יחימוביץ': המבצע הזה, ככל שהוא חיוני צריכה להיות לו אסטרטגיית יציאה

21 ביולי, 2014

ח"כ יחימוביץ' התראיינה לחדשות ערוץ 10 על מבצע "צוק איתן": "קודם כל ההסכמה של ישראל לאותה הפוגה הומניטרית בסג'עייה הייתה מאד מאד נכונה, וכמוה גם הקמת בית החולים בסמוך לרצועה, כי יש בשתי ההסכמות האלה- גם אם ההפוגה הופרה בידי החמאס, בפעם השלישית כבר- הדבר הזה נזקף לזכותנו ומעניק לנו איזשהו אורך נשימה וגם שקט, בוודאי בזירה הבינ"ל. וגם יש כאן לא רק אמירה אלא גם מעשה, בהקמת בית החולים המאולתר בסמוך לרצועה, עם כל הכוח וכל מה שיש לנו לתת בתחום הרפואה והצלת חיי אדם, יש בה מסר מאד חשוב: יש בה הבדלה בין החמאס כארגון טרור רצחני לבין אזרחים חפים מפשע. וברגע שישראל נוקטת שני צעדים כאלה ביום אחד, מדמם, עתיר אבידות, אז יש לזה משמעות".

"המבצע הזה, ככל שהוא חיוני, ככל שאנחנו כאופוזיציה ציונית מצדדים בו, ככל שהענקנו גיבוי לראש הממשלה בגלל התנהלותו המתונה, צריכה להיות לו- ואני לא מחדשת כאן- אסטרטגיית יציאה והוא צריך להסתיים. נקודת המוצא- והיא נקודת המוצא שמלכתחילה הוצבה על ידי הקבינט המדיני בטחוני- גרסה שאנחנו לא נצליח, למרבה הצער, למגר את החמאס. לא הייתה פנטזיה כזאת, מלכתחילה דובר על מכה קשה ואנושה ועל שקט שיושג לתקופה ארוכה. ולכן גם בגלל היעדים הרציונלים שהוצבו מלכתחילה, לכן יש גם התכנסות בקונצנזוס כזה סביב המבצע. למרות שאני מניחה שיש חלקים גדולים בציבור שהיו רוצים לשמוע אמירות הרבה יותר נחרצות וחד משמעיות כמו "מיגור החמאס" וכן הלאה, אבל הרציונליות כאן היא טובה, היא מרגיעה, היא לא מייצרת ציפיות שלעולם לא יתממשו. אנחנו כן צריכים אמנם להשיג את מקסימום הייעדים המבצעיים, ככל שנכה בחמאס כן ייטב, ככל שיפוצצו יותר מנהרות כן ייטב. אבל מוכרחים כל הזמן לדעת ששעון החול שלנו גם בזירה הבינ"ל אוזל- כי למרות שיש התייצבות של ראשי מדינות, של ארה"ב, של מדינות אירופה, לימיננו, וגם של הגוש המתון בעולם הערבי, בכל זאת תמונות של החלש יותר הן תמיד משכנעות יותר, ולכן אני מניחה שהקרדיט שאנחנו מקבלים באיזשהו שלב יאזל ולכן צריך להספיק כמה שיותר, אבל לדעת שנקודת היציאה היא נקודה שתיעשה באיזשהו סוג של הסכם".

"גם ה-10 ימים שקדמו לכניסה הקרקעית, שבהם ישראל הפעילה את מלוא הרצון הטוב, ופעלה בשיקול דעת ולא יצאה למלחמה תוך לילה אחד כפי שהיה במלחמת לבנון השנייה, גם זה- בעיקר להורים, לא רק לחיילים- יש עכשיו עשרות אלפי הורים דואגים, לא ישנים, עיניהם טרוטות, הם בחרדה תמידית- לכן העובדה שחיכינו זמן יחסית רב עד ההחלטה הזאת על הכניסה הקרקעית, יש לה אפקט מאד משמעותי על יצירת קונצנזוס על מהלך כזה".

"במידה רבה אנחנו כבר לא רואים יותר מלחמות של צבא בצבא. העורף מעורב- גם בצד שלנו, העורף בסופו של דבר סופג את המכה, והסיטואציה נעשית עוד יותר מורכבת כשבכלל לא בטוח שהחמאס רוצה לנצח. הרי הוא יודע שהוא לא יכול לנצח, הוא יודע שהוא יובס, זה ברור לחלוטין שהצבא הישראלי- שהוא אחד הצבאות הטובים בעולם- בכלל 'לא כוחות' מול ארגון הטרור הזה, ויכול להיות אפילו שהוא רוצה להיות מובס והוא רוצה שישראל תהיה ברצועה כדי שהוא יוכל לחזור ל'אסנס' שלו, לבסיס שלו, כארגון טרור, ולהפסיק למשול ולגבות מיסים ולהיות אחראי על כל התחזוקה של כמעט 2 מיליון איש, לכן זה הופך את הסיטואציה להרבה הרבה יותר מורכבת".

"התפקיד של מנהיגים הוא לראות את התמונה הגדולה, שהיא מעל לצבא, מעל לקרב הנוכחי, מעל למבצע הנוכחי, והתמונה הגדולה טמונה בסופו של דבר במישור המדיני. יש לנו מתוך המבצע הזה- שיש בו קורבנות ואבידות וכאב רב מאד- יש בו גם הזדמנות כיוון שנוצר כאן ציר מאד משמעותי בתוך העולם הערבי שהוא איתנו והוא יכול להיות פרטנר, והכוונה גם לסעודיה וגם למצרים- כמובן שזה מדהים מה שקורה עם מצרים, וגם לאמירויות, וגם לרשות הפלסטינית כשאבו מאזן כאן הוא בעצם אחד המתווכים המשמעותיים במשבר, את ההזדמנות הזאת צריך לקחת כדי שלא נצטרך למצוא את עצמנו בעוד מבצע בעוד זמן קצר". 

לצפייה בראיון המלא לחצו כאן