רצח רבין: לא לעדן את ההיסטוריה. לא נשכח ולא נסלח. קלטות אולמרט: מבעית שהמדינה שלנו נשלטה בידי פושע. וגם - מאיימים, מתעשרים, מפריטים. ולקינוח: תינוקות סוציאל-דמוקרטים.

7 בנובמבר, 2014
שלום לכם חברות וחברים,
 
19 שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין. התלבטתי השבוע אם להעלות לפייסבוק את התמונה הזאת, שבה נראה בנימין נתניהו באחת ההפגנות שקדמו לרצח רבין, הפגנה שארון מתים נישא בה. 
 
החובה לזכור ולא לשכוח. יש תמונות קשות ממנה, מכיכר ציון ומעוד זירות שחלק ממי שהיה בהן היה מעדיף שימחקו מהרזומה שלו. ואנחנו משתפים פעולה עם עידון ההיסטוריה. מתוך נימוס, מתוך חלחלה מהתמונות האלה, מתוך רצון שלא להעמיק שסעים, מתוך כמיהה למצוא אתוס מכונן משותף ליום הנורא ההוא. אבל יש דברים שחובה לזכור ולא לשכוח.
לזכור. לזכור את האלימות באוויר שגאתה כל הזמן, והיתה קשה וחדה, ופרצה מבלי משים כל גבול לגיטימי של מחלוקת פוליטית.
לזכור. את ארון המתים הידוע לשמצה.
את הדיון ה"הלכתי", כביכול, ההתפלפלות האם מותר או אסור לרצוח את ראש הממשלה.
לזכור את ההסתערות על רכבו בהפגנה פרועה ואלימה סביב משכן הכנסת.
לזכור את הלבשתו של ראש הממשלה שלנו, לוחם ומפקד מהולל בצה"ל במדי אס.אס ובכאפייה.
לזכור. את הפולסא דנורא, את גזרי דין המוות, את הפגנות ההסתה שהתירו דם ושפוליטיקאים השתתפו בהן.
אז לא ידענו לאיזה תהומות של קנאות ורצחנות פוליטיים אנו עלולים להידרדר, אבל היום אנחנו יודעים.
איך מחאה והתרסה וביקורת והפגנות קשות ככל שיהיו, וכאלה שהדמוקרטיה כן יכולה וצריכה וחייבת להכיל – נטענות בלגיטימציה לרצח.
זה קרה בין היתר כי הציבור הנורמטיבי לא היה שם. 
אל תניחו לשגרת היומיום, לסלידה מהמתרחש, לעייפות ליאוש – להפוך אתכם לאזרחים בלתי פעילים. אנחנו לא יכולים להרשות את זה לעצמנו. היו אנשים ערכיים, פוליטיים, קוראי תיגר, יוזמים, משני מציאות. צאו לרחוב.
אל תפקירו אותו בידי שוליים קיצוניים. אלה שאז כבשו את הרחוב ואת האוויר, ולפרקים הם שבים ועושים זאת גם עכשיו.
הם עשו זאת בקלות כי הרחוב הפוליטי הופקר, ואסור שיופקר שוב. בשום עניין. האחריות הכוללת היא על המנהיגים, אבל גם לציבור יש אחריות. לפוסט המלא בפייסבוק וגם באתר.
לחברנו בעוטף עזה ובישובי הסביבה – מזמינה אתכם לטקס לזכרו של יצחק רבין בקיבוץ ניר יצחק. יום ה' ה-13 בנובמבר בשעה 00;20. אהיה דוברת מרכזית ואשמח לראותכם שם. 
 
ההאזנה לקלטות אולמרט-זקן לא רק מעוררת בחילה, אלא גם בעתה. המדינה שלנו היתה בידיו של עבריין פושע ונוכל. פושע שחדר לא רק אל ליבת השלטון והשליטה על חיינו, אלא ממש היה הקודקוד והראש שלה. בעוד הוא שם, הוא ריסס בתת מקלע את כל מי שהיה יכול ללכוד אותו. משטרה, פרקליטות והעומד בראשה לדור, החשב הכללי זליכה, מבקר המדינה לינדנשטראוס, בית המשפט העליון. וכל אותה עת היה מוקף בעדת חנפים, יוצקי מים על ידיו, מהללים, משתפים פעולה, מחפים, שותפים לרדיפת אנשי הצדק והמשפט. זו הייתה תקופה אפלה ומסוכנת, וטוב שהמושחתים סופגים לאחרונה לא מעט מכות.
אני מצפה מראשי כל המפלגות ללא יוצא מן הכלל, קואליציה ואופוזיציה, ביבי, בוז'י, ציפי, יאיר, בנט וכל השאר - להפר את השתיקה ארוכת השנים והבלתי נסלחת בעניינו של אולמרט. לגנות, להתחייב שלהבא לא יתעלמו ולא ישת"פו, לייצר, סוף סוף, איזו אמירה נורמטיבית ומוסרית חדה ונוקבת בעלת משמעות, שיש בה שחור ולבן, ולא רק גמגומים שתיקות והתחמקויות.
כל עוד זה לא קורה, אל יבוא מישהו בטענות אל הציבור שחושב שכל נבחריו ללא יוצא מן הכלל מושחתים.
הנה פוסט בענייןראיון הבוקר ברדיו חיפה אצל אלי לוי ויוסי מזרחי (עם התייחסות נרחבת למתרחש במזרח ירושליים ולסכנת אינתיפאדה שלישית), ולראיון בערוץ הכנסת אצל אורית לביא נשיאל הקליקו כאן:
 
הגז הטבעי: מאיימים ומתעשרים. שר האוצר לפיד הודיע שהוא שוקל להטיל פיקוח על שמן קנולה, יוגורט, חלב סויה ועוד. אם זה לא היה כל כך טרגי זה היה מצחיק. פיקוח שיחסוך כמה שקלים כן, אבל פיקוח על הגז, שמחירו מופקע בגלל שהוא בידיים של מונופול תשובה שעושה מה שבא לו – זה כבר לא. למרות שכאן מוטלים על הכף עשרות מליארדים. 
השבוע, בועידת האנרגיה (לא הזמנתי אתכם כי כרטיס כניסה עלה 500 שקל) דברתי לפני קהל מנומס אך עויין במיוחד – מנכ"לים של חברות הגז דלק, נובל ועוד, עורכי דינם, יחצ"ניהם, ושאר מי ששותה ואוכל מידם (את מה ששייך לנו). הסבתי את תשומת לבם לזה שאחד הדוברים לפני, עו"ד דודי תדמור שעובד עם דלק (ונחשו מה הוא היה בעבר, כן, הממונה על ההגבלים העיסקיים) איים בעצם על הממונה הנוכחי, דייויד גילה, שtם ינסה לפגוע במונופול של לקוחותיו הוא יגרר לעשר שנים בבתי משפט. הנה תקשורת בעניין, ולצפייה בדברים שלי בועידה הקליקו על התמונה:
 
הפרטה שאף פעם לא די לה. יותר משבועיים נמשכת השביתה בשרות התעסוקה, ושר הכלכלה בנט לא סופר לא את העובדים ולא את המובטלים. אובססיית ההפרטה תפסה ממדים מטורפים, כשגלי פיטורים וסגירת מרכזי תעסוקה על הפרק מצד אחד, והוצאה למכרזים עם החלפת העובדים המיומנים בעובדי קבלן מצד שני. המשמעות היא הפרטת ענק של שרות התעסוקה, וצפצוף ארוך ומעצבן על החלטת הכנסת הקודמת, אז הפלנו ברוב ענקי את תוכנית ויסקונסין המרושעת, ומנענו הפרטה. לתקשורת, ולצפיה בדברי בדיון שקיימנו בועדת העבודה והרווחה השבוע, יחד עם העובדים, ההנהלה ונציגי המממשלה וההסתדרות, הקליקו על התמונה:
 
ועל רקע שתי הפסקאות הקודמות, הכותרת הזאת היום, של עורך דמרקר סמי פרץ, אמנם משעשעת ומסקרנת (וגם משאלת לב) אבל בוודאי רחוקה מאוד-מאוד מהמציאות:
 
בייבי בום בעבודה. מלאו אסמינו בר ויקבנו יין, ובתינו הומים, הומים מתינוקות. תינוקות סוציאל דמוקרטים כמובן. ברכות לחבר'ה שלנו שזה עתה נישאו וזה עתה ילדו:
אתמול התחתן נועם פורר שלנו עם גילת שטאל המקסימה, הייתה חתונה עליזה במיוחד במעוז החתונות הציוניות-דתיות, קיבוץ עין הנציב, עם לא מעט משתתפים שעשו תפנית שמאלה לעבודה בעקבות נועם: 
ברכות חמות גם לרואי רביצקי שהתחתן עם אלה לנגר (גם בעין הנציב...) וגם לגיורא וואלה שהתחתן עם נופר קפלן, הרבה אושר ואהבה.
ללורה טלינובסקי שהיתה העוזרת הפרלמנטרית שלי ולאבישי בן אהרון (שהתאהבו בסמינר של המשמרת הצעירה) נולדה אליה היפיפיה, נינה ליצחק בן אהרון ז"ל:
וממש באותו זמן, לאלי גרשנקרוין שהיה היועץ הכלכלי שלי ולאשתו הילה נולד דניאל, אח לעלמה, וגם כאן נאחל לכולם הרבה הרבה אושר ושמחה בפרוייקט שהוא בסוף הכי חשוב בחיינו. מזל טוב אלי ולורה!
 
כאן בתמונות – עם חוג הארבעה בנובמבר, שמנציחים בהתמדה את זכרו של רבין, ומתחת – בטקס הקטן והמרגש שהיה היום בצהריים בצמוד לאנדרטה:
מחר בשעה שמונה בכיכר רבין - עצרת תנועות הנוער, וביום חמישי בשמונה בערב – בניר יצחק שבעוטף.
 
שבת שלום,
 
שלכם 
 
שלי