שלי בריאיון לאריה גולן: "נתניהו ולפיד בחרו קומץ של טייקוני גז על פני רוב הציבור בישראל"

20 ביוני, 2013
האזינו:
ח"כ שלי יחימוביץ' בריאיון לאריה גולן ביומן הבוקר של רשת ב':
 
ההחלטה הזאת של לייצא כמעט חצי מעתודות הגז של ישראל התקבלה אתמול על ידי קבוצה מאוד קטנה של אנשים.
 
היא תובא לישיבת הממשלה והממשלה תקבל החלטה
 
ובלי שום הליך חקיקה. בלי שהציבור מבין מה קורה. מסקנות ועדת ששינסקי לפני יותר משנה לשינוי תמהיל המיסוי על הגז, שהייתי שותפה פעילה בחקיקה הזאת, עברו מסלול של חקיקה. כאן יש פשוט מחטף בן לילה, בהחלטה גורלית, דרמטית, שתשפיע לדורי דורות, תשפיע על הילדים שלנו ועל הנכדים שלנו והיא מתקבלת במחטף, בלי שהציבור בכלל מבין מה קורה.
 
למה זאת החלטה רעה לייצא 40% מהגז הטבעי הזה?
 
כיוון שהגז הטבעי נותן לנו הזדמנות מדהימה לשנות באופן מאוד דרמטי את המדינה לטובה. ליהנות מעצמאות אנרגטית, מחוסר תלות מוחלטת שלנו במדינות שכנות ובמדינות בכלל לצרכי אנרגיה. לשלם חשמל ומים בפרוטות, לייצר אין סוף מקומות עבודה מתעשיות חדשות מוטות גז טבעי, מאיכות סביבה. 
 
והנה כבר שלושה אנשים, אגב, מאוד מבוססים ומאוד מקושרים – נתניהו, לפיד ושלום, מחליטים אתמול, עוד לפני שאנחנו יודעים אם לנו יש מספיק, אנחנו כבר מתקשרים בחוזים על חצי מהכמות הזאת עם מדינות אחרות ופשוט יכול להיות שאזרחים אחרים מאוד ייהנו מהגז שלנו אבל אנחנו לא. זה הדבר הטראגי כאן.
 
אבל אלה שמממנים את הקידוחים בכסף גדול מאוד, תשובה ואחרים, הם לא צריכים להרוויח משהו מכל העניין הזה? הרי הם לא יקדחו בחינם.
 
אריה, אתה יודע כמה הם ירוויחו כתוצאה מההחלטה על ייצוא הגז? 350 מיליארד שקלים. זה סכום שרק לכתוב אותו לוקח די הרבה זמן. אני חושבת שהם צריכים להרוויח ואני חושבת שהם צריכים אפילו להתעשר. אבל כמה? וכמה מזה ילך אלינו? והאם מדינת ישראל תהנה מהדבר הנפלא הזה שקרה לה מהאוצרות האלה ששייכים לכולנו?
 
וצריך לומר בצורה מאוד מאוד ברורה. ההחלטה אתמול עולה בקנה אחד עם האינטרסים הכבדים ביותר, של ענקיות הגז, של נובל אנרג'י, של תשובה. החבורה הזאת הייתה נתונה ללחצים מאוד מאוד אינטנסיביים, היא בחרה קומץ של טייקוני גז על פני רוב הציבור בישראל. וזאת בחירה שתהיה לדיראון עולם ולצערי זאת בחירה שמאפיינת את הממשלה הזאת באופן מאוד חד.