שלי על הקלטת אולמרט: "סטירת לחי מצלצלת בפניו של כל מי ששלטון החוק יקר לו."

5 בנובמבר, 2014

שלי התארחה בתוכנית "אולפן פתוח" בערוץ בהנחייה אורלי לביא-נשיאל ביחד עם מנכ"ל לשכת עורכי הדין עו"ד גיל סלומון והשופטת בדימוס עדנה בקנשטיין, והתייחסה להקלטות אולמרט שנחשפו לאחרונה ע"י שולה זקן. מתוך דבריה:

"לא הופתעתי. אני מכירה את כל פרשות אולמרט על בוריין. אני עוקבת אחריהן כבר הרבה שנים ומעולם לא נשבתי בקסמו. תמיד ידעתי שהוא מושחת. אני אומרת את זה בפשטות. יש פרשיות הרבה יותר מורכבות וחמורות שחלק מהן בכלל לא הגיעו לכדי אישום – כמו פרשת בנק לאומי, פרשת מרכז ההשקעות וכן הלאה. אבל יש משהו כאן בברוטליות, בתמונת הפשיעה הקשה שנפרשת לפנינו בצורה כל כך פלסטית שמנגישה את עוצמת העבריינות. ראש ממשלה לשעבר, אדם שהיה מופקד על ביטחון ישראל, על כל רכיב מרכיבי חיינו יושב כאחד החלפנים והפושעים ומעביר כסף לסעייניתו – שגם היא עבריינית לא קטנה בפני עצמה, ומאיים עליה. אלה דברים שהם באמת בדיעבד בלתי נתפסים. זאת סטירת לחי מצלצלת בפניו של כל מי ששלטון החוק יקר לו.

אני לא שופטת ולא עורכת דין. לציבוריות יש משמעות מאוד גדולה מעבר להפללה. כי הרי בסוף על מה אנשים נשפטים והולכים לכלא? לא רק כדי להעניש אותם באופן אישי, אלא גם כדי לשדר מסר חינוכי, מוסרי וחוקי לציבור. ולכן יש חשיבות גדולה לתיווך, להפשטה של הדבר הזה בעיני הציבור. הציבור צריך להבין למה ראש ממשלה יושב על ספסל הנאשמים, למה כנראה ראש ממשלה ילך לכלא. הציבור צריך לבער את השחיתות מקרבו. הציבור צריך לדעת שכשהוא בוחר מנהיגים בין היתר הוא צריך לשפוט אותם על סמך ניקיון כפיהם. לכן מעבר לעניין הראייתי יש כאן חשיבות.

שרת המשפטים דיברה באיזה כנס ולכאורה התייחסה לעניין אולמרט. היא דיברה באופן מאוד כללי, רק שהמילה "אולמרט" לא נשמעה. היא מדברת באופן כללי על השחיתות. אני מצפה משרת המשפטים ציפי לבני להגיב. זה לא מועדון חברים, זו המדינה שלנו. אני מצפה משרת המשפטים, גם משותפים שלו לשעבר וגם מיריבים שלו – אני מצפה מכל מנהיגי המפלגות מבנימין נתניהו ראש הממשלה, מראש המפלגה שלי יצחק הרצוג, מראשי מפלגות בכל הקשת הפוליטית לומר את דברם. להגיד אמירה מוסרית ברורה."

לצפייה בקטעים ערוכים מתוך התוכנית:

לצפייה בקטע ביוטיוב.

לצפייה בתוכנית המלאה בערוץ היוטיוב של ערוץ הכנסת.