"בין לפיד לנתניהו אין ויכוח אמיתי על מהות התקציב - שניהם רוצים לקצץ כמה שיותר"

14 בספטמבר, 2014
האזינו:

שלי התראיינה ליומן הבוקר בגלי צה"ל על מאבק התקציב בין ראש הממשלה ושר האוצר, ואמרה כי היא אינה רואה מחלוקת אמיתית על התקציב. כמו כן התחייסה למצבה הפוליטי של מפלגת העבודה.

"אני לא רואה פלונטר תקציבי פוליטי אמיתי. אני גם לא רואה את הסכסוך המקומי הזה מוביל להקדמת הבחירות. לא לנתניהו ולא ללפיד יש אינטרס להקדים את הבחירות. ואני לא רואה פלונטר כי בין לפיד ונתניהו אין ויכוח אמיתי על מהות התקציב. שניהם רוצים לקצץ כמה שיותר בתקציב המדינה, לקצץ כמה שיותר בחינוך, ברווחה, בבריאות ולהמשיך מדיניות שהולכת ומכווצת את כל מה שהוא מדינת ישראל, ומרחיבה פערים.

צריך להפריד בין סכסוך מקומי על אגו ועל הישגים מקומיים שיותר קשורים לקמפיין לבין מחלוקת עמוקה על השקפת עולם. אנחנו לא רואים כאן את לפיד ונתניהו מקיימים דיון נוקב על הקיצוץ הרוחבי בתקציב, שמצמצם עוד יותר את שירותי הרווחה, החינוך והבריאות. אנחנו לא רואים אותם מתדיינים באמת על העובדה שחצי מהעובדים במדינת ישראל מרוויחים פחות מ-6000 שקלים. כל הדברים האלה הם בסדר גמור מבחינתם.

לכן הויכוח כרגע הוא על סיפור מע"מ אפס של יאיר לפיד. אפשר להתווכח עליו. אני כמובן חושבת שזאת איוולת גמורה שגוזלת מהתקציב שלושה מיליארד שקלים שלא יועילו בדבר ובחצי דבר. אבל בסופו של דבר, אם אתה שואל אותי, הם יישרו ביניהם את ההדורים, ויישור ההדורים הזה לא יהיה לטובת הציבור ישראל אלא לרעתו משום שלאחריו אנחנו נישאר עם אי שוויון גדל, עם קיצוץ הרבה יותר עמוק בחינוך, בבריאות, בביטחון הפנים וברווחה והם יוכלו להמשיך לשבת בקואליציה חסרת משמעות.

במקביל לדיון על הקיצוצים בתקציב ומאיפה הכסף – אגב, יש לזה תשובות רבות – יש בכלל דיון היום על 'טיוב אספקת שירותים חברתיים ע"י המדינה במיקור חוץ ב-10 מיליארד שקלים בשנה'. כלומר הפרטות, כלומר מיקור חוץ, כלומר יותר עובדים סוציאליים ומורים שהם עובדי קבלן, וזה מה שהם רוצים בסופו של דבר. זו האמת הצרופה, ואין כאן ויכוח גדול."

האזינו לראיון המלא: