שלי בכנס תשתיות ישראל 2013 על ההחלטה לייצא 40% מהגז הטבעי: "היתה כאן כניעה בוטה ומביכה ושקופה לאינטרסים של ענקיות הגז על חשבון עתידה של מדינת ישראל"

25 ביולי, 2013

יו"ר האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ' דיברה בכנס תשתיות ישראל 2013 על ההחלטה לייצא 40% מהגז הטבעי:

 

 

 

 

"בחודש אוקטובר הקרוב ימלאו 40 שנה למלחמת יום הכיפורים, המלחמה הקשה והכואבת. בו בזמן היה אירוע כלכלי ואסטרטגי מכונן בכלכלות המערב. מדינות ערב הכריזו חרם נפט על ארה"ב וכל המדינות שתמכו בישראל, וזה יצר היסטריה עולמית. בחלק ממדינות אירופה כמעט שותקו התחבורה והתעשייה, נשיא המעצמה הגדולה קרא לאזרחיו לצמצם בצריכת הדלק, ראש ממשלת בריטניה הורה לחמם רק חדר אחד בבית. המשבר הזה גרר משבר כלכלי, מיתון עמוק בכלכלת העולם.

מה העולם למד ממשבר הנפט? יש תובנות שחשוב להזכירן כי אנחנו פספסנו אותן בדיון שנעשה סביב ייצוא הגז. הדיון על הייצוא התמקד בקשיי המימון של חברות הגז, שהיא לא הסוגיה המרכזית והיא גם פתירה. לפני שמדברים על כסף ולפני שמדברים על הדורות הבאים ועל איכות הסביבה חייבים לומר את מה שהיה אמור להיות מובן מאליו. לגז הטבעי יש חשיבות אסטרטגית שהיא בכלל לא ניתנת לכימות כספי. 60 שנה היינו תלויים במדינות זרות לאספקת המרכיב המרכזי לצרכי הבטחון והכלכלה. עיקר עתודות הנפט והגז נמצאות בסעודיה, קטאר, כווית, איראן, ונצואלה, רוסיה, והגז הטבעי נשאר תעודת הביטוח הטובה ביותר של ישראל. העצמאות האנרגטית חשובה אסטרטגית יותר מכל כלי נשק מתוחכם שנחזיק בידינו. רה"מ ושר האוצר הצביעו בקלות דעת בלתי נתפסת בעד ייצוא של 40% מהגז, בלי לדעת כמה עתודות עומדות לרשותנו ומה צרכי המשק הישראלי. יש אנשים שחושבים שעוד 20 שנה מדינת ישראל לא תתקיים. לא יהיה חלקנו עם הגישה הזו, כפטריוטים וכמי שמאמינים בישראל– אי אפשר לצאת מנקודת ההנחה הזו.

אני לא חושדת בנתניהו שהוא לא מבין את המשמעות האסטרטגית של עצמאות אנרגטית.

רה"מ בעצמו אמר "ההתמכרות לנפט מביאה לתלות של העולם המערבי במדינות הנפט ופוגעת בבטחונה של מדינת ישראל". הוא הדגיש שמציאת החלופה לנפט היא היעד החשוב האסטרטגי מבחינת הבטחת העתיד, מבחינה בטחונית ומבחינה גאופוליטית. והנה יש פתרון, זה שלנו, זה כחול לבן. היתה כאן כניעה בוטה ומביכה ושקופה לאינטרסים של ענקיות הגז על חשבון עתידה של מדינת ישראל ואין שום דרך אחרת לתאר את הדבר הזה. שלא יהיו אי הבנות, אני בעד ייצוא גז – אבל 40% בשלב כה מוקדם ולא ודאי ועל פי נתונים רופפים? אני יודעת לזהות את קולם של "לוביסטי היוקרה."

יש כמה מספרים שממש חסרים לי ואני לא מבינה למה הם לא מובאים בפנינו- בדיקה של עלות מול תועלת. לא הגיוני לעשות אותה לפני שמקבלים החלטה על ייצוא גז? כמה תרוויח מדינת ישראל? כמה היא תפסיד מייצוא הגז? למה האוצר לא עושה את הבדיקה הזו? הוא לא עושה אותה כי המסקנה היחידה שתעלה היא שישראל תפסיד מיליארדים בגלל ייצוא הגז. יש תפיסה שהגז הוא כמו מניות ,אפשר לשחק איתו, לעלות ערך, להוריד ערך. מי שחושב כך לא מבין דבר בשוק האנרגיה.

על כל גז שתייצא ישראל היא תיאלץ לייבא דלק חלופי שיהיה יקר במאות אחוזים.

אם היו עושים בדיקת עלות-תועלת לייצוא הגז היו מגלים שהמשק יפסיד לפחות טריליון שקלים. מנופפים לנו ב-60 מיליארד שקל שהמדינה תקבל, אבל זה כסף שממילא ישראל היתה מקבלת בלי קשר לייצוא. זו זריית חול בעיני הציבור. היחידים שירוויחו מהייצוא הן חברות הגז- 350 מיליארד שקלים, בערך כמו תקציב המדינה.

לפני מספר שנים הובלנו מהלך של חלוקה הוגנת וצודקת של משאבי הגז, חוק ששינסקי, אבל אחרי ההחלטה הטובה, כשהממשלה לא מפקחת על המונופול, החוק הזה הופך לבדיחה.

על כל יחידת אנרגיה שעולה לחברות הגז דולר אחד להפיק, אזרחי ישראל נאלצים לשלם 6 דולר וזה עשוי עוד לגדול. משק האנרגיה של ישראל מופקר על ידי המדינה ונתון בידי המונופול שעושה בו כרצונו.

 

בימים סביב קבלת החלטה על הייצוא, וממש לא במקרה, התפתח כאן שיח עקום שהוא זר לחלוטין למדינה מערבית דמוקרטית – על הנזקים האיומים שהשיח הציבורי גורם. רה"מ נתניהו אמר: "לא נסחפנו בגלי הפופוליזם ששוטפים את המדינה, את העולם, ועשינו את הדבר הנכון. המשקיעים יכולים לאבד תקווה ולחשוב שאנחנו נכנע ללחצי הפופוליזם". 

החרה החזיק אחריו שר האוצר לפיד שכינה את המפגינים נגד ייצוא הגז צווחנים, אנרכיסטים, שוליים והזויים והוסיף שעוד לא המציאו את המגפון שאפשר לשמוע בישיבות הממשלה. יש אנשים שלא צריכים מגפון כדי להגיע אל מקבלי ההחלטות, ובאותו שבוע באמת נחשפנו למגע של האנשים האלה– מפגש של נשיא ארה"ב, היום הלוביסט של נובל אנרג'י, ביל קלינטון, עם שר האוצר יום לפני החלטת הממשלה על ייצוא הגז. ומי מגיע לארוחת ערב פרטית אצל רה"מ? יצחק תשובה ורעייתו. הם לא צריכים מגפון.

יש בזה עיוות וחוסר סבירות ואי צדק וזה כל כך מביך ושקוף. אין לי מילים לתאר את העיוות הזה.

האבסורד הוא שהמתקפה נגד השיח הציבורי של בני אנוש רגילים מתרחשת דווקא כשהציבור הכי חכם ומבין ומשוכלל. שימו את נועם סגל, דוקטורנט למדיניות אנרגיה ופעיל בנושא, בדיון מול שר האוצר שקיבל את ההחלטה, ונראה מי פופוליסט בשיח הזה? מי מטעה במכוון? מי מדקלם משפטים שלמים שהועתקו מפיהם של לוביסטים?

יחימוביץ' ציטטה דברים שאמר וורן באפט לאחרונה בראיון, בהתייחסו לכך שב-2020 ארה"ב עשויה לייצא גז טבעי. "זה יהיה טוב אולי בטווח הקצר אבל את משאבי הטבע האדירים האלה אנחנו צריכים לשמור לנכדים שלנו. אתה לא יכול לשדוד את הנכדים שלך."