכל, חשמל, דברים בסיסיים שמקיימים את החיים. לכן ככל שאתה מרוויח פחות אתה מוציא יותר מע"מ כי אתה קונה וקונה וכל קניה מלווה במע"מ, וככל שאתה עשיר יותר אתה צורך פחות מההכנסה, ולכן המס הזה הוא לא שוויוני. ואת יודעת מה כואב לי? כשרצה, כשחשב, כששקל לפיד אולי מתישהו ביום מין הימים לבטל את הפטורים ממס לחברות העשירות ביותר שפשוט לא שילמו מס בשנה שעברה, אז הוא הלך להפגש בארבע עיניים עם מנכ"ל טבע ג'רמי לוין וג'רמי אמר שהוא מבין שצריך אולי לוותר על חלק מהפטורים מתישהו. החרב הזאת של ארבעה מליארד שקלים על מעמד הביניים והעניים נופלת בלי לדבר בארבע עיניים עם אף אחד, בלי לוביסטים, בלי לחץ, ולמה עושה את זה לפיד? ולמה הוא מביא דווקא את הקיצוץ הזה של הפחדנים - כי זה קיצוץ של פחדנים אתה לא מתעמת עם שום קבוצת לחץ – כי הוא יכול. אז אני מצפה מחר מחברי הכנסת שרוממות הצדק החברתי בפיהם, אלה שאמרו שלא יקחו יותר מהכיסים של האזרחים, שהולך להיות שינוי, שהולך להיות שיוויון בנטל, להצביע מחר נגד העלאת מס ערך מוסף שהוא המס הכי אכזרי, הכי לא צודק, והכי לא כלכלי.

זה הצעד הראשון צריך לומר לקראת עוד צעדים שצפויים וגם הם יושתו לא מעט על מעמד הביניים והמעמד העני.

מה זה לא מעט? רק, רק על מעמד הביניים והעניים. אין בכל חוק ההסדרים, תעברי עליו מהתחלה ועד הסוף, אין בו ולו טיפול בקבוצת כוח ושליטה אחת בחברה הישראלית. הכיס הוא אותו כיס מדולדל אבל פרוץ של אנשים רגילים שאין להם לוביסטים ואין להם כוח ושר האוצר לא הולך לשתות איתם קפה, ובסופו של דבר מחר יובא הצו הזה למליאה ובאמת זה סוג של מבחן לחברי הכנסת.

אני רוצה להבין מה את אומרת. יאיר לפיד האשים לפני כמה זמן כל מיני, גם את הסטודנטים, גם את אריה דרעי, שעשו עליו סיבוב בכל מיני עניינים. אז עכשיו יאיר לפיד עושה סיבוב על הציבור הישראלי עם הסיפור הזה של השוויון בנטל?

מה שהיה אתמול, כל הספין הזה וחיפוש הכותרות של השוויון בנטל נועד להסב את תשומת הלב לכך שנעשית כאן מתחת לרדאר פגיעה אנושה וקשה באזרחי מדינת ישראל שהולכו שולל ששאלו אותם איפה הכסף והבטיחו להם שהוא לא יבוא מהם.

אולי יאיר לפיד מבין שהוא לא יכול לממש את כל הבטחות הבחירות שלו, אז הוא הולך על אחת הבטחות המשמעותיות שכבר נמצאת במרחק של נגיעה וזה גיוס בחורי ישיבות. הוא אומר יש לי קרב אחד כזה ועל הקרב הזה אני כרגע מתאבד ועל הקרב האחר – אנחנו נתקן את זה במשך הזמן. לא באתי רק לתקן את הקלקולים של הממשלה הקודמת, אני אעשה את זה, אבל זה צריך לבוא לצד הישג מאוד משמעותי, נגיד, בדמות גיוס בחורי ישיבות.

אני יכולה לדבר איתך על החזון שלי לא על החזון של פוליטיקאים אחרים. בחזון שלי יש כלכלה הוגנת, חברה צודקת ונשיאה בנטל של כל רכיבי החברה ולא הגברת העול על מעמד הביניים והעניים, ולא יצירת תכנית כלכלית שאין בה ולו רכיב אחד של תקווה וצמיחה ולא המשך השליטה הקלוקלת שבו אתה ממשיך לחלק מתנות למי שיש להם ומערער לחלוטין את בסיס הקיום שלנו כאן, את מערכת החינוך, את מערכת הבריאות. החזון שלי אל החברה הישראלית הוא קצת יותר גדול. שוויון בנטל זה דבר מאוד חשוב. חשוב שכולם ישאו בחובה הזאת. אבל מה שקרה אתמול לא הועיל ואפילו הזיק. מה שקורה זה שלפיד מתכתב עם החלקים הקיצונים ביותר בחברה החרדית, אלה שרוצים את העימות הזה – זה מחזק גם אותם העימות הזה – ולא מתכתב עם אלה שרוצים לדבר. אז בשנה הבאה יגייסו 2000 חרדים? כבר מגייסים היום יותר מ-2000 חרדים בשנה. אין בזה תכלית, זה מלל חסר שחר שלא מוביל לשום דבר, רדיפת כותרות, ספינים שאנשים לא באמת יוכלו להבין מה מתרחש כאן.

אבל ברמה העקרונית את מסכימה איתו שצריך לחתור לפחות שגם חרדים, גם בני ישיבות יתגייסו בסופו של דבר לצה"ל?

ברמה העקרונית בוודאי, הנשיאה בנטל צריכה להיות כוללת. יש לנו כאן יעדים של החברה הישראלית ומשא שהחברה הישראלית סוחבת על גבה, גם של המשך המפעל הציוני על כל המשתמע מכך לעשות כאן חברה הוגנת וצודקת וגם בטוחה וחזקה, ובמקביל באמת לחזק ערכים של סולידריות ונשיאה בנטל, אבל נשיאה בנטל זה דבר שהוא מאוד רחב. הוא לא מתמצא בגיוס X חרדים לצבא, מה שגם ממילא לא יקרה בעקבות התכנית הזאת. זה אתוס הרבה יותר רחב לגבי החזון הציוני והחברה הישראלית.

אני רוצה רגע לחזור לעניין המאבק הכלכלי שהתנהל בדרך זו או אחרת גם בועדת הכספים וגם במליאת הכנסת, אבל ברור שלקואליציה יש רוב. אני לא יודעת אם הפעם חברים מתוך הליכוד, מתוך הקואליציה הזאת, יהיו מוכנים להצביע נגד ההסכמים הקואליציונים, נגד המשמעת הקואליציונית. זה מבחן גם שלך כיושבת ראש האופוזיציה כמה את יכולה לגייס מהצד ההוא.

אני יושבת ראש האופוזיציה אני לא יושבת ראש הקואליציה. אני בחרת בחירה ערכית ופוליטית, לא לשבת בממשלה שעושה את ההיפך הגמור ממה שאני מאמינה בו. התפקיד שלי הוא להוביל אופוזיציה שתתנגד לממשלה הזאת. כל אחד מחברי הקואליציה, מחברי הכנסת, יהיה מחר עם מצפונו כשהוא ירים את האצבע בעד פגיעה קשה ואנושה באנשים החלשים ביותר בחברה הישראלית בלי צורך, רק כי אפשר, רק כי אין להם לוביסטים, רק כי הם לא יכולים להפגש לכוס קפה כמו ג'רמי לוין מנכ"ל טבע עם שר האוצר.