"נוצר סוג חדש של אופק מדיני"

14 באוגוסט, 2014
שלי התארחה בערוץ הכנסת לראיון עם עידו פוס, במקביל למגעים על הפסקת אש המתקיימים בקהיר. 
 

"יש כמה וכמה הזדמנויות כאן. החיזוק של אבו-מאזן זה דבר שהיינו צריכים לעשות אותו מזמן, ולו היינו עושים זאת - ואפילו נחזור הרבה שנים אחורה, להתנתקות, אלמלא זה היה צעד חד-צדדי, והיינו נותנים את הכח בידיו של אבו-מאזן - מן הסתם לא היה החמאס שולט היום ברצועה. 

אבו-מאזן התגלה לאורך השנים כמי ששולט בשטח שבתחום סמכותו ושליטתו. היחסים בין כוחות הבטחון הישראלים לבין המשטרה של הרשות הפלסטינית וכחות הביטחון שם הם יחסים מאוד פוריים והדוקים. 

ומעבר לעניין המיידי, באמת נוצר כאן סוג חדש של אופק מדיני - שכולל כבר מדינות ערב נוספות."

 

על המשך הגיבוי לראש הממשלה באם יימשך המבצע, אמרה: "הגיבוי ניתן למבצע צבאי שהיה מוצדק, כי שום מדינה ריבונית לא יכולה לשאת ירי טילים עליה, מנהרות טרור שמופנות לפיגועי טרור קשים כלפיה, וגם כיוון שהתנהגותם של ראש הממשלה ושל שר הבטחון הייתה שקולה, רציונלית ומחושבת, בוודאי לא אמוציונלית או קיצונית.

כל דבר לגופו. יש בהחלט סבירות שאם בעל כורחנו ניגרר לסבב נוסף - יקבל ראש הממשלה את הגיבוי הזה, אבל אנחנו לא נותנים גיבוי לאפס צעדים מדיניים. ואני אחזור ואגיד את זה: נוצרה הזדמנות חדשה, שלא הייתה קודם, של גוש מדינות מונות במזרח התיכון - שאנחנו נכללים בו כפרטנרים. מדובר גם בסעודיה, גם בירדן, גם באיחוד האמירויות, גם במצרים, גם ברשות הפלסטינית. יש כאן הזדמנות חדשה שחייבים לקחת בשתי ידיים, להחזיר לעצמנו שליטה על מה שמתרחש - מדינית ובטחונית, ולהפסיק להיגרר לסבבים שהחמאס קובע בשבילנו."

 

לגבי ההחלטה האם לשתף פעולה עם ועדת החקירה של האו"ם, אמרה שלי: "אנחנו צריכים לשקול את זה ממש בכובד ראש, מדובר בועדת בדיקה שכבר טעמנו מטעמה הרע והמפלה. אנחנו גם יודעים מה עמדותיו של מי שעומד בראשה. צריך לבדוק את הסוגייה הזו היטב."

 

לחצו כאן לצפייה בראיון המלא.