זכינו בנשיא אוהב אדם, אהוב על הציבור, נקי כפיים ודמוקרט אמיתי, ובונוס: ניקינו לכלוך של שנים. די לקומבינות ולתמיכה במושחתים. הצהרת ההון שלי, וגם וידוי על שגיאות כלכליות. חוק שלנו לנישואים אזרחיים, וארועי הגאווה: לאהבה, לגאווה, לשוויון ולסובלנות

13 ביוני, 2014
איור של עמוס בידרמן לטורו של יוסי ורטר, היום בהארץ
 
שלום לכם חברות וחברים,
 
יחי נשיא מדינת ישראל רובי ריבלין, תחי הדמוקרטיה הישראלית. זכינו בנשיא ממלכתי, אוהב אדם, אהוב על הציבור, נקי כפיים ודמוקרט אמיתי. למרות הקומבינות המכוערות שנרקמו בכל חלקי המערכת הפוליטית סביב מועמדים שאינם ראויים, גברו ההגיון והשכל הישר, והאיש שהציבור רצה אותו – נבחר. השמחה שלי על בחירתו של האיש שנתניהו וליברמן יצאו מדעתם כדי שלא יבחר – היא אישית, מוסרית ופוליטית. 
אני לא מצטערת על הסחי שעלה. להיפך. זה נקיון אורוות במיטבו. כאילו מישהו לקח צינור כיבוי אש ושטף בעוצמה זוהמה של שחיתות שרבים התרגלו אליה. איזה כיף שאחרי הנקיון הזה ובמאבק לא פשוט הטוב וההגון ניצח.
הנה שתי תמונות – אחת במליאה, ברגעי המתח שבין הסיבוב הראשון והשני, והשניה כבר ברוגע, ביום שאחרי, בחדר של רובי.
 
בזכות ח"כים של העבודה. לא אוכל להעלות כאן את עשרות הראיונות שלי השבוע, לפני, בזמן ואחרי, אבל הנה חלק. כאן מייד אחרי נצחונו של רובי, במהדורת החדשות של ערוץ עשר: "... בלי קולות המרכז-שמאל רובי ריבלין לא היה נבחר היום. שישה ח"כים מהעבודה, שלושה ממרץ, וח"כים מסיעות ערביות - נתנו ברובי את אמונם, ובצדק רב ביותר..." לצפיה הקליקו על התמונה:
 
ראיון בערוץ 2 אחרי שפואד הודיע שהוא פורש מהמרוץ בעקבות החקירה, ולפני שתיארתי לעצמי שאנחנו מתגלגלים לאסון נוסף – התמיכה בשטרית:
 
עוד תובנות על הנשיאות, וגם על החוק האוסר חנינת אסירים בראיון הבוקר לאודי סגל ולדני סידס ב 102FM, ולמי שיש סבלנות, ראיון ארוך ברשת ב' מאתמול בלילה, על המרוץ לנשיאות והשלכותיו על יחסי חילונים וחרדים. 
 
חשיפה: השגיאות הכלכליות שלי. אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר. אני מעלה שוב להצבעה את החוק שלי לחשיפת הצהרות הון של חברי כנסת ואישי ציבור.
מה שקרה - כתובת אש שקוראת לחייב את הנבחרים לחשיפה. זו הצעה שאני מעלה כבר כמה שנים שוב ושוב' ובכל פעם יש לה התנגדות אדירה אצל רוב הח"כים. הפעם האחרונה הייתה בחודש ינואר: 19 חכ"ים הצביעו בעד החוק, ו-32 ח"כים הצביעו נגדו.
לציבור יש זכות לדעת על מצבם ועל מפת הקשרים העיסקיים של מי שהם בוחרים בהם.
ממי קיבלו מתנות, כמה דירות הם מחזיקים ברשותם, מי מימן את רכישתן, מה היקף נכסיהם וממה מקור הנכסים, ניגודי אינטרסים, קשרים עסקיים. זה אלף בית של דמוקרטיה ושקיפות. התחלתי בחשיפת הצהרת ההון שלי, אתמול בערוץ 2 אצל יואב לימור וגלית גוטמן, יחד עם אלדד יניב. יש גם תובנות על המירוץ לנשיאות, בתוספת וידוי קטן על השגיאות הכלכליות האישיות שעשיתי:
 
וגם באותו עניין בערוץ 2 בתוכנית הבוקר של אברי גלעד והילה קורח:
 
הנה עוד תקשורת בנושא הזה, וגם ראיון בגל"צ אצל יעל דן, על הנסיונות החוזרים ונשנים להעביר את החוק ועל הארון הנעול שבו מתחבאות הצהרות ההון, ראיון בערוץ הכנסת אצל אורית לביא נשיאל, ובמיוחד אני ממליצה להאזין לראיון שלי בגל"צ מאתמול, אצל ספי עובדיה ויועז הנדל, על הנסיון לכנות את השיח על המאבק בשחיתות "שנאת עשירים": "אין כאן שום שנאת עשירים. המושג הזה הוא המצאה. דווקא מאוד אוהבים אצלנו עשירים, והם נהנים בישראל ממעמד מאוד רם - הרבה יותר מאשר אליטות אינטלקטואליות, סופרים ואנשי רוח. כל הבכי והנהי הזה של 'אוי ואבוי, העשירים המסכנים, אנחנו מדברים עליהם לא יפה, בסוף הם כולם ילכו מפה ומה נעשה בלעדיהם' הוא קשקוש, המצאה של קבוצה מאוד קטנה שרוצה לגונן על עצמה. אין שום פסול בעושר. אבל שחיתות זו שחיתות, עבריינות זו עבריינות, ודינה להיות מוקעת". האזינו לראיון.
 
 
ארועי חודש הגאווה הגיעו לשיאם היום במצעדים בכל רחבי הארץ. כידידת הקהילה זה עשרות שנים, מדהים ומשמח לראות איך ההומופוביה בארץ ובעולם הולכת ומובסת. ובכל זאת, יש לנו עוד הרבה מאוד עבודה. השבוע הנחתי על שולחן הכנסת הצעת חוק נישואים אזרחיים, יחד עם כמעט כל הח"כים של העבודה. זו הצעת חוק מפורטת ויסודית, שהכנתה נמשכה שנה, ליצירת מסלול לנישואים אזרחיים בנוסף למסלול הנישואים האורתודוכסי. היא נוסחה בידי המרכז הרפורמי לדת ומדינה והחוג הגאה של מפלגת העבודה. מטרתה: לאפשר לכל זוג בישראל, בלא קשר למינם של בני הזוג, דתם או מעמדם האזרחי - להינשא ולהתגרש במסלול אזרחי, אצל רשמי נישואים, על כלל הזכויות המשפטיות והחברתיות הנובעות מכך. השבוע הצגתי את החוק באירוע "מדברים על נישואים אזרחיים" של המרכז הרפורמי לדת ומדינה בירושלים, שארגנה רכזת השטח של המרכז הרפורמי, טל אביטבול.  
 
וזה מאתמול- קוקטייל מצעד הגאווה / יום האהבה במרכז הגאה בגן מאיר, פאנל עם הח"כים ניצן הורוביץ ממר"צ ועופר שלח מיש עתיד, בהנחיית גל אוחובסקי. 
 
את החוג הגאה המעולה שלנו מובילים יחד יו"רית ויו"ר – מייסד החוג ניב סוניס, ונועה גולני, והנה לקינוח עוד עבודה של החוג - מאגרי מידע על תורמי דםשאילתא שהגשתי לשרת הבריאות ותשובת השרה.
 
זה תענוג גדול לראות חוק אחרי כל גלגוליו כשהוא יוצא לדרך ומשפר את חייהם של בני אדם, במקרה הזה קשישים מקבלי גמלת סיעוד. החוק שלי ושל חיים כץ שכבר נכנס לספר החוקים, מאפשר לקשישים לדלג על חברת כוח האדם שגוזרת קופון בדרך, ולהעסיק ישירות את מטפליהם עם יותר כסף שנשאר הן לקשיש והן לעובד. הכל כמובן תחת בדיקה קפדנית שאכן הקשיש מקבל את הטיפול הראוי. היה קשה להעביר את החוק בגלל לובי חזק מאוד של חברות הסיעוד. הנה כאן החוק כבר בביצוע:
 
