"שכר הבכירים - לא נכון, לא מוסרי ולא כלכלי"

11 באפריל, 2014

שלי התארחה בתכנית "סוגרים חשבון" עם עידן גרינבאום, בנושא היוזמה החדשה של שר האוצר יאיר לפיד להגבלת שכר הבכירים

 

"כל אקט, גם אם יש עליו ביקורת, גם אם הוא לא מספיק, גם הוא מאוחר מדי, כל אקט של ניסיון להיאבק בתופעה הבלתי נסבלת הזאת, הלא כלכלית, הלא מוסרית - הוא מבורך בעיניי ועל זה ישר כוח."

כשנשאלה על הסתייגויותיה הוסיפה שלי כי: "שמעתי הרבה ביקורת, אבל לי באופן אישי לא ברור למה רק חברות הביטוח והבנקים. מה ההבדל בינם לבין ניר גלעד (13 וחצי מיליון שקלים)?" על הטענה כי חברות הביטוח והבנקים לוקחים את החלק של הציבור הגיבה: "וממה בדיוק חיה החברה לישראל? גם מהחסכונות שלנו, הרי בסופו של דבר זו חברה ממונפת לעילא ולעילא, וגם מאוצרות הטבע של מדינות ישראל. וכימיקלים לישראל - סטפן בורגס עם משכורת של 20 מיליון שקלים בשנה. בחוזה שלו יש גם שכר לימוד לילדים שלו - קשה לו, הם צריכים מלגות - והוא מאיים בפיטורים. ואני שואלת: למה בהם לא? מה עם הרצל עוזר למשל, מנכ"ל הוט, אתה יודע על מה הוא מקבל בונוס? על זה שהוא העביר עובדים למיקור חוץ והפך אותם לעובדי קבלן. על זה הוא מקבל בונוס! עוול כל כך גדול לא נפטר בזה.

 

כשהנחתי את הצעת החוק בפעם הראשונה, אנשים חשבו ש'מה העניין? זו חברה פרטית'. שכר הבכירים החזירי הוא לא נכון מהמון טעמים. הוא לא נכון כי הוא לא קשור בכלל לביצועים. החברה לישראל, למשל, הפסידה. הוא לא נכון כיוון שזו דרך של בעל השליטה, גם אם הוא בעל שליטה באחוזים מאוד נמוכים והציבור הוא בעצם בעל השליטה האמיתי, גורם לאותו מנכ"ל לעשות מה שהוא רוצה ולפעול נגד טובת החברה. הוא לא נכון גם מפני שאני לא מקבלת את זה שבאותו מקום עבודה, תחת קורת גג אחת, עובד אדם שמרוויח עשרים ושלושה שקלים לשעה ועובד אדם שמרוויח סכומים שאנחנו לא יכולים לדמיין אותם. יש כאן משהו שהוא לא סביר. ונגיד שהחברה נורא מצליחה, הוא לבד עשה את ההצלחה שלה? מה עם העובדים? מה עם המהנדסים, הטכנאים, הפועלים? צריכה להיות איזושהי זיקה. והחוק המקורי אמר פי חמישים! כמה חזיר אתה יכול להיות? אם החברה באמת נורא רווחית ואתה רוצה להעלות לעצמך, סבבה. אבל העלה גם לאחרון העובדים כדי שתהיה כאן איזושהי מראית עין של – מותר להגיד - צדק ומוסר."

 

על התגובות שיצאו נגד המהלך מעולם הפיננסים והביטוח הגיבה שלי: "קודם כל האיומים האלה מטריפים אותי. מה אתם מאיימים? אתם מאיימים שאם תרוויחו רק 200 אלף שקלים תרדו מהארץ? אז תרדו מהארץ, באמת. יש מספיק מנהלים טובים ואנשים מוצלחים שיסתפקו במשכורות גבוהות מאוד ויחיו בכבוד. השאלה היא מה הגבול. כאן החלל הוא הגבול, לא השמיים. בסופו של דבר הם צודקים, כי המהלך של יאיר לפיד אומר שהם ישלמו על זה כאילו זה רווח ולא כאילו זו הוצאה מוכרת. אז חברה שהיא מספיק חזירית כדי לשלם למנכ"ל שלה מיליון וחצי שקלים לחודש, לא תסבול גם את הדבר הזה?

כל מהפכה נקנית בדם ובזיעה, והתודעה הציבורית בעניין הזה לא הייתה בכלל בהתחלה, פשוט לא הייתה. אנשים גם לא הבינו, אנשים אמרו: 'זה חברות פרטיות, שישלמו כמה שהם רוצים'. אפילו לא חלחלה התובנה שזה כסף שלנו, של החסכונות. אני עושה הרבה דברים שהם קשים ואני לא רואה מיד את החלום מתממש, אבל ברור שזה צעד בכיוון ויש כאן משהו שהוא בלתי מתקבל על הדעת. הוא לא מוסרי, הוא לא נכון, הוא לא כלכלי. ולכן אני מאמינה שהציבור יקיא מתוכו את החברות האלה. כנראה שאין בושה. חשבנו שהם יתביישו אם יצטרכו לפרסם את השכר. להפך, הם מתחרים למי יש יותר."

 

לחצו כאן לצפיה בראיון המלא