יחימוביץ': "מזעזעת אותי הקלות הבלתי נסבלת שבה חצה עופר עיני את הקווים"

2 באוקטובר, 2014

על עפר עיני ודיסקונט. מזעזעת אותי עצם העובדה, אבל גם הקלות הבלתי נסבלת שבה חצה עופר עיני את הקווים, ממי שעומד בראש מאבקי עובדים ליצוג הנהלת דיסקונט שמבקשת לפטר עובדים.

אפילו ניר גלעד, שתמיד בקרתי אותו בחריפות, הצטנן שלוש שנים תמימות מרגע פרישתו מתפקיד החשב הכללי באוצר (שם העניק מתנות נדיבות למשפחת עפר) ועד שעבר לעבוד בשרות המשפחה, כמנכ"ל החברה לישראל, בשכר עתק.

אלה נורמות קלוקלות של משרתי ציבור ונבחרי ציבור, שעליהם אמור הציבור לסמוך ובהם לבטוח שייצגו אותו נאמנה. סוג כזה של מעבר פוגע באמון הזה וסודק אותו, בוודאי שהוא סודק את האמון בהסתדרות ומחליש אותה. כל העבודה הנפלאה של התאגדויות חדשות, כל המאבק המוצדק מאין כמותו, נגד הפיכתם של העובדים החלשים ביותר בדואר לעובדי קבלן – כל אלה סופגים מהלומה.

הרי ברור לגמרי שעיני מודע היטב לאסטרטגיה של הועד לקראת הפיטורים הצפויים. הוא לא נשכר לתפקיד של מתווך או מגשר אלא כיועץ להנהלה במשא ומתן קשה שיש בו שני צדדים. הוא בקיא ויודע את כל המידע של צד העובדים, וקשה להניח שלא ישתמש במידע הזה במשא ומתן.

לא מעניין אותי שועד עובדי דיסקונט "נתן ברכתו". אין לשום ועד ולשום התארגנות עובדים זכות וסמכות להעניק ברכה לצעד מחפיר כזה. צעד שגורם נזק נוראי ללגיטימציה של העבודה המאורגנת, שגם ככה נתונה תחת מתקפה של אינטרסנטים שרוצים שכולנו נהיה עובדי קבלן.

אפילו נסיון טשטוש מנומס אין כאן. הכל בבוטות. ההנהלה מאשרת ששכרה אותו כ"יועץ ליחסי עבודה" לקראת פיטורי 230 עובדים! כך, בלי לגמגם.

כל מי שהעבודה המאורגנת יקרה ללבו חייב להסתייג באופן חד וברור מהמהלך הזה.