שלי לרה"מ על קידום התהליך המדיני: "לך קדימה. אנחנו נותנים לך רוח גבית. תתקדם ותבקיע באומץ. יש לך את רשת הבטחון שלנו"

8 ביוני, 2013

 

 

 

יחימוביץ' אמרה את הדברים בשבתרבות בנס ציונה עם העיתונאי יובל קרני. "אין חיה כזו קפאון במזה"ת. שינויים דרמטיים מתרחשים והם לא יטיבו אתנו. הפרטנר שלנו עכשיו, עם כל המגרעות שלו, הוא כנראה הפרטנר הטוב ביותר שיהיה לנו בשנים הקרובות."

יחימוביץ' הדגישה כי סדר היום הכלכלי-חברתי ממשיך לעמוד בראש סדר העדיפויות שלה, אולם כעת נוצרה הזדמנות מיוחדת להבקעה מדינית והיא מחויבת להציג אותה, להציף אותה ולקדם אותה. 

על הנעת התהליך המדיני אמרה כי מפלגת העבודה תיתן רשת בטחון לנתניהו בכל הקשור לפריצת דרך בתהליך. "אני אומרת לא פעם לנתניהו - בכל פעימה שתעשה לקראת הסדר לא נתנהג כאופוזיציה ונצביע בשבילך, מספסלי האופוזיציה. תתקדם ותבקיע באומץ. ישראל יכולה רק להרוויח מזה. לא מגיע לנו להיות בין ארבע המדינות השנואות בעולם – לא תמיד היינו במקום הזה. והיה ותהיה הבקעה מדינית אמיתית ואני לא מתכוונת לפטפטת סרק, אלא להסדר ביניים, והגורמים הימניים יאיימו לעזוב כי אז נשקול מחדש הצטרפות לממשלה. אנחנו מודיעים לנתניהו - לך קדימה. נמשיך להיאבק בך ולהציב לך אלטרנטיבה שלטונית כי אנו סבורים שהדרך הכלכלית והחברתית שלך היא הרסנית, אנחנו חולקים עליך, ומסיבות רבות אחרות, אבל אם תבחר להתקדם לא בגלל הדבר הזה ניתן לך ליפול".

יחימוביץ' הוסיפה כי ישראל עומדת עכשיו מול סדרה של הזדמנויות שיש בהן פוטנציאל. "נוצר ציר חלופי שמתייצב כעת נגד ציר איראן-סוריה-חיזבאללה, הם לא התאהבו בנו פתאום אבל נוצרה סיטואציה שחייבים לבדוק ברצינות ולנצל את החלון שנפתח לפיוס אפשרי עם חלקים בעולם הערבי. זה חשוב לבטחוננו יותר מכל דבר אחר. יש רוב בכנסת להסדר. נכון שחלק גדול מהציבור בישראל לא מאמין שאפשר להגיע אליו. חולמי החלומות הם באמת מעטים אבל יש לנו כיסופים עזים לשלום. אני סבורה שהפרטנר שלנו היום, עם כל המגרעות שלו, הוא הפרטנר הטוב ביותר שיהיה לנו בשנים הקרובות. כולנו יחד מכל קצוות הקשת הפוליטית חייבים להניע ולהיות פעילים ולא נגררים כי אין חיה כזו קפאון במזה"ת. שינויים דרמטיים מתרחשים והם לא יטיבו אתנו".

"ברגע שנכנס לתהליך אינטנסיבי תהיה כאן הקלה מידית, גם מבחינת מצבנו בעולם, גם מבחינת דרוג האשראי- נוכל לנשום קצת. לא מגיע לנו להיות שנואים בעולם. אין לנו מה להפסיד. צריך לקחת אחריות ולא להגרר כי נכון להיום אנחנו נגררים. הברית שלנו עם האמריקאים שהיא ברית אסטרטגית של מחויבות היא קריטית. אסור לנו לזלזל בה ואסור לנו לקחת אותה כמובנת מאליה. אנחנו חייבים להושיט להם יד, לא בשבילם – בשבילנו".