שלי לממונה על ההגבלים העסקיים: "תעשה את מה שאתה צריך במונופול הגז והמחירים ירדו בצורה משמעותית"

27 באוקטובר, 2014

בדיון בוועדת הכספים של הכנסת בנושא יוקר המחייה פנתה שלי לממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה, בבקשה שיפעל גם כדי להגביל את המונופול על הגז הטבעי כדי להוריד את יוקר המחייה בישראל:

"שמעתי אותך, דיוויד, אתה אומר את כל המילים הנכונות. אתה מצייר כאן מאבק בלתי מתפשר במונופולים ואתה נדמה בעיני למי שמגרף עלים אבל לא חופר בורות. כי הפטרת ככה כבדרך אגב את העניין של מונופול הגז הטבעי בשורה אחת יחד עם תחליפי מזון ועוד שאר מוצרים. כשאני לא מאמינה שאני צריכה להסביר לך שמחירי הגז הטבעי ההשפעה שלהם על מחירו של כל מוצר שאנחנו צורכים היא השפעה מרחיקת לכת. תוותר על המלחמה על כל הדברים האלה – אני לא אומרת את זה באמת, כן? – שים בצד את המלחמה על כל רשימת המכולת הארוכה שנתת לנו ותעשה את מה שאתה צריך במונופול הגז, והמחירים ירדו בצורה משמעותית. תסתכל על המספרים, זה דבר שהוא מטורף. הוא זועק לשמים לעומת כל השוואה של מוצר אחר למדינות אחרות.

עלות הייצור של יחידת אנרגיה לשותפות הגז של תשובה ונובל אנרג'י היא דולר, וזו הערכה מוגזמת כי יש מומחים שיגידו לי שזה רק 80 או 90 סנט. המחיר שהם גובים הוא 5.87 דולר ליחידת אנרגיה, כשהמחיר התחרותי שבו הם יוכלו להרוויח מאוד יפה היה 2.54. בשעתו ששינסקי קבע שרווח נורמטיבי הוא רווח של 18%-20%. אתה יודע כמה רווח הם עושים? 400%! ואיפה אתה הממונה על ההגבלים העסקיים? במקום להילחם בהם אתה נותן להם פטור מהסדר כובל. מצד אחד אתה נותן להם אישור להיות מונופול, להחזיק ב-90% מעתודות הגז של מדינת ישראל ומצד שני אין פיקוח על המחירים. יש פיקוח על מחירי השמנת המתוקה, אבל אין פיקוח על המחיר הפרוע הזה.
אי אפשר להפקיר את העניין הזה, שהוא בבסיס יוקר המחיה במדינת ישראל. איפה אתה? זה היעוד הכי חשוב שלך כדי לשלוט על יוקר המחיה במדינת ישראל."

לצפייה בקטע המלא:

לצפייה ביוטיוב לחצו כאן.