מה הקשר בין הבית הזה בנווה צדק שנקנה ע"י פטריק דרהי, ובין ההתעמרות שלו בעובדי הוט?

26 באוגוסט, 2013
מה הקשר בין הבית הזה בנווה צדק שנקנה ע"י פטריק דרהי, ובין ההתעמרות שלו בעובדי הוט?
 
כמה מלים על על ההבדל בין כסף שדרהי זורק בקלות - ובין פרנסה שהוא גוזל מעובדיו, על חברים שלי שגרו בבית שבתמונה, ועל הפער הלא נתפס בין החיים לפי דרהי לבין החיים של אנשים עובדים רגילים, ולמה לא כדאי עכשיו להתחבר להוט.
 
ביום שישי קפצו אלי זוג חברים שלי, וסיפרו לי שבדרך אלי עברו ליד הבית הזה, ולבם נחמץ כשראו שהוא עומד ריק. הוא רופא, היא יוצרת רבת כשרון, ולהם שלושה ילדים מקסימים.הם מעמד ביניים משכיל ותורם, עובדים בטירוף, מתפרנסים, לא צריך לרחם עליהם, אבל דירה הם בטח לא יכולים לקנות.
 
עד לפני שנה הם גרו בשכירות בבית הזה בנוה צדק ברחוב יהודה הלוי 8. בבניין גרו עוד שבעה זוגות צעירים כמוהם, על ילדיהם, פלוס בית דפוס פעיל בקומת הקרקע. כל משפחה שילמה שכר דירה אסטרונומי של בערך 8,000 ₪ בחודש. עד שלפני שנה פטריק דרהי, הבעלים של הוט, קנה את הבניין בשלמותו בשביל הילדים שלו. לכל אחד מהם הוא מייעד קומה – בסביבות 300 מ"ר. הכל סבבה, מותר לו, ושיהיו בריאים הילדים שלו.
 
התנאי לביצוע העסקה היה שהבניין יהיה נקי מדייריו. החברים שלי וגם יתר הדיירים אמרו: זכותו, אנחנו כאן כולה בשכירות והבניין עובר לדרהי. אבל כל ילד יודע שלפחות שנה וחצי יקח לקבל את האישורים לשיפוץ הגדול שדרהי מתכנן. בבקשה, הם הפצירו, תנו לנו להמשיך לגור פה בשכירות עד שמתחילים השיפוצים. הם נענו בשלילה, ויצאו למסעות נדודים בחיפוש אחרי קורת גג.
 
מאז עברה שנה. הבניין גודר אבל אבן לא זזה בו – כצפוי, ושום דירה לא הושכרה. וגם זו זכותו. ובאמת אין שום דבר נדיר בעסקה הזאת, אבל לפעמים... לפעמים חשוב להאיר עיוותים שהם "מובנים מאליהם". שהם כאילו דרכו של עולם. כי אני שואלת את עצמי, כמה עשיר צריך בנאדם להיות כדי להיות מוכן לוותר על סכום כל כך גדול של דמי שכירות?
 
תכפילו 8 דיירים ב-8,000 ₪ בחודש כפול 12 כי חלפה כבר שנה ותקבלו בערך 800,000 שקלים שהוא ויתר עליהם בקלילות. ואם כסף כל-כך לא מזיז לו, אז למה עם העובדים שלו בהוט הוא לא יכול להיות קצת יותר אנושי ונדיב? למה הוא כה להוט לפטר את כל 200 העובדים במערך הטכני של החברה, רק כדי להעסיק אותם מחדש כעובדי קבלן בתנאים מופחתים? למה הוא ממשיך להורות לעובדי המוקדים שלו לשקר ללקוחות ולהכחיש את קיומה של השביתה ולתרץ את העיכובים הרבים בשרות ב"תקלה נקודתית" בלבד?
 
כי תבינו, בגלל השביתה, רק עובדי הקבלן מתקנים תקלות, מה שהם ממילא לא יודעים לעשות, כי התפקיד שלהם הוא לבצע התקנות – מה שהם לא עושים... (מסקנה – לא מומלץ כרגע בשום מקרה להתחבר להוט). איך הלארג'יות של פטריק דרהי בקשר לבניין שלו, הנונשלנטיות המקסימה הזאת שלא סופרת כסף, לא באה לידי ביטוי כשערב החגים יוצאות (באסמס!) 170 הזמנות לשימוע לפני פיטורים? 
 
לא יודעת. ואולי בעצם מדובר באותו הצד של אותו המטבע? אדם שמוכן לוותר על סכום עתק במושגים של בני אדם רגילים בשביל העיקרון שהבית שלו יעמוד ריק מדיירים במשך יותר משנה ושלא יבלבלו לו את המוח – הוא אולי אותו אחד שמוכן לפגוע כלכלית ותדמיתית בחברה שבבעלותו, רק בשביל למנוע התאגדות עובדים חוקית ולגיטימית. אולי הוא באמת לא מצליח להבין באיזו זכות האנשים הקטנים האלה שעובדים בחברה שאותה הוא קנה וממנה הוא עושה את הונו, מעזים להביע את עמדתם על תנאי עבודתם, ועוד לעשות את זה כקבוצה. אולי בגלל זה הוא מנהל מולם מרוץ אכזרי עד לתשעה בספטמבר, מועד החלטת בית הדין לעבודה על יציגות של העובדים שהתארגנו, ומנסה עד אז לפטר כמה שיותר.
 
כשמביטים מבחוץ, זה נראה לפעמים כאילו קומץ של פאודלים חיים פה חיי עושר שאין לו קץ בלי שמישהו יעצור בעדם, שעה שעל הרוב העצום והדומם, בין אם זה החבר הרופא שלי ובין אם זו המוקדנית בהוט, נגזר לחיות במרוץ סיזיפי אין סופי, כשזכויותיהם הולכות ואוזלות.
 
זה לא חייב להיות ככה. זו לא איזו אמת קוסמית. אחרי שתשתפו ותלייקו את הסטטוס הזה, כתבו להוט מה אתם חושבים על ההתנהלות שלהם. https://www.facebook.com/hot.net.il
 
ובינתיים, תודו, לא כואב הלב שהבית הזה עומד ריק?