יחימוביץ': "הייעוד של מפלגת העבודה הוא להוביל את הדרך הסוציאל דמוקרטית"

19 בנובמבר, 2013

"השאלה "מפלגת העבודה - לאן?" היא דווקא שאלה מצויינת כי הפריימריס האלה לרשות מפלגת העבודה, קודם כל נכון - הם לא מעוררים יצרים ובמידה רבה אני לוקחת את האחריות ואת האשמה עליי. אני חושבת שהציבור קץ בהתכתשויות פנימיות. אני יודעת שהיום שאחרי, שהוא כבר השבוע ביום שישי, ולכן יש לי אחריות, כמי שעומדת בראש מפלגת העבודה לא לייצר התכתשויות פומביות מיוחתרות, אלא לייצר התמודדות דמוקרטית, יפה. 

שימו לב אגב, יש מעט מאוד מפלגות דמוקרטיות בישראל. הרעיון שיש התמודדות בתוך המפלגה על הרשות שלה, הוא בכלל רעיון אקזוטי, לנוכח מה שקורה עכשיו. יש לכם מפלגות שלטון יחיד, החל ביאיר לפיד שהיה פה עכשיו, דרך איווט ליברמן, כלה במפלגות החרדיות. אז אני מבינה שרעיון של התמודדות על ראשות מפלגה, הוא רעיון באמת מעט יוצא דופן בפוליטיקה הישראלית. 
אבל דווקא בגלל שהבחירות האלה לא אמוציונליות, הם דווקא כן מקום לחדד חידוד על דרך, על זהות. מהי המהות של מפלגת העבודה? האם זאת עוד מפלגה ניאו-ליברלית עם חמלה, ותאמינו לי - נתניהו, לפיד, בנט, לבני - אין ביננו הבדלים מדיניים זה נכון, אבל כלכלית וחברתית, מדובר באנשים שמאמינים בדיוק באותה השקפת עולם, ותיכף אני אתייחס לזה. לכן למפלגת העבודה יש ייעוד, שהוא לא רק יעוד מפלגתי, הוא ייעוד לאומי: להוביל את הדרך הסוציאל דמוקרטית שמראה שאפשר גם אחרת. אפשר גם שוק חופשי, תגמול על מצויינות, יכולת לעשות הון, והון הוא מבורך כל עוד הוא תורם למדינה. ואפשר גם אחריות המדינה על אזרחיה, שבאה לידי ביטוי באחריות לאומית על הריאות טובה, על חינוך, על פרנסה. זה לא עומד בסתירה לנאורות וליזמות - להיפך. חברה שבה הפערים הולכים והופכים כ"כ בלתי נתפסים, מקום ראשון בפערים בOECD בפערים בין עוני לעושר, זאת לא חברה מתקדמת. זאת חברה שצועדת חזרה מאות שנים אחורה אל עבר הפיאודליזם, למקום שבו היו ברונים עשירים ואריסים עניים ועוד כמה מעמדות באמצע."