מדינת ישראל לא הפסידה דבר מהאיומים של חברת וודסייד

28 במרץ, 2014
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הבוקר ברשת ב' עם אריה גולן, אודות העיכוב בחתימה על עסקת וודסייד בעקבות דרישת החברה להקלות נוספות ממס.

"הייתה לי ביקורת על העסקה, אך לא על האנשים שמעורבים בחתימה - מדובר באנשי עסקים, שרוצים לעשות הרבה כסף. יצחק תשובה הוא טייקון גז שרוצה להרוויח כסף; חברת וודסייד היא חברה אוסטרלית שמטרתה לעשות הון מהגז הטבעי שלנו; ונובל אנרג'י האמריקנית אותו דבר. האחריות היא לא שלהם, נותנים להם - הם לוקחים. האחריות היא של מדינת ישראל.

ההחלטה לדחות את העסקה היא כל-כך מקוממת, זו פשוט חזירות לשמה. אתמול אנחנו היינו עדים להתרחשות שמתרחשת אולי ברפובליקת בננות. באה חברה אוסטרלית, עושה לנו טובה, וקונה חלק ממאגר לוויתן הענק, נכנסת לשותפות עם דלק של תשובה ועם נובל, ומזמינה חדרים ואולם במלון כדי לפתוח שמפניות ולחגוג ברוב עם את חתימת העסקה. ולפני שהיא מגיעה היא מתנה תנאים ומאיימת, שאם לא ייתנו לה ככה וככה - היא לא תעשה לנו את הטובה ולא תבוא לעשות כסף על הגז הטבעי שלנו.

ומה קורה? כל המערכת מתיישרת ונעמדת דום, ואחר-כך גם זוחלת ומקשקשת בזנבה, ומביאה עצמות שמנות - בדיוק ביום שהעסקה הולכת להיחתם. אתמול זה היה פשוט בזאר טורקי: בבוקר התפרסם שטר החזקה לשלושים שנה לשותפויות הגז, כשהם ניהלו מיקוח, וראו וביקשו ותבעו ודרשו - ואנחנו, אתה ואני, הציבור, חברי הכנסת - לא היינו זכאים אפילו לראות את השטר הזה, לשלושים שנה.

זו מתנה אחת שהם קיבלו. כעבור כמה שעות הם מקבלים מתנה שנייה מהממונה על ההגבלים העסקיים. הוא נותן להם להיות מונופול, עם כמה הגבלות קטנות שמשאירות בידיים שלהם תשעים אחוז מהגז הטבעי, מאוצרות הטבע של מדינת ישראל. כל זה - בלי לפקח על המחירים, הם יכולים לקבוע איזה מחיר שיתחשק להם, שיקבע את יוקר המחייה במדינת ישראל. כבר עכשיו הם מוכרים במחיר של שישה דולר כשעולה להם דולר אחד - מתח רווחים של מאות אחוזים. 

והיה עוד דבר אחד - הם גם קיבלו הקלות במס משר האוצר. אבל אז בלילה הם רצו עוד. זה כל מה שקרה. הם רצו מתח רווחים יותר גבוה שיובטח להם.

אזרחי מדינת ישראל לא הפסידו דבר וחצי דבר מהאיומים של חברת וודסייד. אוצרות הגז הם מתנה; הם מאפשרים לנו עצמאות אנרגטית, חשמל מאוד זול, מוצרים זולים - והכל תלוי בכך שהמחירי הגז באמת יהיו זולים, אם המדינה תדע לגרום לכך שזה יקרה. זו מתנה מופלאה שקיבלנו, ומהרגע שקיבלנו אותה יש חבורה של בעלי הון שמתייחסים לזה כשלהם.

השאלה היא - מה מגיע לנו, שהגז הזה שייך לנו, ומה מגיע לכמה טייקונים שעושים סיבוב וחומסים את אוצרות המדינה."

 

לראיון המלא: