שלי על מסקנות ועדת ששינסקי: "מבטיחה לעשות הכל כדי שהמסקנות האלה לא ישחקו ואף יוחמרו"

24 באוקטובר, 2014

שלי התראחה בתוכנית "סוגרים חשבון" בטלוויזיה החינוכית עם עידן גרינבאום ודיברה על מסקנות וועדת ששינסקי 2 בעניין התמלוגים על אוצרות הטבע של מדינת ישראל:

"אני לא מקבלת את המילה "פופוליזם" כאן. מה פופוליסטי בלהגיד שחברה שהרוויחה 5.7 מיליארד שקלים יכולה להרוויח אולי 5.3 מיליארד שקלים ולא לפטר עובדים? מה פופוליסטי בזה? כל הרווחים האלה מגיעים ממשאב טבע ששיך למדינה. שוב, חשוב נורא להגיד. האשלג, הברום וכל הפוספטים לא הומצאו במעבדות של משפחת עופר. הם פשוט שם. הם שלנו. כיל  אפילו לא משלמים כסף על כרייה. הם פשוט שולים את זה מים המלח.

החברה הזאת מפיקה את הונה ממשאב טבע. מה היא תעשה, תיקח את ים המלח, תשים אותו על מטוסים ותעביר אותו למדינה אחרת? הרי איום העזיבה הוא איום סרק. ועוד דבר – הם משקרים. משטר המיסוי בישראל הוא המקל ביותר ולא סתם הם נלחמים כמו אריות כדי שהנתונים האמיתיים על הרווח והמיסוי מכל חברה שלהם באתיופיה או באירלנד לא יתפרסמו כאן.  אלה סודות עסקיים. אנשים לא יודעים את זה, אבל זה נתונים חסויים וגם לחברי ועדת ששינסקי אסור לחשוף את הנתונים. למה? כי אז אולי נגלה שבישראל הם מקבלים דווקא הקלות מאוד גדולות, ולכן התשלום הזה של 3% זה תשלום שמשלמים אותו במדינות אחרות.

המסקנות האלה הן מסקנות חלשות ומרוככות, ואני לא מאשימה לרגע את ששינסקי. פרופסור ששינסקי הוא אדם אמיץ, אבל הוא לא יכול לעבוד לבד בלי גיבוי. הוא תחת מכבש של לחצים כבר שנה וחצי. הפרקטיקה של איך שהחברות האלה עובדות אומרת שהמסקנות האלה ישחקו עוד. אני מתחייבת לעשות הכל בכנסת במהלך החקיקה כדי שלא רק שהן לא ישחקו אלא שהן אפילו יוחמרו."

לצפייה בראיון המלא:

לצפייה בריאון המלא ביוטיוב לחצו כאן.