שלי לבכירי האוצר: "תהליך הגשת התקציב הוא ברוטלי, נמהר, חסר רצינות וחסר יסודיות. מתקשה להאמין שמאחורי הקלעים הכל נפלא ונהדר"

13 בנובמבר, 2014

שלי דיברה בוועדה לענייני ביקורת המדינה בישיבה שעסקה בדו"ח מבקר המדינה על משרד האוצר בנוגע להכנת תקציב המדינה. מתוך דבריה:

"הפער המטורף בין החזות הנינוחה ותיקון הליקויים לבין מה שאנחנו רואים עכשיו מול העיניים על השולחן לגבי קבלת ההחלטות הוא כל כך גדול שאני לא יודעת לאן להוביל את תיאור הפער. הרי אנחנו יודעים איך הדברים נעשו. אני חושדת שהמועצה לכלכלה לא ראתה את התקציב ולא הייתה לה הזדמנות באמת לעבור עליו טרם הונח. אנחנו יודעים שהשרים לא ראו אותו. אנחנו יודעים שמנכ"לי המשרדים לא ראו אותו. אנחנו יודעים שאנחנו חברי הכנסת קיבלנו אותו ב-16:00 אחה"צ והיינו אמורים להצביע עליו באותו היום. אנחנו יודעים שממשלה הצביעה על תקציב בלי לקרוא אותו, שכנסת הצביעה על תקציב בלי לקרוא אותו. הפער בין המילים למציאות כמו שאנחנו רואים אותה בצורה הכי ברורה, בלי פיתולי מילים, הוא פער עצום. ואנחנו חשופים רק לחלק מהתהליך, שהוא ברוטלי בנמהרות שלו, בחוסר הרצינות היסודיות שלו ובציפייה מאנשים להצביע על דברים שאין להם שמץ של מושג על מה הם מצביעים. אני מתקשה להאמין שאם חלק הקצה הזה שאנחנו חשופים אליו הוא כל כך בלתי נתפס, שערורייתי ומסוכן –  שבשלבים הלא נראים לעין הכל נפלא ונהדר. אני במקום נציגי משרד מבקר המדינה הייתי מאוד מודאגת, והייתי חושבת שהמצב אף החמיר ובוודאי שלא השתפר.

ושוב אני חוזרת על אותם שני מיליארד, מכיוון שיש לנו אפשרות לקחת משהו מאוד קונקרטי שאנחנו ידועים עליו ולראות איך באמת לגביו השתנו התהליכים. הרי קיצוץ בבסיס של שני מיליארד שקלים הוא החלטה דרמטית. אני לא מוכנה להקל בראש. הוא החלטה דרמטית בעיקר כיוון שהיא לא חד-פעמית, אלא היא נגזרת אחר כך לאורך כל השנים. כל קיצוץ שיבוא יהיה קיצוץ על הקיצוץ על כל המשמעויות המסוכנות של זה, ויש לזה משמעויות מאקרו ומשמעויות מיקרו. והנה, אנחנו יודעים הרי איך זה קרה. היה צוק איתן. פחות או יותר בימים האחרונים של המצבע או כמה ימים אחריו כבר הודיעו שדחוף לקצץ שני מיליארד בבסיס התקציב. בלי שום דיון זה פשוט קרה, בשנייה אחת. בניגוד לתהליכים אחרים – ועדת טרכטנברג, ששינסקי – תהליכים שלוקחים המון זמן, כאן בשנייה אחת קוצצו שני מיליארד. וכאן אנחנו שמענו מאמיר לוי (הממונה על התקציבים במשרד האוצר) בצורה המפורשת ביותר שיכולנו לשמוע, ותודה על גילוי הלב, שהקיצוץ הרוחבי של שני מיליארד נוגע לצוק איתן רק ב-2014 ואחר כך לא. אז אני רוצה להבין מה קרה כאן."

לצפייה בדבריה המלאים: