שלי בריאיון לניב רסקין בגלצ: "העובדים בישראל נפגעים בגלל אלון חסן. נקודה."

16 ביוני, 2013
האזינו:

-הריאיון המלא באודיו בסוף הכתבה-

 

ניב רסקין: שלום ובוקר טוב לחברת הכנסת ויו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ'.

בוקר טוב ניב.

ניב רסקין: ראית את התחקיר בשישי, קראת בדף הפייסבוק שלך לאלון חסן ללכת הביתה. הוא טוען – קיבלתי אישור, ההסתדרות יודעת על הכל, מה אתם רוצים ממני?

אנחנו לא מדברים כאן על עניינים חוקיים, פלילי או לא פלילי? אנחנו מדברים על מה המשמעות של  להיות מנהיג עובדים. וכמי שתומכת, ובוא נאמר את זה כבר בהתחלה – תומכת, מכירה בחשיבות האדירה של עבודה מאורגנת באשר היא, בזכות של העובדים להגיד גם "אנחנו" ולא רק "אני", אני אומרת לך הבוקר שאלון חסן מזיק לעבודה המאורגנת לפחות כמו הטרימווירט (שלישיה) נתניהו, בנט ולפיד, שהם באופן מוכרז מכריזים מלחמה על העבודה המאורגנת. כשהם מכריזים מלחמה על העבודה המאורגנת, אלון חסן הפך להיות הנשק בידיהם כדי לטווח על עצם הרעיון של העבודה המאורגנת.

ניב רסקין: אבל השאלה היא יכול להיות שהוא באמת חי בראוותנות – בית עם בריכה, אוטו מפואר וכו' אבל אולי לעובד הפשוט הוא לא עושה את העבודה בסופו של דבר? אני מזכיר לך גם את גילה אדרעי ברכבת. היא אולי מצטלמת רע ונראית לנו אגרסיבית אבל ברכבת חושבים שהיא עושה עבודה טובה. אולי זה אותו סיפור?

תראה ניב, להיות מנהיג בכלל ומנהיג עובדים בפרט זאת שליחות שהיא מאוד מורכבת ומאוד קשה, בעיניי אחת השליחויות החשובות והנעלות ביותר שיש בעולם שלנו, כשמנסים כל הזמן למזער את הכוח של האדם העובד. לקרב הזה צריך להתייצב בידיים נקיות. מנהיגי עובדים, ואני מכירה הרבה כאלה, הם אנשים שעומדים לפעמים מול בעלי שליטה שרוצים לממש דיווידנדים ורוצים כאן ועכשיו לגרוף לעצמם סכומים ענקיים על חשבון עובדים רגילים. מנהיגי עובדים הם שותפים במאבק נגד הפרטת נכסי המדינה והמשאבים שלה לידי משפחות הון. מנהיגי עובדים צריכים לתת לגיטימציה לעובדים שהם מייצגים ולא לעשות להם דה-לגיטימציה.

ניב רסקין: אבל אומר חסן – אני בסופו של דבר צריך לדאוג לעובד ואם העובדים לא נפגעים בתלוש המשכורת שלהם ובפנסיה שלהם, הוא את שלו עושה ומה אתם נכנסים לי לעניינים האחרים?

העובדים בישראל נפגעים בגלל אלון חסן. נקודה. מנהיג עובדים אמיתי חי בתוך הציבור שלו ולא מעליו. וכן, הוא עסוק יום בלילה בטובת מי שבחרו בו ולא באיך לנצל את הכוח שלו כדי לעשות שלל עסקים פרטיים שממש במקרה עובדים עם הנמל. עכשיו אלו דברים שכל הזמן ריחפו שמועות והיו סדרת תחקירים של שרון שפורר ב"הארץ" אבל התמונה שנפרשה אתמול ב"אולפן שישי" היא תמונה שאי-אפשר לשאת אותה. יש לנו פה מאבק שהוא מאבק שמתרחש ממש מתחת לאף שלנו. קורה דבר מדהים, ניב. עשרות אלפי עובדים מתארגנים, מקימים ועדים, לא כי מכריחים אותם אלא כי הם רוצים. מה שעושה אלון חסן, הוא משרת עכשיו את עמרי פדן שלא רוצה התארגנות במקודנלד'ס ואת פטריק דרהי שלא רוצה התארגנות ב"הוט" ואת נוחי דנקנר שלא רוצה התארגנות בסלקום. כל האנשים האלו הם מעמד ביניים, אנשים צעירים, שבצורה כל כך מרגשת ומלבבת, מתארגנים עכשיו. למרות האיומים, למרות ההפחדות. במידה רבה מי שמהווה מכשול בפניהם הוא אלון חסן. יש כאן סוגייה פרסונלית.

ניב רסקין: אני רוצה לקחת אותך אל המקרו בסיפור הזה. השאלה היא האם זה לא ככה בכל הועדים הגדולים? ראשי הועדים הגדולים הם אנשים עתירי כוח והם אולי אולי מנצלים את זה למקומות לא טובים? זה המחיר של אדם שעומד בראש ארגון עובדים חזק. הוא האיש שקובע, מפחדים ממנו, הוא קובע לאן יילכו החופשים שלהם, אירועי תרבות יביאו להם, והפנסיה שלהם והקידומים שלהם והעבודה שלהם. אלו אנשים עתירי כוח.

אתה יודע מה? השאלה שלך ממחישה את הנזק שאלון חסן גורם. אני מכירה הרבה מאוד מנהיגי עובדים. אני לא מכירה עוד אלון חסן. אני אומרת לך את זה בצורה הכי פשוטה בעולם. עכשיו, כן, אני בעד שהעובדים יהיו חזקים ושהארגונים שהם יקימו יהיו חזקים ושהם יעמדו כחומה בצורה כדי שלא כל העובדים במדינת ישראל יהיו עובדי קבלן וכן, להיבחר על-ידי העובדים. אגב, זה תפקיד נבחר, בצורה דמוקרטית. להיבחר על-ידי העובדים זה נותן לך גם לפעמים עמדה של כוח. השאלה היא בשביל מה אתה מנצל את הכוח הזה? האם אתה משתמש בכוח הזה כדי להגן על פרנסתם וזכויותיהם של עובדים או שאתה מנצל את הכוח הזה כדי לבנות רשת של עסקים פרטיים שגם במקרה סוחרים עם הנמל שאתה עומד בראש ועד העובדים שלו. שרים שסורחים צריכים לשלם על כך, שופט מושחת צריך לשלם על כך, מנהלים מושחתים צריכים לשלם על כך. גם ראש ועד שמבאיש את ריחה של העבודה המאורגנת צריך להיפרד מכיסאו ולפטור את העובדים מעולו. זה נורא פשוט.

ניב רסקין: את מכירה אותו באופן אישי?

האמת שלא. וגם שמעתי שהוא מודיע שהוא סייע לי בפריימריז ולא יסייע לי יותר. אז קודם כל, בלי איומים בבקשה. החברים במפלגת העבודה בוחרים על פי צו מצפונם ולא על פי איומים. ושנית, מעולם לא ביקשתי ממנו עזרה, מעולם לא קיבלתי ממנו עזרה ולמיטב ידיעתי הוא בכלל איש ליכוד שמתמודד ברשימה של הליכוד באשדוד. אז כל השטויות האלו אפשר להוריד אותם מסדר היום והשפה הזאת של האיומים אפשר להוריד אותם מסדר היום והשפה הזאת של האיומים "ניפגש בפריימריז" היא שפה דוחה ואני דוחה אותה על הסף.

ניב רסקין: הוא טוען אגב שהוא חבר מפלגת העבודה.

יכול להיות. אני הולכת לבדוק את זה.

אני קוראת לאלון חסן לפטור את העובדים ואת העבודה המאורגנת מעולו כדי להמשיך למאבק הכל כך חשוב, כל כך משמעותי הזה לחברה הישראלית, להמשיך להתנהל עם הבעיות הרבות שיש לו ועם האתגרים הרבים שיש בפניו. המאבק הזה לא יכול לשאת את אלון חסן.

ניב רסקין: מה את מצפה מעיני, שהודיע שיכנס ישיבה בעניין הזה? ולטענת חסן, עיני נותן לו גב.

אני סומכת על עופר עיני שהוא יידע להתמודד עם הדבר הזה ואני מניחה שהוא רואה את הבעייתיות הרבה כמוני. לא שוחחנו על העניין הזה אבל אני מניחה שהוא יעשה את הדברים הנכונים.

ניב רסקין: חברת הכנסת, יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', תודה רבה לך.

תודה ניב, בוקר טוב.