יחימוביץ' בפתיחת מושב הכנסת: "לא ניתן לפיטורים הקניבלים בטבע להתרחש, זה פיגוע המוני"

14 באוקטובר, 2013
יחימוביץ' לרוה"מ: "צא והתקשר לג'רמי לוין ותודיע לו שהוא לא מפטר ולו עובד אחד". בנושא המדיני אמרה יחימוביץ': "אנו מבטיחים לך רשת ביטחון למפנה של ממש בנושא המדיני ולא להעמדות פנים ולמשיכת זמן."
 
יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ' בפתיחת מושב הכנסת משיבה לנאומו של רוה"מ בנימין נתניהו. 
 
"הפיטורים של 800 העובדים בטבע הם פיגוע המוני, מעשה של קניבליזם. מדובר בחברה ששילמה כמעט 0 אחוז מיסים למדינת ישראל וקיבלה הטבות של 12 מיליארד שקלים מהמדינה.  זו זירת גלדיאטורים אכזרית שבני אדם מוטחים אליה והקהל שואג בשמחה כשהם מועלים לקורבן. חיוכים ומחיאות כפיים על אבדן מטה לחמם של עובדים פשוטים שספק אם אי פעם ימצאו עבודה אחרת."
 
אני קוראת לך רוה"מ, צא מכאן ותתקשר לג'רמי לוין, מנכ"ל טבע.  תודיע לו שהוא לא מפטר אפילו עובד אחד בישראל מטבע. לא עובד קבלן, לא עובד ישיר. כלום. אף אחד. יש לך את כל הכלים שבעולם להעמיד אותו במקומו. ואל תתחיל לנהל איתו מו"מ."
"טבע היא לא מפעל על סף סגירה. טבע הרוויחה אשתקד רווח נקי של 4.7 מיליארד דולר.4.7  מיליארד דולר והם מפטרים 800 איש בישראל. גם הרווח הצפוי ב-2013 בסביבות 5 מיליארד דולר. איך זה מתיישב עם איזושהי מציאות, כלכלית או מוסרית, ציונית? איך זה מתיישב עם העובדה שהמנכ"ל ג'רמי לוין מקבל שכר של 15 מיליון שקלים בשנה?ככה נראית תעשייה ישראלית טובה, מופלאה, תורמת ומפתחת כשהיא מאבדת מצפון וחזון. טבע נוסדה על כנפי חזון ישראלי. הודות לעובדים ישראלים. הודות לפיתוח מדעי במכון ויצמן. אני אומרת לכם, המייסד שלה, אלי הורוביץ, לא היה נותן שהדבר הזה יקרה.
 
"המדינה שילמה לטבע על כל עובד חדש 2,400,000 ש"ח. זה נראה לכם נורמלי? בסכום שהוצא על עובד אחד בטבע היה אפשר להציל  50 עובדים בנגב טקסטיל בשדרות ולעשות בו עוד דברים רבים ומופלאים, רק בתעשיה ועסקים, ביזמות ויצירית מקומות עבודה וזה בלי לדבר על חינוך, רווחה או בריאות.
 
יחימוביץ': "אנחנו מבטיחים לך רשת ביטחון למפנה של ממש בנושא המדיני ולא להעמדות פנים ולמשיכת זמן"
 
יחימוביץ' תבעה מרוה"מ נתניהו להביא בפני הכנסת את ההתקדמות במו"מ ולנמק מדוע עד כה התקיימו 8 פגישות בלבד: "שלושה חודשים - ושמונה פגישות סך הכל? ככה מנהלים משא ומתן רציני? ובשמונה הפגישות האלה, מה עשיתם? דנתם בסוגיות הליבה? אם לא, אז על מה כן דיברתם? נשארו 6 חודשים ויש סבירות מסוימת שלא מסתמנות הסכמות להסדר קבע. אם אין התקדמות לקראת הסדר קבע – האם יש חלופות רכות יותר על השולחן? מתי אתה כן מתכוון להביא תוצאות או תוצאות ביניים של המו"מ לכנסת? האם למשל הסיכומים שהושגו על ידי הממשלות עד כה רלבנטיים או שמתחילים ממש מאפס? האם מתווה קלינטון מונח על השולחן? מה עמדת הממשלה ביחס למתווה קלינטון? מה צפוי בהמשך? הרי סביב הסדר, כל הסדר, יש עבודת מטה עצומה. תכנון לאומי לקראת מצב של שתי מדינות, הפתרון שאתה מאמין בו. שהרי זו מטרת המו"מ.
עדכן אותנו- הוקמו צוותי פעולה כדי להכין את הקרקע ליישום ההסכם? הוקמה מנהלת? אם הוקמה - מי משתתף בה? אם לא הוקמה – למה? האם נערכתם לחלופות אם המו"מ יכשל? וכן אנחנו לוקחים בחשבון שהמו"מ יכשל. האם יש כוונה למשל לסימון חד צדדי סביב גושי ההתנחלויות הגדולים? האם נשקלת אופציה, ואני לא אומרת אם היא טובה או רעה, של היפרדות חד צדדית ולו חלקית? האם נבדק איך עושים זאת? אם המו"מ חלילה לא יניב פירות בכלל, איך אנחנו מגנים על המדינה? איך אנחנו מגנים על המשך החזון הציוני? איך אנחנו ממשיכים לבצר את המדינה היהודית והדמוקרטית שלנו? איך אנחנו מתכתבים עם העולם ומקבלים גיבוי שלו? בקונגרס כבר אמרת שלא כל ההתנחלויות ישארו במקומן. אנחנו לא רוצים לראות תהליך קלוקל כמו זה שהיה בהתנתקות. מתקיים בכלל שיח עם המתנחלים לגבי ההשלכות שיהיו להסדר עליהם ועל גורלם?
 
יחימוביץ' הוסיפה והתייחסה לנושא הגרעין האיראני: "ההכרה העמוקה שגורלנו בידינו היא נכונה,  אבל אין משמעותה שתמיד אנחנו אלה שניצבים כמו אקדוחן בודד עם אקדח שלוף לקדם את פני הרעה ולירות במו ידינו בכל אויב פוטנציאלי. איראן לא מהווה סכנה לעצם קיומו של העם היהודי ולקיומו של המפעל הציוני. יש איום בטחוני, אסטרטגי,  צריך להיות ערוכים אליו, אנחנו סומכים על צה"ל - אבל למה האפוקליפסה הזאת? למה הפסימיות הזו? העתיד הוא לא רק נשורת גרעינית אלא טומן בחובו עתיד ותקווה. עם ישראל חי. לא נשקפת סכנה לגורלו ועתידו של העם היהודי. אנחנו לא בגלות, ולא בפרעות, ואנחנו חזקים משהיינו אי פעם"