שלי לקלמן ליבסקינד: "עד שהסוגיה הפלסטינית לא תיפטר אנחנו צפויים להתפרצויות חוזרות ונשנות"

12 בנובמבר, 2014
האזינו:

שלי התראיינה בתוכניתו "עצם העניין" עם קלמן ליבסקינד ברדיו גלי ישראל, והתייחסה למתיחות הביטחונית, להתפטרות עמיר פרץ מהממשלה ולחשיפת קלטות אולמרט. מבין דבריה:

"בוודאי שבהמון שמתפרע ובטרוריסטים צריך לטפל ביד קשה, אבל הסיטואציה הזאת היא לא בדידה במרחב. זה לא איזו התפרצות מקרית או התפרצות על רקע פלילי שצריך לדכא אותה באמצעים פליליים. מדובר על חלק מהוויית חיינו כאן. אם זה מזרח ירושלים, מדובר על הסוגיה הפלסטינית שהיא בלתי פתורה בעליל ועד שהיא לא תיפטר אנחנו צפויים להתפרצויות חוזרות ונשנות. בתוך גבולות מדינת ישראל מדובר בהדרה אינטנסיבית וארוכת שנים שהיא קבוצת אזרחים ישראלים שזוכים להשקעת משאבים מופחתת. אנחנו במידה רבה קוצרים את הפירות הבאושים של המדיניות הזאת בהתפרעויות.

אני לא מכילה ובוודאי שאני מגנה כל אלימות, אבל אני לא מוכנה גם ליפול למלכודת הזאת שבה אתה, כאיש ימין, מצפה ממני - שאני, שאני שייכת למחנה השמאל, אגנה מתפרעים. אני מגנה כל דבר שהוא פלילי, שהוא אלים, באופן טבעי. כל תופעה של אלימות וכל תופעה של פשיעה היא מגונה וראויה לטיפול ביד קשה. אבל במקביל, אתה לא יכול להימנע מלתת הקשר לדברים. בוודאי כשמדובר בתופעה שהיא לא פלילית, אלא תופעה שהיא לאומית. יש כאן סוגייה פוליטית מאוד סבוכה. אם אתה רוצה שאני אגנה כל מעשה אלימות לסוגו באופן בודד, אני לא מתכוונת להיענות להזמנה הזאת. אתה תובע ממני, קלמן, לדבר בשפה שלך. אני מסרבת לדבר בשפה שלך. אני מדברת בשפה שלי, ואני לא חייבת להיענות לכל אתגר לגופו. אני לא צריכה להוכיח השקם והערב בכל ראיון שאני פטריוטית, ציונית ואוהבת את מדינת ישראל."

על התפטרות פרץ אמרה:

"יש מרחק רב מידי בין השקפת עולמם של אנשים וההבטחות שהם מבטיחים ערב בחירות לבין המוכנות שלה אחר כך לחבור לכל קואליציה ובלבד שהם יהיו שרים או דבר מה לכאורה בעל חשיבות. כשאדם עושה את ההפך מזה אני בהחלט מכבדת צעד כזה.

אני יודעת שיש פרשנים שאומרים שזה צעד פוליטי לחלוטין. שזה בגלל שספינת "התנועה" טובעת וכן הלאה וכן הלאה. אבל אני לא רואה הרבה שרים אחרים מזדרזים לעשות את המעשה הזה. האבסורדית מכולם היא ציפי לבני, שקמפיין הבחירות שלה היה אך ורק "מי שרוצה תהליך מדיני שיצביע לציפי לבני". האם יש תהליך מדיני? מה ציפי לבני עושה בממשלה הזאת? זה דבר שאני מתקשה להבין. אני מתקשה להאמין שיש כאן איזו המרה פוליטית של עמדותיה. אם היא שינתה את עמדותיה והן הפכו דומות לאלה של בנימין נתניהו – זו זכותה. אנשים רשאים לשנות את דעתם. היא כבר עשתה את זה פעם אחת בעבר. אבל שתודיע על כך לציבור."

להאזנה לראיון המלא: