שלי ל"מהדורה ראשונה": מנהיג עובדים אמיתי חי בתוך עמו.

17 ביוני, 2013

 

 

 

גדעון אוקו: שלום חברת הכנסת שלי יחימוביץ'

שלום גדעון.

גדעון אוקו: לפני שתסבירי את עמדתך בואי נשמע מה היה לאלון חסן להגיד לך אתמול, פה בתכנית "פגוש את העיתונות" עם רינה מצליח.

חברת הכנסת יחימוביץ', יכול להיות שכשהיית צריכה את אלון חסן היה לך נוח להתעלם מעסקיו הצדדיים והיום יותר נוח לך לתקוף אותו?

בוא נגיד משהו על ההתחלה כדי להסיר אותו מסדר היום. מעולם לא ביקשתי תמיכה מאלון חסן, מעולם לא קיבלתי תמיכה מאלון חסן, זה חדש בשבילי שהוא חבר מפלגת העבודה מכיוון שהוא מתמודד ברשימת הליכוד באשדוד. לכן מדובר בהבל הבלים וגם האיומים הבריוניים האלה, נתחשבן בפריימריז, אין מקומם בפוליטיקה של היום - לא במפלגת העבודה ולא בכלל. עוד תוספת של בריונות, איומים והכפשות. וזה באמת באמת העניין השולי כאן. העניין המרכזי הוא שלהיות מנהיג של עובדים זאת אחריות מאוד כבדה. ואני מכירה הרבה מנהיגי עובדים שהולכים כשמצחם חרוש קמטים מדאגה, שנלחמים על הפרנסה של העובדים שלהם, שנלחמים נגד מגמות של לחסל את העבודה המאורגנת. אני מכירה היום מנהיגי עובדים שמייצרים ועדים חדשים בתוך בורגראנץ', סלקום, הוט, מורי קבלן. לכל האנשים האלה אלון חסן גורם נזק יותר מכל אויבי העבודה המאורגנת ביחד, כי מנהיג עובדים אמיתי חי בתוך עמו. לא משתמש בכוח שלו כדי לעשות שפע עסקים פרטיים שגם עושים עסקים עם הנמל. זה דבר שלא יעלה על הדעת - לגור בבית מפואר, עם בריכת שחיה, לנסוע במכונית מפוארת. ככה לא מתנהג מנהיג בכלל ובטח לא מנהיג עובדים.

גדעון אוקו: בואי נרחיב את השיחה הזאת אל דור אותם מנהיגי עובדים מסוגו של אלון חסן. חברת החשמל וכל הנמלים שאת הגנת עליהם במשך שנים ויש אנשים שחושבים שהם דווקא פוגעים בכל העניין של העבודה המאורגנת.

נורא חשוב לי להיות ברורה. אני בעד עבודה מאורגנת. אני רוצה שכל העובדים יהיו מאוגדים. ויתרה מזה, אני רוצה שהעובדים יהיו חזקים. ואני מבינה גם את החרדה שאוחזת בכמה וכמה מהטייקונים: ההתארגנות ב"הוט" מאיימת על פטריק דרהי, ההתארגנות ב"מקודנלד'ס " מאיימת על עמרי פדן, ההתארגנות ב"סלקום" על נוחי דנקנר. יש לנו שלושה ראשים בממשלה הזו, גם ביבי גם לפיד וגם בנט שפשוט לא רוצים שהעובדים יהיו מאורגנים ומבחינתם שכולם יהיו עובדי קבלן וירויחו 22 שקלים לשעה. לא רק שאני לא שם, יש לי מאבק מולם. ולכן אדם כמו אלון חסן מהווה כלי נשק בידיים שלהם נגד העובדים. וכל השמות האלה שמנית, אני חייבת להגיד לך שאני לא מכירה אדם שהגיע לרמה כזו של התנהגות מפוקפקת ובריונית. לא יצא לי להכיר. ספר לי אתה. ספרו לי ואני אשמח לשמוע. אני לא מכירה עוד מנהיג עובדים שמנהל אינסוף עסקים פרטיים שעושים עסקים עם מקום העבודה שבו הוא ראש ועד. זה פשוט ניצול לרעה באופן בלתי נתפס של משימה שבעיניי היא משימה קדושה להנהיג עובדים. ובאמת מדובר בתפוח רקוב אחד, סליחה על הביטוי, וכפי שאתה יודע ישב שר אוצר של מדינת ישראל בכלא (אברהם הירשזון). האם אתה אומר שכל שרי האוצר הם מושחתים? ודאי שלא. אז צריך לטפל בתופעות מהסוג הזה ביד קשה כי הנזק שנגרם הוא מאוד גדול.

גדעון אוקו: שלי יחימוביץ', יושבת-ראש האופוזיציה, תודה רבה לך על הדברים האלה.

תודה רבה גדעון.