"יישובי עוטף עזה חייבים לקבל סיוע כלכלי"

12 באוגוסט, 2014

שלי השתתפה במשדר מיוחד בוואלה עם הילה קובו, בצל המגעים להפסקת האש בין המשלחת הישראלית לפלסטינית בקהיר.

"ישראל צריכה לקחת יוזמה ולא להיגרר אחרי חמאס. עלינו לכנס ביוזמתנו ועידה בינלאומית עם הגורמים המתונים, ולמנף את ההזדמנות שנוצרה. פתרון של שנים לא יושג בשיחות האלה, אי אפשר להיענות לדרישות הפומפוזיות לנמל ימי, כי לא יתכן שמי שמדבר איתנו, אבו מאזן, חוטף מכות ומי שיורה עלינו, חמאס, מקבל פרסים. כרגע אנחנו רוצים הפסקת אש – למעט קומץ שרוצים להשיג את כל תאוותם, לכבוש את עזה ולהישאר בה כמה שנים.

היום שומעים פוליטיקאים, אפילו בימין, שמבינים שאבו מאזן הוא הפתרון. ברור שאם היינו יכולים לבחור את האויבים ואת השותפים שלנו – היינו בוחרים שותף חזק, ששולט ב-100% ואולי גם ציוני. אבל במצב הקיים באזור, כשאת שמה אותו מול מוחמד דף, אבן מאזן הוא בהחלט הפרטנר שלנו."

לגבי הדיונים התקציביים המתקיימים בעקבות המלחמה, אמרה כי "היישובים הסמוכים לגדר צריכים לקבל לפני הכול חיזוק כלכלי. ניתן לראות שהיישובים המבוססים יותר החזיקו מעמד במבצע. בקיבוץ בארי למשל, כמעט שלא הייתה עזיבה. יש לנו נטייה להיות נורא נדיבים בקשר לתקציבים ביטחוניים, אך לגבי תקציבים לתחומים אחרים נוהגים בקשיחות. בכל מקרה, קיצוץ בתקציב הביטחון אינו מתקבל על הדעת כרגע.

 
"אני לא מקבלת את התזה שבגלל המלחמה אין כסף לדברים אחרים. העובדה שאין כסף לרווחה ולחינוך היא אידיאולוגיה. לשלישיית נתניהו-לפיד-בנט, שמבחינה כלכלית לפחות חולקים את אותן דעות - רוצים להקטין את השתתפותה של המדינה. זאת תפיסת העולם שלהם. ישראל היא מדינה עשירה, לא ענייה. שום דבר לא יקרה אם הגרעון יעלה קצת. אנחנו עדיין מתחת למדינות ה-OCED ברמת הגירעון, אבל במספר העניים אנחנו מובילים".