אחוז אחד (1%) מבני האדם בעולם מחזיקים ב-110 טריליון דולר, 46% מההון הגלובלי

21 בינואר, 2014
שלי בבלוג:
לתשומת לבו של הנוסע נתניהו, הטס היום לדאבוס.
מתברר שתאוריית החלחול שעל פיה ככל שניתן לעשירים יותר, כך מתישהו, ביום מן הימים, יחלחלו טיפות מעושרם אל העניים ואל מעמד הביניים - קרסה סופית.
 
אחוז אחד, 1% מבני האדם בעולם, מחזיק ב-110 טריליון דולר, שהם 46% מסך ההון על כדור הארץ.
"Working for the Few" (עובדים בשביל קומץ) הוא הכותרת הקולעת של הדו"ח חובק העולם המוגש למסיבת הקוקטייל של אליטת הכסף והשלטון המתכנסת כעת בדאבוס.
 
השליטה באמצעות הכסף על התקשורת, על עיצוב התודעה, על הפוליטיקאים – גורמת לעיוות של תפיסת המציאות, ולהכרת תודה דומעת לתאגידי ענק ולבעלי ממון רב על כך שהם מואילים "לספק עבודה" לבני תמותה רגילים.
 
כדאי שתזכרו אמת פשוטה: על כל מיליארדר אחד יש מליוני בני אדם שעבדו בשבילו בעבור מעט כסף כדי שהוא ירוויח המון כסף.
 
הדו"ח קובע שאותם מעטים משתמשים בהונם ובעוצמתם הכבירה כדי להעצים ולהגדיל את רכושם, מה שמרחיב עוד יותר את אי השוויון.
 
במאה ה – 21, שבה עבדות, משטרים מלוכניים, פאודליזם, עריצות, אי שוויון וניצול נורא היו אמורים לקטון או להיעלם כליל – קורה ההיפך. הם מתעצמים בפראות ולובשים פנים חדשות. ועוד מספרים לנו שזו קדמה.
 
זה לא מוסרי, לא כלכלי, ומסכן את קיומנו.
 
מגישי המחקר, תובעים ממשתתפי הועידה בדאבוס להתחייב בעצמם ולגייס את האליטה העולמית כולה לעשות ההיפך ממה שהם עושים היום:
להפסיק להתחמק מתשלום מס (מקלטי מס, אדוני ראש הממשלה – לא טוב), לא להשתמש בכוחם לקבלת הטבות (תשובה, מונופול על משאב הטבע של הגז הטבעי – לא טוב), להיות שקופים לגמרי בדיווחים שלהם, לוודא שכר נאות בחברות שבשליטתם (עובדי קבלן ומניעת התאגדות – לא טוב) להשתמש בכוחם כדי ללחוץ על ממשלות להשתמש בהכנסות ממסים כדי ליצור רשתות בטחון חברתיות חזקות ולהעניק בריאות, חינוך ורווחה אוניברסאליים (למשל שר"פ – רפואה פרטית לעשירים בלבד – לא טוב).
 
לואיס ברנדייס, שופט בית המשפט העליון האמריקני (היהודי) אמר כי "יכולה להיות כאן דמוקרטיה. או שאנחנו יכולים לחיות במקום שבו ההון מרוכז בידיהם של מעטים. אבל שניהם לא הולכים זה עם זה".
 
למי שממש מתעניין, הנה המחקר עצמוהקריקטורה באדיבות כלכליסט: