"התפיסה שהביטחון קודם לכל היא אווילית. בשביל ביטחון צריך שתהיה קודם כל מדינה"

15 בספטמבר, 2014
האזינו:

שלי התראיינה ברדיו ללא הפסקה אצל בן כספית ואריה אלדד, ודיברה על הקיצוצים הרוחביים בתקציב ומימון הוצאות צוק איתן.

"כשמדינת ישראל הוקמה והיה צריך להקים צבא יש מעין, בן גוריון גם הקים צבא וגם חוקק את חוק חינוך חובה חינם בלי שקל בקופה. כיוון שעל זה מושתת מדינה בסופו של דבר. גם על הביטחון, אבלה ביטחון בא כדי לגונן על המדינה. קודם כל צריך שתהיה מדינה, בשביל שיהיה על מה לגונן. לכן התפיסה שהביטחון קודם לכל היא תפיסה אווילית בעיני. הביטחון מגן על משהו קיים, הוא לא בא במקום הקיים.
הניסיון להגיד לנו שזה או זה או זה לא מקובל עלי. 60 מיליארד שקלים, תקציב הביטחון, נועדו בדיוק לאיומים האלה. למה תקציב הביטחון כל כך גדול, ולמה שום מדינה לא מתמודדת עם עומס תקציבי כזה של תקציב ביטחון על כלל ההוצאות שלה? כיוון שאנחנו מלכתחילה התקציב נועד לפתור את האיומים מול החיזבאללה, החמאס, מול אירן ומול כל האיומים שיש לנו ויש הרבה איומים. לכן כל פעם לבוא ולהגיד בהפתעה שיש איום מכאן ומכאן ולכן צריך עוד כסף למערכת הביטחון, מלכתחילה הלוגיקה שלו לא נראית לי כי תקציב הביטחון גדול כדי להתמודד עם כל האיומים האלה.
את צוק איתן צריך לשלם, זה ברור, זה עולה כסף. אני לא מתווכחת עם העובדה שצריך לממן את צוק איתן, כמובן לא במספרים שצה"ל מדבר עליהם. אבל אני מתקוממת נגד העובדה שכל בור שנוצר, בין אם כתוצאה של מבצע צבאי או מלחמה ובין אם כתוצאה של תדהמה כללית במערכת שלא יודעים מאיפה הבור, תמיד תמיד מי שנדרש לכסות את הבור זה העניים ומעמד הביניים הנמוך. משהו כאן מטורף לחלוטין. זה בלתי נתפס. מה המשמעות של הקיצוץ של שני מיליארד השקלים בבסיס התקציב, הקיצוץ הרוחבי ברווחה, בחינוך ובבריאות? מי משלם את הקיצוץ הזה? עשירים? מעמד בינוני גבוה? לא, רק מי שנזקק לשירותי רווחה. רק מי שלא יכול כמונו לשלם שיעורים פרטיים לילדים שלו כשמערכת החינוך מתכרסמת ומתרסקת בגלל הקיצוצים הרוחביים. מי שלא יכול להרשות לעצמו ביטוחים משלימים ומושלמים ופרטיים ונזקק לשירותי בריאות בסיסיים. לכן הקיצוץ הרוחבי, הקטנת המדינה והקטנת התשלומים האזרחיים כשאנחנו כבר במקום האחרון – יש כאן משהו שהוא לא הגיוני."

להאזנה לראיון המלא לחצו כאן: