שלי: "התנהלות המדינה בעניין כריית הפוספטים ומשאבי הטבע היא כמו במדינת עולם שלישית"

26 ביוני, 2013

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' אמרה היום בוועדת הכלכלה בדיון על זכויות על הפוספטים כי היא דורשת לדעת מדוע מעולם לא היה מכרז כדין על זכויות הכרייה בשדה בריר ובקשה הבהרות בנוגע לרווח העצום של רותם אמפרט והתמלוגים המגוחכים שהיא משלמת על הפוספט שמחירו עצום – 2% בלבד.

יחימוביץ' הציעה לדחות את ההחלטות שנוגעות לניהול משאבי הפוספטים לפחות עד לסיום עבודתה של ששינסקי 2.

 

 

"אין ויכוח על כך שהפוספט התגלה על ידי המדינה- לא באה שום חברה והמציאה או גילתה אותו. למרות שהזכויות של משאב הטבע שייכות למדינה, במשך עשרות שנים היא נתנה את זכויות הכרייה לחברה אחת – רותם אמפרט.

השאלות הבסיסיות שצריכות להשאל בהקשר זה:

למי יש את זכות הראשונים על הקרקע של משאבי הפוספט הלא מפותחים? לי ברור שלמדינה. אבל מדוע הדבר מעולם לא הוכרז כדין? לא ברור למה כל ההתייחסות לעניין היא כאילו שדה בריר שייך בטאבו לרותם אמפרט. הטענה כי המשאב עבר לבעלות כימיקלים לישראל לא תופסת מים – לא חוקית ולא מוסרית.

מדינת ישראל צרכה להחליט איך היא מנהלת אתה משאב שלה. גם סוגיית הסכנה לבריאותם של תושבי ערד היתה נפתרת לו היה  מתקיים מכרז, כמו גם סוגיות כלכליות ותעסוקתיות".

 

יחימוביץ' התייחסה לתמלוגים הזעומים שמשלמת החברה על הכרייה: "כימיקלים לישראל כורה 7 טון סלעים ממכרות הפוספט. מעבר לזה שהכרייה לא מוגבלת צריך לומר שכימיקלים משלמת היום למדינה תמלוגים של 73 סנט לטון סלע שעה שמחיר הפוספט שהוא חצי מהסלע הגולמי הוא 185 דולר לטון- תסתכלו על מתח הרווחים הבלתי נתפס כאן – מה עם התמלוגים? 

ב-2011 הרווח התפעולי של כיל בתחום הפוספטים היה כ-220 מיליון דולר, אבל היקף התמלוגים שהחברה שילמה למדינה היה 4.2 מיליון דולר בלבד. מדובר בתמלוגים של 2% בלבד!

נכון שיש תמלוגים שהיום לא משלמים עליהם בכלל, כמו המים המינרליים. על אשלג משלמים קצת יותר וגם זו בדיחה. אבל 2% תמלוגים?! הגיע הזמן להפסיק את החרפה הזאת. אנחנו לא מדינת עולם שלישית שבה מגיע  איזה ברון הון וכורה את מחצביה איפה שבא לו, בלי מכרז, בלי לשלם תמלוגים, בלי לבדוק את ההשלכות הבריאותיות על תושבי האזור.

אם כבר יושבת ועדת ששינסקי 2 לבחינת התמלוגים על משאבי הטבע- למה לא לדחות את ההחלטות שנוגעות לניהול משאבי הפוספטים לפחות עד לסיום עבודתה, גם אם לוחות הזמנים שהוקצבו לה הם מוגזמים ביותר? "