יחימוביץ' על השיחות בז'נבה: יש סיבה לדאגה. על רקע זה אסור להחריף את המשבר עם האמריקנים

9 בנובמבר, 2013

יו"ר אופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', דיברה בשבתרבות במועצה אזורית דרום השרון.

"פירוקה של איראן מנשק גרעיני בחסות המעצמות הוא הפתרון הטוב ביותר. זה הפתרון הדיפלומטי ואליו צריכים לשאוף. אבל התמונה שמצטיירת כרגע מהשיחות בז'נבה היא מדאיגה במידה מסוימת. כרגע מסתמן שבבסיס ההסכם הביניים לא יהיה פירוק של יכולת איראנית לפתח את הפצצה, אלא הקפאה בלבד, וזה לא מספיק, כי בינתיים מופחתות  הסנקציות איראן נושמת לרווחה ויכולה בכל רגע לחדש את ההתחמשות. יש עדיין נעלמים רבים: מה תהיה רמת הפיקוח, והאם ניתן יהיה להחזיר מייד את הסנקציות. עלינו לעקוב אחרישיחות שרי החוץ בזהירות. אין חילוקי דעות במערכת הפוליטית: אסור שתהיה לאיראן יכולת גרעינית.  

מדאיגה העובדה שאל תוך הזירה המורכבת הזאת אנחנו מגיעים בעיצומו של משבר עם האמריקנים. דבריו של קרי השבוע היו חריפים ביותר, ונתניהו חייב לזכור שהידידות והברית עם ארה"ב היא הנכס האסטרטגי החשוב ביותר שלנו. עלינו להתניע את השיחות ברצינות, וגל בניה בשטחים הוא ההיפך המוחלט מזה. ככל שהתהליך תקוע וארה"ב מתרחקת – כך אנחנו גם מאבדים השפעה בסוגיית איראן."

על קריאתה של לבני לעבודה להכנס לממשלה: " על מה נכנס לממשלה? על גל בנייה בהתנחלויות? על הרחבת הפערים בין עניים לעשירים? על כך שאפילו בתוך החדר לבני ומולכו מתקוטטים בינם לביות עצמם?  הקריאה של לבני היא קריאת מצוקה פוליטית, לא קריאה למען השלום. הרי כניסת העבודה כעת לקואליציה פרושה חיסול כל סכוי להתקדמות, כי עם עלה תאנה מצויין כזה בתוך ממשלתו – למה שנתניהו יתקדם?"

על זיכוי ליברמן: "אני מסרבת להשתתף בפסטיבל שבו כל הפוליטיקאים עולים אליו לרגל מתנצלים על עינוי הדין שנגרם לו. לא משתתפת בחגיגות האלו. יום הזיכוי של ליברמן הוא יום קשה לשלטון החוק ולמערכת הפוליטית בישראל. אני מכבדת את בתי המשפט, אבל בפועל אדם מושחת וחזק – הצליח לחמוק מכל מערכות החוק. המסר לציבור הוא מאוד בעיתי- מי שיש לו ממון, קשרים ותחכום, ולליברמן יכולות מאוד גבוהות, יכול לצאת נקי. החקירות נגד ליברמן שובשו ללא הרף, עד אחד נפטר, אחר מתאבד, עדהנוספת אבדה את זכרונה. לגיטימי וראוי להשתמש במלה מושחת. רף ההרשעה אינו הרף היחיד שקובע אם אדם הוא מושחת. יש שחיתות ציבורית, ולציבור שלנו מגיע לקבל מנהיגים נקיי כפיים.

יחימוביץ' הוסיפה כי תהיה זאת שגיאה למנות את ליברמן לשר חוץ. "במיוחד עכשיו, נוכח הנסיונות להתניע את המו"מ עם הפלשתינים והיחסים העדינים עם ארה"ב, ובמיוחד נוכח סוגית איראן שהולכת ונעשית מורכבת במישור הדיפלומטי, שר חוץ כמו ליברמן מעמיק את הקרעים ושופך נפט על מדורות במקום לכבותן. זה לא טוב למדינת ישראל.