"בוקר ישראלי עם משלחת פלסטינית"

21 בספטמבר, 2013
בוקר ישראלי עם משלחת פלסטינית, וחיזוק לנתניהו מול ההימין הקיצוני בקואליציה שלו. 
 
הבוקר, בסיור בצפון, עשינו יו"ר המחוז הערבי במפלגת העבודה, השר לשעבר ראלב מג'אדלה ואני – אתנחתא בערערה לפגישה עם משלחת של בכירים פלסטינים. היו שם יועצו המדיני של אבו מאזן, נימר חאמד, ראש הצוות הפלסטיני לדיאלוג עם החברה הישראלית, מוחמד אל-מדאני, והשר לענייני אסירים לשעבר, אשרף עג'רמי. הפגישה התקיימה בביתו של איש מפלגת העבודה, מילחם מילחם, והיתה בה נוכחות נכבדה של ערביי ישראל. השילוב הזה היה טבעי ונכון. ענפי הזית שאנחנו מחזיקים בתמונה, על המרפסת של מילחם, הם יוזמה עצמאית של עליען מילחם בת השבע שרצה לחצר וחזרה נלהבת עם צרור שלם.
 
אמרתי להם שנאומיהם של נתניהו ושל אבו מאזן באו"ם בראשית החודש הבא יהיו נקודת מבחן להמשך התהליך המדיני, ושבנאום שאני אשא יומיים קודם לכן בוושינגטון בועידת ה-JSTREET, אני מתכוונת לתת רוח גבית לנתניהו לקראת הנאום שלו. נימר חאמד אמר שאם לא יושג פתרון כעת תחת הנהגתו המתונה של אבו מאזן, תיווצר בתוך 20 שנה לכל היותר מדינה דו-לאומית, שאיש מהצדדים אינו רוצה בה. אשרף עג'רמי אמר, שהוא וחבריו מבקשים לחנך את הציבור שלהם, כי טעויות האתמול שעשו הפלסטינים לא חייבות להתרחש שוב וכי הפתרון הוא פתרון שתי המדינות.
 
אני אמרתי שאנחנו מחוייבים עמוקות לפתרון שתי המדינות. בראש ובראשונה למען עצמנו ולמען המשך קיומה של מדינה יהודית ודמוקרטית, ושממש כמותם רעיון המדינה הדו לאומית הוא חלום בלהות מבחינתנו. הסברתי שוב שהבחירה שלנו להנהיג את האופוזיציה, לא לזחול לממשלת נתניהו ולא להיות עלה התאנה שלו - אבל בו בזמן להעניק רשת ביטחון מדינית לכל התקדמות - היא נקודת השפעה פוליטית משמעותית ביותר. זה משקל נגד כבד ללחץ שמפעילים ח"כים מן הימין מתוך הליכוד והבית היהודי על נתניהו לבל יתקדם ולו מילימטר בשיחות המתקיימות כעת.
 
ועוד עדכון - השבוע, אל מול העצומות והקריאות של ח"כים מהימין לנתניהו, כתבתי לו:
 
"אני מבקשת לחזק אותך אל מול 18 חברי כנסת ממפלגתך וממפלגת הבית היהודי, התובעים ממך להציג לשר החוץ האמריקאי ג׳ון קרי עמדה לפיה הסדר מדיני לא יכלול פשרה בכל הנוגע לשטחי יו"ש... אותם חברי כנסת מייצגים את הקצה הימני-מדיני של המפה הפוליטית ואינם מבטאים את רחשי לבו של הרוב המכריע של הציבור בישראל... אנו מתחייבים, כי אם תגלה מנהיגות ואומץ... נעניק לך רשת ביטחון פוליטית..." המכתב המלא באתר שלי: http://www.shelly.org.il/node/8557
 
בתמונה (מימין לשמאל): נימר חאמד, ד"ר מוחמד עודה, אני, ראלב מג'אדלה, אשרף עג'רמי, מוחמד אל-מדאני, ומילחם מילחם.