שלי בכנס חירום למאבק בעוני בכנסת: "מתנגדים לקיצוץ בקצבאות הילדים."

2 ביולי, 2013

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' דברה בכנס חירום למאבק בעוני בכנסת  (שיזמו הח"כים יצחק הרצוג ומוחמד ברכה).

 

 

יחימוביץ': "הכרסום בלגיטימציה של קצבאות הילדים מסוכן. כבר עכשיו אנחנו המדינה שקצבאות הילדים בה הן הנמוכות בעולם במערבי. הלגיטימציה מתרופפת בגלל הסתה נגד שני ציבורים שהם לכאורה הנהנים מקצבאות— החרדים והערבים. כך משדרים לציבור כולו כאילו הנושא לא קשור לליבת המשפחות ה"רגילות" בישראל. אז ראשית, למדינה יש אחריות לגורלו של כל ילד, בלי הבדל דת, גזע ומין. אבל בנוסף, גם משפחה שהיא לא ערבית ולא חרדית – שיש בה שלושה ילדים, לדוגמא -  תאבד עד 3800 ש"ח כתוצאה מקיצוץ בקצבאות. אם האם עקרת בית היא תאבד עוד 2000 ש"ח, ורשימת הגזרות והקיצוצים בהכנסה של משפחה רגילה עוד ארוכה.  35 אלף ילדים ירדו אל מתחת לקו העוני אם יקוצצו קיצבאות הילדים.  כבר עכשיו אנחנו בראש הטבלה של ה-OECD בשיעורי העוני, מה הממשלה מנסה לעשות? להגיע לשיא חדש של עוני? הרי ממילא כבר שברנו את השיא בעולם המערבי".

בזמן אחרון מתקיים דיון שהוא כאילו לגיטימי- מתן הקצבה באופן פרטיקולרי רק לעניים. זהו שיח מסוכן - מדרון חלקלק שנועד לבטל את הלגיטימיות של הקצבאות. ברגע שנצטרך להוכיח עוני של משפחה לצורך קבלת הקצבה יפלטו הרבה מאוד זכאים שאין להם כלים לבקש את הקצבה באופן פעיל, יהיה קל לפגוע בקצבאות כי אין לאותה אוכלוסיה לוביסטים וכוח להלחם כנגד רוע הגזרה, נהפוך למדינת  סעד במקום למדינת רווחה נאורה ומודרנית.

אם רוצים לייצר מדרג לפי רמת הכנסה – לא דרך הקצבאות. למסות את כלל הכנסותיו של אדם – הכנסה מהון, מעבודה, מקצבאות – מיסוי פרוגרסיבי. כך נוכל, באותו כרטיס, גם להפסיק סוף סוף את התהליך ההרסני שבו השכר ממוסה יותר ויותר וההון פחות ופחות."