מבזקים. זה היה שבוע מאוד אינטנסיבי, לכן אתן כאן עוד רצף דווחים על נושאים שונים, אם אתם מתעניינים פשוט הכנסו ללינקים. המדינה מנפיקה את שארית אחזקותיה בבנק לאומי, ואני מתנגדת, למרות שמסלול המכירה סביר. הנה חלק מדברי בועדת הכספים, שימו לב לקטע מדהים – יום לפני הבחירות לנשיאות, ורובי ריבלין יושב ועובד בועדה כאילו אין לו בחירות מחר. עובדי כתף אל כתף, שאילתא שהוגשה לשר האוצר, יחד עם ניר שחר, ותשובת השר. קריטריונים לתמיכה בעמותות - שאילתא שהוגשה לשר הדתות בעקות דיווחים על אפליית עמותות היהדות המתקדמת במשרדו, ותשובת השר. מורי קבלן, שאילתא שהוגשה לשר החינוך ותשובת השר. תמלוגי המדינה מפוספטיםשאילתא לשר האוצר יחד עם לקסי ואפי מיכאלי, ותשובת השר. 
 
שימוע ציבורי – קוראים להעסקה ישירה אירוע מרתק של הקואליציה להעסקה ישירה, עם הרוח החיה לילי בן עמי. הדברים שאמרתי שם בעמוד הקואליציה, וגם תמונות:
 
ברכות לתמר אוחנה, שנבחרה לתפקיד יו"ר תא אופק, התא הפעלתני של מפלגת העבודה באוניברסיטה העברית . תמר לומדת עבודה סוציאלית ומדע המדינה, היא רכזת פרויקט "עושים שכונה" בארגון רוח חדשה, וגם היתה קצינה במגל. בהצלחה! 
 
וברכות גם לענבר הוכברג, היו"ר החדשה של תא דור חדש, התא של מפלגת העבודה באוניברסיטת תל אביב. מדהים, אבל תמר היא האשה הראשונה שנבחרת לראשות התא זה 31 שנים! ענבר היא סטודנטית למדעי המדינה וביולוגיה. מאורסת לטל חכים שהכירה בפעילות התא, פעילה מרכזית במפלגה ובאגודת הסטודנטים בתל אביב. בהצלחה!
 
שיר לשבוע הספר: קינת ילדינו המוחמצים. לכבוד שבוע הספר, המלצתי לכם בשבוע שעבר על ספר חדש, "פרקליטי העשוקים" של יובל אלבשן, והשבוע אני ממליצה על שיר חדש. בגלי צה"ל בקשו ממני לקרוא שיר של משורר אהוב, ובחרתי ב"קינת ילדינו המוחמצים" של ירדן בן צור הצעיר והמוכשר מאוד. כאן תוכלו לשמוע אותי קוראת את השיר, וכאן לקרוא אותו בעצמכם: 
 
קִינַת יְלָדֵינוּ הַמֻּחְמָצִים
 
לֹא חָרַטְנוּ אֶת שְׁמוֹתֵינוּ עַל סַפְסַל הָעֵץ
וּטְבִיעוֹת כַּף רַגְלֵנוּ בַּחוֹל נִמְחוּ זֶה מִכְּבָר;
לֹא יָצַקְנוּ לִבְבוֹתֵינוּ לַעֲדִי־זָהָב נוֹצֵץ
וְלֹא תָּלִינוּ לְרַאֲוָה עַל צַוָּאר;
לֹא הִקַּזְנוּ אֶצְבְּעוֹתֵינוּ בִּבְרִית דָּמִים;
לֹא הִקְפֵּאנוּ (לְפֵיְסְבּוּק) תְּמוּנַת אֹשֶׁר נִצְחִי,
אַךְ בְּלֵילוֹת הַשָּׁרָב הַחַמִּים -
הִקַּזְנוּ גַּם חֵלֶב גַּם יֶזַע גַּם בְּכִי.
 
וּמְסַפְּרִים בְּפֶתַח תִּקְוָה
שֶׁבְּשָׁעוֹת מְסֻיָּמוֹת שֶׁל הַיּוֹם
בֵּין רְחוֹב עֵין גַּנִּים לְפִּנְחָסִי
פִּתְאוֹם
מֵאַבְנֵי הַמִּדְרֶכֶת עוֹלָה מִין רִנָּה
חֲרִישִׁית, וְאִם מַטִּים אֶת הָאֹזֶן
הֵיטֵב אָז שׁוֹמְעִים שִׁיר קִינָה.
וְרַחַשׁ קַדְמוֹן מְנַגֵּן בָּעֵצִים -
זוֹ קִינַת יְלָדֵינוּ הַמֻּחְמָצִים.
 
שבת שלום,
שלכם,
שלי