שלי על דברי נתניהו: "אם פופוליזם זה לדאוג ל-99 אחוז מהציבור ולא להעניק מתנה של 350 מיליארד שקלים לשתי ענקיות גז, אם פופוליזם זה להתייצב בהמוניכם, כמו היום, כדי להגן על הקשישים הסיעודיים ולהגן על רוב הציבור אז תמשיכו להיות פופוליסטים"

25 ביוני, 2013

 

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' הגיבה בישיבת סיעת העבודה לאמירות שנשמעו השבוע, לפיהן הדיון הציבורי מהווה איום על הכלכלה ועל הדמוקרטיה: "בימים האחרונים הבנו מה הבעיה המרכזית המאיימת על מדינת ישראל- אסטרטגית כלכלית וחברתית- הדיון הציבורי. אנחנו שומעים זאת מנתניהו, מלפיד, מיוג'ין קנדל. צונאמי עומד לשטוף את עתיד המדינה ומסכן אותה – המעורבות של הציבור בנעשה במדינה והדיון הציבורי. אלו דיבורים שמקומם לא יכירם במדינה דמוקרטית מערבית.

לא במקרה המתקפה על עצם הלגיטימיות של הדיון על נושאים שקשורים בגורלו של הציבור מתרחשת בשבוע בו מוענקת מתנה של 350 מיליארד שקלים לשני ענקי גז- נובל אנרג'י ותשובה. זו, לפי נתניהו ולפיד, דרך קבלת ההחלטות הנכונה- ללכת עם שתי חברות ענק ולשלשל לכיסן מיליארדי שקלים על חשבון 99 אחוז מהציבור.

אותו ציבור שאת קולו לא רוצים לשמוע. אותו ציבור שלא מוזמן, כמו תשובה, לארוחת ערב אצל רה"מ ורעייתו. אותו ציבור שלא יכול לשלוח מטעמו לשר האוצר לפיד אדם שאנחנו רוחשים לו כבוד, אבל מה לעשות שהוא משמש לוביסט בשכר עבור נובל אנרג'י – את ביל קלינטון שנפגש עם לפיד יום לפני קבלת ההחלטה.

 

לפי יוג'ין קנדל, הכותרות, ה'סאונדבייטס' והשטחיות של הדיון זה מה שמטריד אותם. נכון, הדיון שטחי. נכון, הוא ב'סאונדבייטס', נכון יש כאן העדר ידע מוחלט, רשלנות ואמירות חסרות שחר וידע.  אבל כל הדברים האלה מתקיימים אצל נתניהו ולפיד ולא אצל הציבור. הגענו למצב אבסודרדי שהציבור והארגונים החברתיים יודעים את הפרטים יותר מאשר רה"מ ושר האוצר, שאינם יודעים על מה הם סחים.

יחימוביץ' התייחסה לדברי נתניהו בישיבת הממשלה, על כך שישראל לא יכולה להיות כמו כל המדינות שבהן הגז נותר קבור בבטן האדמה בגלל, כביכול "פופוליזם ובירוקרטיה". יחימוביץ':  "איפה המדינות האלה? איפה הן קיימות? אולי לייד ליליפוט, נרניה, וסאנידייל – כולם מקומות בדיוניים כמו אותן מדינות שהמציא נתניהו. הוא פשוט שמע את הסאונדבייט הזה מתשובה שמרבה להשתמש בו – ובלי לדעת על מה הוא מדבר חזר על הטיעון חסר הבסיס הזה."

 

יש כאן גישה איומה לתפיסת הדמוקרטיה. אם פופוליזם זה לדאוג ל-99 אחוז מהציבור ולא להעניק מתנה של 350 מיליארד שקלים לשתי ענקיות גז, אם פופוליזם זה להתייצב בהמוניכם, כמו היום, כדי להגן על הקשישים הסיעודיים ולהגן על רוב הציבור אז תמשיכו להיות פופוליסטיים".