יחימוביץ' בטקס באנדרטת רבין לציון 18 שנה לרצח רוה"מ יצחק רבין: "מוטלת עלינו החובה להמשיך את חזונו של רבין לישראל דמוקרטית, שוויונית ושוחרת שלום"

9 בנובמבר, 2013
יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ' דברה הערב בטקס הזכרון לציון 18 שנים לרצח רוה"מ יצחק רבין שמקיימת מפלגת  העבודה מדי שנה סמוך לאנדרטה בכיכר רבין, יחד עם חוג "ארבעה בנובמבר" הפועל במפלגת העבודה מאז הרצח.
"המועד הרשמי להנצחתו של הממשלה יצחק רבין הוא המועד העברי. רבין הוא היחיד שזכה לאיזכור ממלכתי רחב כל כך ולא בכדי. הוא זכה לאיזכור הזה כיוון שנרצח, בעודו מוציא מהכוח אל הפועל את השקפת עולמו, שהיא השקפת עולמנו, בעודו עומל על השלום ומתרגם במעשים את החזון ואת החלום של כולנו אחרי שנבחר בבחירות דמוקרטיות על ידי אזרחי מדינת ישראל. היריות שפילחו את גופו של רבין פילחו לא רק את גופו ולא שמו קץ רק לחייו, אלא היו פגיעה קשה ואנושה בדמוקרטיה. בעוד הדמוקרטיה מתבצעת בדיוק כפי שהיא אמורה להתבצע, נגדעה דרך אידיאולוגית כשהיא באה לידי מעשה, בעודה באיבה ולא הגיעה לידי מימוש.
20 שנה אחרי הסכמי אוסלו, מדי פעם אומר הציבור, שוב אנחנו מנסים ומנסים ולא יוצא כלום. האמת היא, עם יד על הלב, מעולם לא ניסינו. הסכמי אוסלו לא בוצעו הלכה למעשה. הם טבעו בים של חשדנות וטרור וספקנות ולא הוצאו מהכוח אל הפועל. עלינו מוטלת החובה להמשיך את חזון השלום לצד חזון של מדינת ישראל ברוח מגילת העצמאות - ישראל דמוקרטית, אחראית לאזרחיה, שווינית, חותרת לשלום עם שכניה, כזו שיוצרת בסיס כלשהו של כן שיגור שווה לכל ילד שנולד כאן במדינת ישראל.
18 שנים מלאו על פי התאריך הלועזי לרצח. נכון שהתאריך הפורמלי הוא התאריך העברי אבל בליבו של כל אחד ואחת מאיתנו חרוט התאריך הזה שכל אחד מהבאים לכאן וכל מי שעמד על דעתו זוכר מה עשה ברגע הזה, שלא ישכח לעולם, ישאר כצלקת, כזיכרון, כחובה מוסרית כמצווה, לזכור ולא לשכוח, להטעין בתוכן את המועד הזה. לזכור אותו, לשנן אותו, לזכור את המשמעויות שלו ולומר - לעולם, לעולם לא עוד. יהי זכרו ברוך".
בטקס נכחו חברי הכנסת משה מזרחי, עמר בר-לב, אבישי ברוורמן ואיציק שמולי. עוד נשא דברים אשר זנזורי, יו"ר חוג "ה-4 בנובמבר" ושרה הזמרת מירי אלוני.
הטקס נערך, כמדי שנה, בסמוך לאנדרטה לזכר יצחק רבין בכיכר, בהובלת חוג "ה-4 בנובמבר" של מפלגת העבודה ובשתתפות חברי המפלגה. 
 
 
 
צולם ע"י שרון שולומון