שלי בפוסט חדש על המדינות החדשות של נתניהו

23 ביוני, 2013

ממציא? מדמיין? מטעה במכוון?
ראש הממשלה שלנו המציא היום כמה מדינות דמיוניות כדי שהמתנה שנתן היום לטייקוני הגז – 350 מיליארד שקלים שירוויחו בתמורה ליצוא הגז שלנו - 
כדי שהמתנה הכבירה הזאת תיראה לכם הגיונית.
הנה משפט חסר שחר במיוחד של נתניהו, ציטוט:
"... את הטעות הזאת, הכניעה לפופוליזם, 'בוא נשמור על הגז אצלנו', עשו כמה וכמה מדינות והן שמרו את הגז אצלן. הוא קבור באדמה או במים, מתחת לשכבות של פופוליזם ובירוקרטיה. את זה אסור לעשות."
מה הבעיה במשפט הזה?
שאין מדינות כאלה, אפילו לא אחת.
שנתניהו המציא את המדינות האלה.
אם כבר – אז ההיפך.
יש מדינות, כמו בריטניה, שהיו לה אוצרות גז ונפט נפלאים בים הצפוני, אבל היא מיהרה לייצא אותם, העתודות התדלדלו, בריטניה עדיין מחויבת לייצא, אבל באותו זמן... קונה גז במחיר מופקע מקטאר.
עוד דוגמאות? מצרים. סובלת ממחסור חמור בגז ובאנרגיה. אזרחיה פשוט יושבים בחושך, מחכים לגז מקטאר, ומייצאים גז לסין.
עוד? ארגנטינה. את חברת הגז הלאומית שלה קנתה חברה ספרדית שיצאה גז בכמויות כאלה, עד שנשיאת ארגנטינה נאלצה להלאים בחזרה את החברה - כדי לספק אנרגיה לאזרחי המדינה.
כאמור, הדוגמאות הן הפוכות לדוגמאות המסתוריות של נתניהו.
אלא שסיפור הבדים הזה, על המדינות הדמיוניות האלה, נשמע לי מוכר.
ואז נזכרתי ששמעתי אותו כבר כמה פעמים, ממש בנוסח הזה, מתשובה בכבודו ובעצמו, וגם מהמנכ"ל שלו בכבודו ובעצמו, גדעון תדמור.
יכול להיות, יכול להיות, שראש הממשלה שמע את סיפור האגדה מתשובה עצמו כשהוא ורעייתו ארחו את תשובה ורעייתו לארוחת ערב בביתם?

תמונה: ‏הי זאת שלי, ממציא? מדמיין? מטעה במכוון?ראש הממשלה שלנו המציא היום כמה מדינות דמיוניות כדי שהמתנה שנתן היום לטייקוני הגז –  350 מיליארד שקלים שירוויחו בתמורה ליצוא הגז שלנו - כדי שהמתנה הכבירה הזאת תיראה לכם הגיונית.הנה משפט חסר שחר במיוחד של נתניהו, ציטוט:"... את הטעות הזאת, הכניעה לפופוליזם, 'בוא נשמור על הגז אצלנו', עשו כמה וכמה מדינות והן שמרו את הגז אצלן. הוא קבור באדמה או במים, מתחת לשכבות של פופוליזם ובירוקרטיה. את זה אסור לעשות."מה הבעיה במשפט הזה?שאין מדינות כאלה, אפילו לא אחת.שנתניהו המציא את המדינות האלה.אם כבר – אז ההיפך.יש מדינות, כמו בריטניה, שהיו לה אוצרות גז ונפט נפלאים בים הצפוני, אבל היא מיהרה לייצא אותם, העתודות  התדלדלו, בריטניה עדיין מחויבת לייצא, אבל באותו זמן... קונה גז במחיר מופקע מקטאר.עוד דוגמאות? מצרים.  סובלת ממחסור חמור בגז ובאנרגיה. אזרחיה פשוט יושבים בחושך, מחכים לגז מקטאר, ומייצאים גז לסין.עוד? ארגנטינה. את חברת הגז הלאומית שלה קנתה חברה ספרדית שיצאה גז בכמויות כאלה, עד שנשיאת ארגנטינה נאלצה להלאים בחזרה את החברה - כדי לספק אנרגיה לאזרחי המדינה.כאמור, הדוגמאות הן הפוכות לדוגמאות המסתוריות של נתניהו.אלא שסיפור הבדים הזה, על המדינות הדמיוניות האלה, נשמע לי מוכר.ואז נזכרתי ששמעתי אותו כבר כמה פעמים, ממש בנוסח הזה, מתשובה בכבודו ובעצמו, וגם מהמנכ"ל שלו בכבודו ובעצמו, גדעון תדמור.יכול להיות, יכול להיות, שראש הממשלה שמע את סיפור האגדה מתשובה עצמו כשהוא ורעייתו ארחו את תשובה ורעייתו לארוחת ערב בביתם?‏