שלי ב"מה בוער" עם רינו צרור: "יאיר לפיד, בנימין נתניהו וסילבן שלום, קיבלו החלטה על הגז במחשכים, על דעת עצמם, על סמך המלצות שלא מתבססות על עובדות"

20 ביוני, 2013
האזינו:
-- הראיון המלא להאזנה בתחתית העמוד -- 
 
אנחנו מתכוונים לעתור לבג"צ, כמה חברי כנסת, גם כמה ארגונים. 
 
חברי כנסת שונים? או רק מפלגת העבודה?
 
שונים. מכלל המפלגות ומכל קצוות הקשת הפוליטית. העתירה היא לא נגד עצם קבלת ההחלטה. אני מיד אשמח להסביר לך מה המשמעות של ההחלאה הזאת , שעולה באופן חשוד, במיוחד בקנה אחד בדיוק עם התביעות של ענקי הגז שהפעילו לובי על מי שקיבלו את ההחלטה. אלא, על אופן הקבלה של ההחלטה הדרמטית הזאת, שמשפיעה על מדינת ישראל, על הילדים שלנו.
 
מה באופי לא תקין? הבנתי שהיועץ המשפטי חיווה את דעתו ואמר שאכן ממשלת ישראל יכולה לקבל הכרעה כזו.
 
בוא נשווה את זה למשהו שקרה לפני שנה וחצי – מסקנות ועדת ששינסקי שהייתי שותפה פעילה ביישומן לחקיקה וגם בהמרצת שר האוצר למנות את ועדת ששינסקי. ועדת ששינסקי קיבלה בסופו של יום החלטה לשנות את תמהיל המיסוי על אוצרות הטבע של כולנו וההחלטה הזאת של ועדת ששינסקי, שאני נרתמתי אליה אחרי שהיא התקבלה, עברה בחקיקה בכנסת. באופן שקוף, בחוקים, בדיונים, ישבו מומחים, התווכחו, הוצעו חלופות. כאן, בן לילה, מקבלים שלושה אנשים – יאיר לפיד, בנימין נתניהו וסילבן שלום, החלטה במחשכים, על דעת עצמם, על סמך המלצות של ועדת צמח, שזה המלצות שלא מתבססות על עובדות, כי אנחנו לא באמת יודעים מה עתודות הגז של ישראל. 
 
...
 
אמרת שתבהירי לי – למה הם קיבלו את ההחלטה באופן הזה, בבהילות הזו, שלושה אנשים?
 
זה קו ישיר של המדיניות של הממשלה הזאת, של נתניהו ולפיד, שנורא נורא נדיבים כלפי טייקונים וכלפי ההון הגדול. הם מוכנים לחלק מתנות בשפע, כמו המתנה שחולקה עכשיו. אמר שאול מרידור שאנחנו נקבל 60 מיליארד שקלים, על פני 25 שנה. אתה יודע כמה יקבלו חברות הגז? 350 מיליארד שקלים. 
350 מיליארד שקלים, זה מה שירוויחו חברות הגז.