שלי בריאיון לבן כספית ואריה אלדד: "אני מזמינה כל אדם שחושב שהוא ראוי להיות יו"ר מפלגת העבודה לבוא ולהתמודד"

14 ביולי, 2013
האזינו:

-הריאיון המלא באודיו בתחתית הכתבה-

 

בן כספית: ח"כ שלי יחימוביץ' שלום

שלום בן ואריה.

אריה אלדד: אולי עבר זמנם של הפריימריז?

אני מאמינה גדולה בבחירות דמוקרטיות. זה דבר שנהוג בכל העולם. אני לא רואה דרך בלעדיו. כמי שמאמינה בדמוקרטיה אני חייבת לקיים את הדמוקרטיה תחילה אצלי בבית ואני לא מאמינה במפלגות של דיקטטורים ושליטים יחידים. ככה לא מתנהלים בעולם המערבי.

אריה אלדד: אבל תראי, בשביל שלא יביאו לך קונטיינרים עם מתפקדים את עכשיו צריכה להקדים את הפריימריז.

זה לא נכון. חוקת המפלגה שמחייבת אותי קובעת שהיה ויו"ר מפלגה לא נבחר לראשות ממשלה עליו לקיים בתוך 14 חודשים בחירות לראשות המפלגה. זה מעניק חסד של 14 חודש וכיוון שאני לא זקוקה לחסדים ואני לא רוצה להישאר יו"ר מתוקף תקנון אני רוצה להביא את מועמדותי להכרעת הבוחר.

חוקת מפלגת העבודה אוומרת שמרגע שאדם הצטרף למפלגה עוברת חצי שנה עד שהוא יכול להשתתף בבחירות. זה לא נפל כגזירה משמיים. לא אני כתבתי את החוקה הזאת. הידיעה שיש פריימריז לראשות המפלגה לא נפלה כרעם ביום בהיר. הדבר ידוע וגלוי. אני לא אתן למפקדי ארגזים בכסף ולמפקדי פחד להשתלט על המפלגה. עבדתי מאוד קשה כיו"ר מפלגה לנקות את הדבר הבזוי הזה מתוכנו ולהפוך את המפקד למפקד של אנשים ביקורתיים, חופשיים, שיפוטיים. הולכים לקלפי, מצביעים למה שהם מאמינים, לפעמים הם כועסים לפעמים הם תומכים. המאבק שלי במפקדי ארגזים הוא לא חדש.

אני רוצה להיות מאוד ברורה. אני קוראת לכל אדם שרואה את עצמו ראוי להנהיג את מפלגת העבודה להתמודד מולי או מול כל מועמד אחר על הנהגת המפלגה ומי שירצה לעשות זאת לא יצטרך אפילו לעבור תקופת הכשרה. הוא יוכל להתפקד למפלגה ולהתמודד מיד. ויש עוד דבר שחשוב לומר - כל חוקי הצינון, שאני אגב מתנגדת אליהם, לא חלים על ראשות מפלגת העבודה.

בן כספית: טענה אחרונה. אומרים שהפריימריז יפגעו בהיערכות המפלגה בזירה המוניציפלית.

הטענות האלה לא נשמעות מהמתמודדים בזירה המוניציפלית. בוא נקרא לילד בשמו. אני לא צריכה להתנצל על זה שחברי המפלגה תומכים בי ושאני חזקה במפלגה. הכוונה של הטענות האלו היא שלא יהיו בחירות. כי אנשים פוחדים מבחירות. ובעניין המוניציפלי - אני רציתי לעשות את הבחירות בספטמבר, הודעתי על זה מיד אחרי הבחירות. ישבתי על זה עם המתמודדים במוניציפלי, עם הנהגת המפלגה, עם חברי-הכנסת, עם הנהגת השטח והם הביעו שביעות רצון מהעובדה שהפריימריז לראשות המפלגה מתקיימים כמעט חודש אחרי הבחירות המוניציפליות ולא בספטמבר כפי שרציתי לעשות. והדבר הזה אחרי הרבה התייעצויות. ואני קוראת לכל מי שרוצה להתמודד, פשוט תתמודדו. תציעו את השקפת העולם שלכם, אל תזלזלו באינטילגנציה של חברי מפלגת העבודה ותפסיקו לחפש תירוצים בדיעבד לכישלון אפשרי. בואו נתמודד על ליבו של הבוחר ונראה מי ינהיג את המפלגה.

בן כספית: אם תנצחי מיד אחרי זה תיכנסי לממשלת נתניהו אני מבין.

מה פוליטיקאי צריך לעשות כדי להוכיח שהוא לא נכנס לממשלת נתניהו? להודיע על זה? להצהיר על זה? לא להיכנס לממשלת נתניהו? לשבת באופוזיציה? לשלם על זה מחיר פוליטי? מה עוד תבקש ממני לעשות כדי שתבין שלא אכנס לממשלת נתניהו?

אריה אלדד: שלי תודה רבה.